Jak wyczyścić żelazko?

14 lutego '22

Jeśli stopa grzejna żelazka wygląda na brudną lub właśnie stopił się na jego tafli jakiś wrażliwy na wysoką temperaturę materiał, prawdopodobnie zastanawiasz się jak teraz pozbyć się uciążliwego zabrudzenia. Przedstawiamy więc kilka domowych pomysłów na czyszczenie żelazka.

Czysta stopa grzejna żelazka daje pewność, że nie wybrudzimy nią świeżo wypranych ubrań

Czysta stopa grzejna żelazka daje pewność, że nie wybrudzimy nią świeżo wypranych ubrań

© Mimzy / Pixabay

Tabletka z paracetamolem

To może dość nieoczywisty sposób, ale jednocześnie jeden z najlepszych na czyszczenie żelazka z przypalonymi pozostałościami. Włącz żelazko na najwyższą temperaturę i gdy się nagrzeje, przyłóż tabletkę bezpośrednio na zabrudzoną powierzchnię. Pigułka stopi się i zamieni się w żel, który je rozpuści. Następnie użyj wilgotnej szmatki lub ręcznika papierowego do wyczyszczenia stopy żelazka. Powtarzaj proces w razie potrzeby, aż zanieczyszczenie zostanie całkowicie usunięte. Uważaj, aby się nie poparzyć!

Gazeta z solą 

Jeśli przypalony kawałek prasowanego materiału został na stopie żelazka, do jego usunięcia można użyć zwykłej gazety, Podgrzej żelazko do najwyższej temperatury. Na gazetę wysyp trochę soli, a następnie prasuj wszystko rozgrzanym żelazkiem. Jeśli nie znajdziesz gazety, możesz także użyć papierowej torby. Sprawdzi się równie dobrze.

Mieszanka octu i wody

Ten sposób sprawdzi się szczególnie w przypadku, gdy mamy żelazko parowe. By wyczyścić otwory w stopie grzejnej, napełnij zbiornik na wodę mieszaniną w połowie octem i w połowie wodą. Potem poszukaj kawałka materiału, który może ulec zniszczeniu i zacznij go prasować. Osad zagnieżdżony w otworach powinien się z nich wydostać po takim zabiegu.

Ręcznik namaczany octem

Ta metoda jest szczególnie przydatna, jeśli żelazko jest skorodowane. To kolejny sposób użycia octu do czyszczenia żelazka. Namocz ręcznik w occie, a następnie umieść na nim zimne żelazko. Pozostaw go tak na ok. 30 minut, a potem wytrzyj. Żelazko powinno być już czyste.

Sodowa pasta do czyszczenia

O sodzie pisaliśmy już przy okazji sposobów na czyszczenie płyty kuchennej oraz sposobach na czyszczenie pralki. Soda oczyszczona to jak widać proszek wielozadaniowy, który warto mieć w domu. Może on również czyścić żelazko. Używając zaledwie dwóch łyżek sody oczyszczonej i jednej łyżki wody możesz stworzyć pastę do jego wyczyszczenia. Ostrożnie pocieraj nią płytę, ale staraj się uniknąć jej wniknięcia w otwory parowe. Jeśli jednak się ona tam dostanie, pamiętaj o ich wyczyszczeniu.

Zmywacz do paznokci z acetonem

To kolejny świetny sposób na rozpuszczenie zabrudzeń! Włącz żelazko i pozwól mu się nagrzać. Następnie nasącz wacik acetonowym zmywaczem do paznokci. Ubierz rękawice kuchenne, aby się nie oparzyć i przetrzyj nasączonym wacikiem gorącą powierzchnię. Ta substancja szybko odparowuje, ale świetnie usuwa wszelki brud! Po zakończeniu przetrzyj powierzchnię wodą i ściereczką.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik  

 

Głos został już oddany

E-DODATEK - Dachy, akcesoria dachowe - Trendy 2024
E-DODATEK - Dachy, akcesoria dachowe - Trendy 2024
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery
Ventia Neo – membrany dachowe nowej generacji
Aluminowe systemy dla Twojego domu
Ekskluzywne meble dębowe – dzieła sztuki meblarskiej