8 błędów, których nie możesz popełnić wybierając farbę

Nowy kolor farby może całkowicie zmienić wygląd pomieszczenia. Zanim przyłożymy pędzel do ściany, musimy wybrać odpowiednią farbę. Przy tak wielu kolorach, formułach i wykończeniach może to wydawać się trudnym zadaniem. Mając na uwadze kilka wskazówek, będziemy w stanie lepiej dobrać idealny kolor. Poznajmy niektóre typowe błędy, których należy unikać przy wyborze farby do wykończenia domowego wnętrza.

1. Nie dostosowanie się do obecnego wystroju

Wybierając nowy kolor farby, zwróćmy uwagę, jaka jest ogólna kolorystyka pomieszczenia oraz kolor mebli i wystroju, które się tam znajduje. Ten proces może pomóc przy wyborze koloru farby, który będzie pasował do istniejącego wyposażenia. Dzięki temu nie pozostaniemy ze ścianami, które kolorystycznie w żadnym razie nie współgrają z naszą ulubioną kanapą. Aby upewnić się, że farba pasuje, najlepiej unikać testowania próbek w całkowicie pustym pokoju — pozostawmy niektóre z głównych mebli w pobliżu obszaru testowego.

Odcienie farby mogą się różnić od próbek, gdy naniesiemy je już na ścianę

Odcienie farby mogą się różnić od próbek, gdy naniesiemy je już na ścianę

© Theme Photos

2. Nie zwracanie uwagi na odcienie farby

Farba ścienna to coś więcej niż tylko ładny kolor. Każdy kolor farby ma odcień chłodny lub ciepły. Staje się to oczywiste, gdy przyjrzymy się odcieniom białej farby w porównaniu z podstawową białą próbką. Niektóre  farby mają chłodny odcień (niebieski, zielony lub fioletowy), podczas gdy inne mają odcień ciepły (różowy, beżowy lub żółty). Zastanówmy się, jaki odcień będzie pasował do naszej aranżacji.

3. Przypadkowy wybór wykończenia farby

Połysk lub wykończenie farby odnosi się do tego, jak lśniąca jest farba i waha się od matowego do wysokiego połysku. Powinniśmy wziąć to pod uwagę, dobierając farbę do stylu wnętrza. Wybierając wykończenie, pamiętajmy również, że połysk może wpłynąć na trwałość lakieru. Farby o wyższym połysku są bardziej odporne na plamy i zarysowania, a także łatwiejsze do czyszczenia.

4. Nie testowanie próbek przed zakupem

To, co wygląda wspaniale w sklepie, może wyglądać zupełnie inaczej na ścianach, dlatego ważne jest, aby wypróbować farbę w swoim domu. Najlepiej przetestować ją bezpośrednio na ścianie, którą zamierzamy pomalować. Jeśli nie jest to możliwe, możemy pomalować białą tablicę czy kawałek płyty i powiesić ją na ścianie. Jednak może to oddać kolor mniej dokładnie.

5. Próbki testowe zbyt blisko siebie

Testowanie próbek farb to pomocny sposób na zawężenie ilości kolorów do wyboru i porównanie typów farb. Jednak umieszczenie próbek zbyt blisko siebie może rozpraszać naszą uwagę i utrudniać wybór. Zawsze starajmy się zostawić trochę miejsca między próbkami. Ponadto zwykle najlepsze jest testowanie dużej próbki i to na wielu ścianach. Ta metoda pozwoli ocenić, jak farba wygląda w różnych warunkach oświetleniowych w pomieszczeniu.

6. Pospiech w podejmowaniu decyzji

Nawet jeśli początkowo bardzo spodoba nam się kolor farby, najlepiej poczekać kilka dni przed podjęciem decyzji. Kolor może się zmieniać w różnych warunkach oświetleniowych i atmosferycznych. Próbka może wyglądać inaczej w świetle dziennym niż w pomieszczeniu oświetlanym przez lampę. Będzie także różniła się w słoneczny i pochmurny dzień. Farbę najlepiej oglądać w kilku różnych warunkach, upewniając się, że kolor będzie nam się podobał od świtu do zmierzchu i przez wszystkie pory roku.

Narzędzia są bardzo ważne przy każdej pracy remontowej

Narzędzia są bardzo ważne przy każdej pracy remontowej

© Yoan Siloine

7. Słabej jakości narzędzia

Odpowiednie narzędzia są ważne podczas każdej pracy remontowej, w tym malowania. Słabej jakości pędzle i wałki mogą nie zapewniać takiej samej wydajności jak opcje z wyższej półki. Niskiej jakości narzędzia mogą pozostawić ślady, rozmycie lub smugi. Naprawienie tych drobnych wpadek może zająć więcej czasu i pieniędzy, więc inwestowanie w wysokiej jakości narzędzia od razu może pomóc nam zaoszczędzić.

8. Zbyt mała ilość farby

Oszczędźmy sobie powrotu do sklepu z farbami, kupując jej wystarczającą ilość za pierwszym razem. Kalkulator farb online jest łatwym narzędziem, które pomaga oszacować, ile farby będziemy potrzebować do pomalowania interesującej nas powierzchni. Lepiej kupować trochę więcej farby, zostawiając jej nadmiar na jakieś nieoczekiwane wypadki w przyszłości. Warto też zachować lub zapisać nazwę użytej farby i producenta. Bez tego późniejsze jej dopasowanie odcienia może stać się nie lada wyzwaniem.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik

 

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
AQUA – Stelaże podtynkowe i przyciski spłukujące
Bestsellery