3 sprawdzone sposoby na usunięcie tłustych plam ze ścian

Plamy tłuszczu na dowolnej powierzchni mogą być okropnym problemem. Są przede wszystkim trudne do usunięcia. Kuchnia jest najczęstszym pomieszczeniem w domu, w którym pojawiają się tłuste plamy ze względu na gotowanie i smażenie. Niepokojące są nie tylko pojedyncze chlapnięcia. Z biegiem czasu może pojawiać się prawie niewidoczna warstwa, która stopniowo zbiera się na ścianach i innych powierzchniach. Im dłużej tłuszcz pozostaje na dowolnej powierzchni, tym trudniej jest go usunąć. Tłuszcz na ścianie to jednak nie koniec świata. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na usunięcie tłustych plam ze ścian.

Podczas wykańczania kuchni warto pomyśleć o ochronie ścian nad blatami, szczególnie w okolicach pieca i zlewozmywaka

Podczas projektowania kuchni warto pomyśleć o ochronie ścian nad blatami, szczególnie w okolicach pieca i zlewozmywaka

© Andrea Davis

Przezorny zawsze ubezpieczony!

Czasami najlepszym rozwiązaniem jest warstwa farby odpornej na tłuszcz. Taka farba może być odrobinę droższa, ale z pewnością to dobra inwestycja, aby kuchnia wyglądała świeżo nawet po kilku latach. Często wystarczy tylko przetrzeć taką ścianę szmatką lub lekko zwilżoną gąbką, aby usunąć nowo powstałe plamy. Jeśli jednak nasza farba nie jest plamoodporna, możemy wypróbować jeden z przedstawionych domowych sposobów:

Płyn do naczyń

Jeśli tłuste plamy na ścianach powstały na naszych oczach, ta metoda jest bardzo skuteczna. Trzeba tylko działać odpowiednio szybko.

 • Zwilżamy gąbkę i wylewamy na nią odrobinę płynu do naczyń

 • Ściskamy gąbkę kilkukrotnie, aby powstała piana

 • Przecieramy miejsce, gdzie powstała plama

 • Czekamy 15 minut — w międzyczasie dokładnie płuczemy gąbkę

 • Wycieramy miejsce czystą wilgotną gąbką

Pianka do golenia albo płyn do szyb

Na co dzień mają całkiem inne zadania, ale równie dobre radzą sobie z tłustymi plamami na ścianach. Metoda aplikacji obu środków wygląda tak samo. 

 • Aplikujemy piankę na plamę lub pryskamy ją płynem do szyb i pozostawiamy na 10 – 20 min

 • Po odczekaniu wycieramy to miejsce wilgotną szmatką i czekamy, aż wyschnie.

Soda oczyszczona

Ten proszek pomagał nam już czyścić żelazko, pralkę, a nawet uciążliwe plamy na płycie kuchennej. Teraz przyszedł czas na tłuste plamy.

 • Aby użyć sody, musimy najpierw przygotować z niej pastę — rozcieńczając ciepłą wodę z proszkiem. Powinniśmy uzyskać zwięzłą konsystencję.

 • Pastę wcieramy w tłustą plamę.

 • Delikatnie szorujemy plamę szczoteczką lub gąbką do momentu aż zniknie.

 • Wycieramy miejsce wilgotną ściereczką.

Tłusta plama na ścianie — dlaczego nie warto jej zamalować?

Często, gdy pojawiają się plamy na ścianach, to nasza pierwsza myśl – wystarczy przemalować. Niestety nie w tym przypadku! Tłuste plamy mogą być widoczne nawet na nowej warstwie farby. Jeśli chcemy tego uniknąć, musimy odpowiednio przygotować powierzchnię.
Jeśli tłusta plama na ścianie nie jest zbyt głęboka, wystarczy zetrzeć zewnętrzną warstwę starej farby papierem ściernym — dopiero po tym można pomalować powierzchnię. Prawdziwy problem pojawia się, gdy tłuszcz wnika głębiej w ścianę. Jeśli wszystkie poprzednie sposoby zawiodły i plama nadal jest widoczna, można lekko rozbić ścianę i wraz z tynkiem usunąć farbę. Następnie otwór należy wypełnić świeżą gładzią i zagruntować powierzchnię. Dopiero wtedy możemy zamalować plamę.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik  

 

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery