Samodzielne olejowanie tarasów drewnianych w 6 krokach

Samodzielne olejowanie tarasów drewnianych
w 6 krokach

Zabezpieczenie tarasów drewnianych środkiem zawierającym olej możemy wykonać samodzielnie. Olej, oprócz dekoracyjnego aspektu np. nadającego kolor, powoduje, że drewno staje się trudno nasiąkliwe, nie wnikają w nie rozlane przypadkowo płyny spożywcze, ale też opady atmosferyczne, które mogą mieć wpływ na trwałość drewna. Powierzchnia w ten sposób zabezpieczona sprawia, że drewno nie ulega zabrudzeniom.

Ochrona drewna

Ochrona drewna

© REMMERS

CO WARTO WIEDZIEĆ NA POCZĄTKU ?

Podczas pierwszej aplikacji deski tarasowe, w miarę możliwości, należy pomalować ze wszystkich stron. Jeżeli mamy drewno iglaste warto pomyśleć o zabezpieczeniu biologicznymi preparatami do impregnacji drewna np. bezbarwnym Kremem Impregnacyjnym do drewna 3w1. Do olejowania drewna można wybrać dwa produkty Olej do tarasów i mebli ogrodowych lub Olej do tarasów i mebli ogrodowych [eco]. Produkt eco, jest zawiesiną akrylowo-olejową, która nie nadaje się do stosowania na niektórych gatunkach egzotycznych. Pamiętajmy że deski tarasowe z kompozytu także należy konserwować, możemy to wykonać produktem Olej do desek kompozytowych.
Pielęgnację odświeżającą wykonujemy poprzez ponowne naniesienie oleju przynajmniej raz w roku, ale wskazane jest aby robić to dwa razy w roku, przed sezonem i po sezonie. W wypadku intensywnego użytkowania robimy to częściej.
Co w wypadku kiedy chcemy oczyścić taras, planując zmianę koloru lub uznając że poprzednie zabezpieczenia są już nie estetyczne? Brud, tłuszcz oraz stare powłoki należy całkowicie usunąć preparatem Zmywacz do drewna.
Może się zdarzyć że taras nie był odświeżany przez dłuższy czas i drewno bez zabezpieczenia olejowego poszarzało. Jest to sytuacja trudna, ale nie beznadziejna, w ofercie firmy Remmers znajdą Państwo produkt Odszarzacz do drewna. Jest to materiał, który pozwoli oczyścić drewno przed przystąpieniem do olejowania.
Przygotowanie tarasu do olejowania wymaga również otwarcia drewna na wchłanianie preparatów, a dokonać tego można poprzez przeszlifowanie powierzchni, (sugerujemy użycie papieru o uziarnieniu max 120).

Ochrona drewna

Ochrona drewna

© REMMERS

SPOSÓB OLEJOWANIA TARASU

Olej pielęgnacyjny, wcześniej starannie rozmieszany, należy nakładać za pomocą pędzla do lazur, ławkowca lub ścierek bawełnianych, zgodnie z układem włókien drewna. Po upływie 30-60 minut niewchłonięty materiał zdjąć za pomocą suchego pędzla lub ścierki a po 12 godzinach – czyli po wyschnięciu – należy nanieść drugą warstwę oleju.
Po wyschnięciu oleju należy zabezpieczyć krawędzie desek tzw. wąskie przekroje czołowe, czyli miejsca gdzie następuje największa wchłanialność wody co prowadzi w konsekwencji do pękania drewna. Czynność tą wykonujemy produktem firmy Remmers o nazwie Higro-Bloker.

Drewno po i przed
użyciem Odszarzacza do drewna Remmers        Drewno po i przed
użyciem Odszarzacza do drewna Remmers

Drewno po i przed użyciem Odszarzacza do drewna Remmers

© REMMERS

CZEGO NALEŻY UNIKAĆ PODCZAS ZABEZPIECZANIA TARASU

Należy zwrócić uwagę aby nie olejować drewna o wilgotności przekraczającej 18% oraz wówczas, gdy powierzchnia drewna jest nagrzana np. promieniami słońca. Temperatura pracy powinna wahać się od 5°C do 30°C, natomiast optymalna temperatura pracy to 10°C do 20°C. W przypadku gatunków drewna o dużej zawartości rozpuszczalnych w wodzie garbników, takich jak np. dąb, czerwony cedr, afcelia, redwood itp. opady mogą spowodować ich wymywanie. Może to wpływać na powstanie przebarwień na jasnym murze lub tynku.

Poglądowa kolorystyka
standardowa Oleju do tarasów i mebli ogrodowych Remmers

Poglądowa kolorystyka standardowa Oleju do tarasów i mebli ogrodowych Remmers

© REMMERS

DODATKOWA OCHRONA

Nasze tarasy często budowane są w pobliżu pięknej roślinności, która pozwala nam odpocząć w słoneczny dzień, daje nam cień, ale jest też częstym powodem do rozwoju zielonych porostów np. glonów czy mchu. Pomimo tego, że niekiedy wygląda to bardzo malowniczo, pamiętać musimy że prowadzi też do przyspieszonego rozkładu materiałów budowlanych, w tym drewna. W takim wypadku, aby usunąć problem proponujemy zastosowanie produktu Glonosan.

Na koniec należy także pamiętać o tym, że wersja bezbarwna oleju pielęgnacyjnego nie chroni przed promieniowaniem UV (zszarzeniem drewna), dlatego nie nadaje się do stosowania na powierzchniach narażonych na bezpośredni wpływ czynników atmosferycznych.

Więcej informacji na stronie firmy Remmers Polska w portalu PdD.

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
AQUA – Stelaże podtynkowe i przyciski spłukujące
Bestsellery