Loft – z opuszczonej fabryki do klimatycznego apartamentu

25 lutego '22

Sposób, w jaki urządzamy dom, to sztuka sama w sobie. Loft jest wyjątkowym stylem, bardzo popularnym w ostatnich latach. Wiele osób próbuje odtworzyć w swoich domach jego niezwykłą atmosferę – podkreśla ona jednocześnie surowość i wyrafinowanie.

Surowe ściany i tynk to charakterystyczne cechy tego stylu

Surowe ściany i tynk to charakterystyczne cechy tego stylu

© Ramona Balaban

Kiedyś była to fabryka

Loft to styl, który wywodzi się z budynków fabrycznych, magazynów i warsztatów. Pomysł wykorzystania tak opuszczonych manufaktur, jak i pomieszczeń mieszkalnych i pracowniczych, pojawił się w latach 40. w produkcyjnej dzielnicy Manhattanu. W tym czasie ceny gruntów w centrum miasta wzrosły, a przedsiębiorstwa przemysłowe przeniesiono na obrzeża. Puste budynki sprzedawano za grosze, z czego natychmiast skorzystali przedstawiciele nowojorskiej bohemy. W takich pomieszczeniach artyści i muzycy urządzali wystawy, tworzyli swoje arcydzieła i swoim twórczym podejściem osiedlali się na ogromnych otwartych przestrzeniach. W ten sposób opuszczone tereny fabryczne i magazynowe zamieniły się w luksusowe mieszkania w stylu loft.

Loftowy styl jest odpowiedni nie tylko dla artystów

Loftowy styl jest odpowiedni nie tylko dla artystów

© Ramona Balaban

Loft? Dla kogo?

Loft charakteryzuje się dużą ilością otwartych przestrzeni i industrialnymi elementami wystroju (bardzo wysokie stropy, surowe ściany z cegły, odsłonięte belki i rury, cementowa podłoga itp.). Ten styl wybierany jest głównie przez ludzi kreatywnych, kochających wolność, ceniących praktyczność, kreatywność i minimalizm. Pomimo tego, że ten rodzaj dekoracji nie powinien sugerować dużego budżetu, uważany jest za jeden z najdroższych stylów w projektowaniu. Początkowo przypominają warsztat lub manufakturę. Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej, można zauważyć wyjątkowe cechy takiego domu i docenić odważny gust jego właścicieli.

Kręcone stalowe schody idealnie wpiszą się w kompozycję

Kręcone stalowe schody idealnie wpiszą się w kompozycję

© Aaron Huber

Najważniejsze cechy wnętrza w stylu loft

Loft to z reguły ogromna otwarta przestrzeń. Jego głównymi i charakterystycznymi cechami są wysokie sufity i brak przegród. Harmonijne połączenie różnych rozwiązań architektonicznych to podstawowa koncepcja tego stylu. W loftowej przestrzeni elementy przeszłości (surowe ceglane ściany, postarzane ramy, rustykalne drabiny i systemy wentylacyjne, które można zobaczyć) całkiem naturalnie wyglądają obok nowoczesnego wyposażenia, praktycznych systemów oświetleniowych, chromowanych detali i luster.

Naga struktura i materiały

Oryginalne konstrukcje loftowe nie mają ścian wewnętrznych i są w większości dużą otwartą przestrzenią. Spróbujmy zminimalizować liczbę ścian w swoim domu, która pozwoli na swobodny przepływ światła i powietrza przez dom. Materiały stosowane w loftach to ściany z surowej cegły, wiekowe drewno, beton architektoniczny i stal. Elementy instalacji jak rury i wentylacja, również są na ogół odsłonięte. Użycie neutralnych i jaśniejszych odcieni pozwoli na dodanie klasycznej funkcji do aranżacji, a ciemne czarne dodatki ją podkreślą.

Meble w stylu loftu

Te meble różnią się nieco od wyposażenia w standardowych domach. Występują tu pojedyncze eksponaty, aby przestrzeń wyglądała na bardziej otwartą i przewiewną. Oznacza to, że meble nie są mocowane ani umieszczane przy ścianach. Często również usytuowane są one na wysokich nóżkach. Ponieważ wnętrza loftowe ograniczają ilość ścian do minimum, meble powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby oddzielały różne obszary. Jednak gdy nie jest możliwe posiadanie, tylko wolno stojących mebli, możemy zrównoważyć je przez dodanie mebli w zabudowie. Dzięki temu przestrzeń stanie się bardziej funkcjonalna przy osiągnięciu pożądanej estetyki.

Kolory i barwy

Re aranżacja nowego domu niebędącego oryginalnie loftem może być trochę trudniejsze do uzyskania pożądanego efektu kolorystycznego i materiałowego. Jednak jest to możliwe. Jeśli nie mamy ścian z surowej cegły, możemy podążać za kolorystyką loftów. W głównej kolorystyce powinny znaleźć się odcienie bieli, szarości i czerni. Czerń i szarość mogą być tonami dowolnych konstrukcji stalowych w całym domu. Wybierając meble, starajmy się wprowadzić nowe kolory, odróżniające się od ścian i podłóg.

Oświetlenie

Charakterystyką tego stylu są zwykle bardzo wysokie okna. Dzięki temu z zewnątrz do pomieszczenia wpada dużo naturalnego światła. Jednak nasze domy mogą nie mieć tak wysokich sufitów lub okien. Aby osiągnąć podobny nastrój, należy dodać oprawy oświetleniowe, które nadadzą wnętrzu tradycyjnego loftu. Mogą to być wiszące na ozdobnych kablach lampy lub oświetlenie szynowe. Sznury lampek wzdłuż odsłoniętych belek również dodadzą klimatu. Oprawy takie jak żarówki Edisona pomagają w tworzeniu efektu wzornictwa przemysłowego.

Schody

Wysokie stropy w stylu loftowym dają nam możliwość zainstalowania antresoli. Będą na nią prowadzić schody. Zazwyczaj będą one wykonane w konstrukcji stalowej. Możemy zdecydować się na schody spiralne, w kształcie litery L lub w kształcie litery U. Jednak wadą schodów stalowych w przestrzeni mieszkalnej jest to, że mogą one być dość głośne podczas użytkowania. Aby tego uniknąć, lepiej zbudować schody z drewna.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik  

 

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery
Twoja strefa relaksu!
Lamele na pierwszym planie
Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy