Kabiny prysznicowe – Jaki rodzaj jest odpowiedni do Twojej łazienki?

Stworzenie idealnej, komfortowej przestrzeni łazienkowej podczas urządzania domu jest priorytetem. Podstawą każdej, nawet najmniejszej łazienki, będzie odpowiednio dobrane wyposażenie. Kabina prysznicowa z pewnością jest centralnym elementem tego wnętrza oraz będzie stanowić o jej wyglądzie i funkcjonalności.

Jakie są rodzaje kabin prysznicowych?

Zasadniczo istnieje 8 różnych typów kabin prysznicowych, w tym półokrągłe, pięciokątne, kwadratowe, obudowy prostokątne, wnękowe, walk-in i bezramowe. Podczas przeprowadzania remontu łazienki biorąc wszystkie czynniki jak wielkość pomieszczenia, dostępne miejsce możemy wybrać, który kształt kabiny prysznicowej będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Półokrągłe kabiny prysznicowe

Półokrągła kabina prysznicowa jest jednym z najpopularniejszych rodzajów obudów i znajduje się w wielu domach, a szczególnie mieszkaniach, gdzie mamy ograniczoną ilość miejsca. Ich zakrzywiony szklany front jest zaprojektowany tak, aby pasował do ciasnych narożników i jak najlepiej wykorzystywał każdą dostępną przestrzeń.
Półokrągłe kabiny prysznicowe są dostępne w dwóch różnych typach:

  • Standardowy — co oznacza, że obie strony są równej długości
  • Przesunięty — co oznacza, że jedna strona jest dłuższa od drugiej. Przesunięte kabiny oferują więcej miejsca wewnątrz obudowy.

Ze względu na swoją popularność, półokrągłe kabiny prysznicowe są dostępne w ogromnej gamie wzorów i stylów, które zaspokoją każdy gust, a także w gamie rozmiarów, z których najczęstsze to 800×800 lub 900×900 mm. W prawie wszystkich przypadkach obudowy półokrągłe będą wyposażone w drzwi przesuwne, ponieważ są one najbardziej wydajne pod względem oszczędności miejsca, ale można je również znaleźć z drzwiami otwieranymi na zawiasach z zewnątrz.

Kabiny prysznicowe w kształcie litery D

Kabiny prysznicowe w kształcie litery D są bardzo podobne do kabin ćwiartkowych (półokrągłych), ponieważ zostały zaprojektowane tak, aby, jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w małej łazience, ale pod pewnymi względami idą o krok dalej. Podczas gdy obudowy ćwiartkowe są zaprojektowane tak, aby pasowały do narożnika, obudowa w kształcie litery D jest przeznaczona do małej łazienki o ograniczonej przestrzeni, która może nie mieć dostępnego rogu, ale ma tylko płaską ścianę. Pod względem rozmiarów obudowy w kształcie litery D są dostępne w szerokościach od 800 mm do 1050 mm. Kabiny prysznicowe w kształcie litery D są zwykle wyposażone w drzwi przesuwne lub otwierane na zewnątrz.

Kabiny prysznicowe pięciokątne

Kabina prysznicowa  pięciokątna jest dość podobna do obudowy ćwiartkowej i doskonale nadaje się do małych łazienek, ponieważ zapewnia przyzwoitą przestrzeń do kąpieli, a także minimalizuje obszar, który zajmuje w łazience. Główną zaletą pięciokątnych kabin prysznicowych w porównaniu z kabinami półokrągłymi jest to, że mają one płaski front, co daje więcej możliwości w zakresie montażu drzwi, więc zamiast drzwi przesuwnych masz możliwość zamontowania drzwi: na zawiasach, obrotowych lub składanych. Jeśli chodzi o rozmiary, obudowy pięciokątne oferują gamę, która obejmuje zwykłe 800×800 lub 900×900, ale także kilka większych rozmiarów takich jak 1400×900.

