Oryginalny wygląd okrągłego okna

Nowoczesne wnętrza zaskakują nietypowymi formami okien. Zwykle są to niestandardowe rozmiary, niekiedy kształty, a nawet kolory. Takie rozwiązania są prawdziwą ozdobą i atrakcją domu. Bardzo częstym wyborem spośród nich jest okno okrągłe.

Okrągłe okno w budynku

Okrągłe okno w budynku modernistycznym

© Unsplash

Była to forma stosowana już w tradycyjnej architekturze. Okrągłe okna projektowano niegdyś we dworkach i pałacach, najczęściej w facjatach budynków, co miało podkreślać symetryczną kompozycję obiektu. W kamienicach takimi otworami podkreślano wykusze, ryzality lub lukarny. Również często stosowano je w podcieniach oraz wnękach. Później chętnie wykorzystywano je również w budownictwie modernistycznym, gdzie symetria nie była już tak istotna. Lokalizowane były wówczas najczęściej w strefach komunikacyjnych lub pomieszczeniach niewielkich, takich jak łazienki.

Charakterystyka i rodzaje okrągłych okien

Okrągłe okna nadają oryginalnego wyglądu architekturze i podkreślają jej charakter. Posiadają równie wysokie właściwości izolacyjne, co tradycyjne formy. Istnieje kilka rodzajów okien okrągłych. Są one w odmienny sposób otwierane. Różnice w budowie okna wpływają między innymi na ilość przekazywanego światła. Najbardziej popularne są okna okrągłe stałe, rozwierne, uchylne, dzielone słupkiem, jednoskrzydłowe, lub wieloskrzydłowe albo też obrotowe.

Okrągłe okno w budynku

Okrągłe okna w budynku

© Unsplash

Okna o jednolitej płaszczyźnie

Najtańszą z opcji są okna stałe, typu fix, o jednolitej płaszczyźnie przeszklenia. Taki model nie będzie w stanie się otworzyć. Jest to więc wyłącznie okno ozdobne, które najlepiej mogłoby sprawdzić się na przykład do montażu w ścianie pomiędzy pomieszczeniami.

Bardziej praktyczny jest system rozwierny, w którym możemy otworzyć całe okno, jako jedno skrzydło. Tutaj najbardziej popularne są niewielkie okna bulajowe, które przywodzą na myśl świetliki w burcie statku. Będą one wyjątkową ozdobą domu w stylu marynistycznym, albo sentymentalnym detalem w domu pasjonata morskich podróży.

Okno uchylne to wygodne rozwiązanie, zwykle wyposażone w dodatkowe zamykacze – mechanizm, który nie pozwala na zatrzaśnięcie podczas silnego przeciągu.

W systemie obrotowym skrzydło można otworzyć zarówno w kierunku poziomym jak i pionowym, po obróceniu skrzydła o 180°. Jeśli oś ustawiona jest poziomo, górna część skrzydła otwiera się do środka a dolna na zewnątrz, co ma znaczenie, podczas gdy na oknie znajdują się krople deszczu.

Okrągłe okno w budynku        Okrągłe okno w budynku

Okrągłe okna z podziałem i bez podziału konstrukcyjnego

© Unsplash

Okna z podziałem

Okrągłe okna z podziałem to najczęściej wersje otwieralne. Poza stylowym wyglądem mamy więc możliwość przewietrzenia pomieszczenia. Mogą mieć jedną, dwie lub więcej klap. Przenikanie światła jest nieco ograniczone w związku z większą powierzchnią konstrukcyjną. Skrzydło okienne w tych typach otwiera się do wewnątrz.

Okna rozetowe

Okna rozetowe znane są od średniowiecza. W domach jednorodzinnych zagościły w XX wieku. Dawne okno rozetowe projektowane było na planie róży i wypełnione witrażem. Współczesna rozeta zredukowana jest do szprosów. Zwykły pokój z takim oknem zamieni się w artystyczne wnętrze. Będzie to doskonały motyw do stylu industrialnego oraz wnętrz urządzonych z użyciem betonu architektonicznego.

Materiał wykonania

Ramy okien mogą być drewniane i wyglądają wtedy szczególnie pięknie. Nadają się niemal do każdego wnętrza. Odnajdą się zarówno w stylu dawnym, klasycznym jak i nowoczesnym. Tańszą wersją są modele z płyty MDF lub płyty wiórowej.

Ramy plastikowe są najpopularniejszą opcją. Jeśli wykonane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, możemy być spokojni, że ich produkcja nie jest niebezpieczna dla środowiska. Mamy tutaj również do wyboru szeroką gamę kolorystyczną. Są to też ramy bardzo łatwe do czyszczenia i jednocześnie dość trwałe.

Wielkość i koszt okrągłego okna

Okna o konstrukcji drewnianej są zazwyczaj większe, ale raczej nie przekraczają 200 cm. Te wykonane z PCV zwykle mają do 130 cm. Ponieważ taki kształt okna nie należy do standardowych, jest ono zwykle wykonywane na zamówienie, dlatego ich koszt wynosi nawet 200 % ceny standardowego okna.

Okrągłe okno w budynku

Duże okrągłe okno w łazience

© Pexels

Gdzie zaplanować okrągłe okno?

Okno okrągłe możemy zainstalować w dowolnym miejscu elewacji. Ważne jednak by odpowiednio je tam wkomponować. Zainstalowane na poddaszu i strychu dadzą wyjątkowe wrażenie w ich wnętrzu. Będą też doskonale doświetlały tę przestrzeń. Okrągłe okna na parterze nie zwrócą naszej uwagi tak bardzo jak okna na wyższych piętrach.

Opracowanie: Liwia Sus

Okna, Drzwi, Okucia i Osłony - Trendy 2024
Okna, Drzwi, Okucia i Osłony - Trendy 2024
LS Dark — żaluzje zaciemniające

TECTUS®
całkowicie ukryty system zawiasów

www.simonswerk.com
Bestsellery