Kwadratowe kabiny prysznicowe

Kwadratowa kabina prysznicowa, jak sama nazwa wskazuje, ma kwadratowy kształt i dzięki temu oferuje znacznie więcej miejsca do kąpieli niż jakakolwiek kabina w kształcie półkola. Obudowy kwadratowe są bardziej odpowiednie do łazienek, w których nie brakuje miejsca. W większości przypadków są instalowane przy płaskiej ścianie, ale jeśli pozwala na to miejsce, można je zainstalować w dowolnym miejscu, nawet na środku pomieszczenia! Dzięki kwadratowemu kształtowi daje to znacznie więcej możliwości w zakresie rodzaju drzwi, które można zamontować. Rozmiary tych kabin wahają się od 700 mm do 1000 mm.

Prostokątna kabina

Prostokątna kabina prysznicowa 

© Sanplast

Prostokątne Kabiny Prysznicowe

Jeśli przestrzeń w naszej łazience nie jest zbyt ograniczona, to jest to obudowa, w którą możemy wybrać! Podobnie jak w przypadku kwadratowych odpowiedników, obudowy prostokątne korzystają z szerokiej gamy różnych drzwi. W większości przypadków ten rodzaj kabin jest instalowany wzdłuż płaskiej ściany, ale można go umieścić praktycznie w dowolnym miejscu. Rozmiary prostokątnych kabin prysznicowych są bardzo zróżnicowane, przy czym małe kabiny to około 800×1200 mm, a większe rozmiary sięgają aż  900×2000 mm.

Kabina wnękowa

Kabina prysznicowa wnękowa

© Sanplast

Kabiny prysznicowe wnękowe 

Kabina prysznicowa wnękowa różni się nieco tym, że jest tworzona w istniejącej przestrzeni wnękowej w łazience, co oznacza, że jest otoczona trzema istniejącymi ścianami i wystarczy tylko zamontować drzwi lub zasłonę z przodu, aby stworzyć kabinę. Ponieważ zasadniczo można dopasować tylko zasłonę lub drzwi (drzwi są preferowaną opcją), mamy kilka opcji, w tym drzwi na zawiasach, obrotowe i składane na zewnątrz. W niektórych przypadkach możemy również użyć drzwi otwieranych do wewnątrz, ale będzie to zależeć od dostępnej przestrzeni. Wielkość wnękowej kabiny prysznicowej, jaką otrzymamy, będzie podyktowana wielkością wnęki. Do takiej kabiny możemy wybrać pasujący brodzik lub postawić na nowoczesne rozwiązanie tworząc odwodnienie liniowe.

Kabina prysznicowa typu walk — in

Kabina prysznicowa typu walk — in

© Sanplast

Kabiny prysznicowe Walk-In lub Panele Przegrodowe

Kabina typu walk-in standardowo pozwala użytkownikowi po prostu „wchodzić” do niej bez konieczności otwierania drzwi, co różni się nieco od innych kabin. W większości przypadków obudowy typu walk-in są zbudowane z grubych (zwykle co najmniej 10 mm) paneli ze szkła hartowanego. Panele są zwykle mocowane do powierzchni ściany, a następnie do brodzika lub podłogi, aby zapobiec ich przemieszczaniu. Sposób ułożenia szklanych paneli zapobiega rozlewaniu się wody do innej części pomiesczenia. Tutaj należy pamiętać o strefowaniu łazienki  Kabiny prysznicowe typu walk in są coraz bardziej popularne ze względu na ich minimalistyczny stylowy wygląd.

Kabina bezramowa

Kabina bezramowa

© Sanplast

Kabiny prysznicowe bezramowe

Bezramowa kabina prysznicowa jest w zasadzie bardzo podobna do każdej innej kabiny prysznicowej, ale jak sama nazwa wskazuje, nie ma żadnej ramy, która mogłaby utrzymać szklane panele na miejscu. Zamiast tego, podobnie jak w przypadku przegródek typu walk-in/stałych ścianek działowych, szklane panele mocowane są do litej ściany i brodzika lub podłogi. Ponieważ nie ma ramy nośnej, samo szkło musi być wystarczająco mocne, aby utrzymać swój ciężar i wszelkie uderzenia. Z tego powodu panele szklane są zwykle wykonane ze szkła hartowanego (poddanym obróbce cieplnej) o grubości co najmniej 10 mm. Ze względu na wagę nawet mniejszych paneli szklanych tego typu, należy je solidnie przymocować do ściany z cegły pełnej lub pustaków, a nie do ścianki działowej.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik

 

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery