Wykładzina podłogowa powraca do wnętrz!

Przez ostatnią dekadę mieliśmy obsesję na punkcie podłóg drewnianych, wysyłając zakurzone dywany prosto do śmietnika. W obecnych czasach wykładziny to już całkiem inny twór, wykonany z odpowiednich materiałów — może nie tylko być łatwiejszy w czyszczeniu, ale i kształtować wyjątkowo przytulną atmosferę we wnętrzu.

Wykładzina dywanowa może być
odpowiednia również dla malutkich dzieci

Wykładzina dywanowa może być odpowiednia również dla malutkich dzieci

© Jelleke Vanooteghem

Dlaczego wykładzina?

Jako izolator, wykładzina dywanowa zapobiega ucieczce ciepłego (i chłodnego) powietrza. Dodatkowo pochłania dźwięk i w przeciwieństwie do twardej podłogi, może również zapobiegać poślizgnięciom i upadkom, co jest ważnym czynnikiem, jeśli w naszym domu mieszkają dzieci i osoby starsze. Wykładzina to także oszczędność czasu i pieniędzy. Można układać ją na nie do końca wykończonych powierzchniach, płycie betonowej i wielu rodzajach istniejących podłóg. Pomimo naszym skojarzeniom ze starymi wykładzinami, które szybko się brudzą i trudno o nie dbać, dzięki postępom w zakresie włókien i metodom ich wytwarzania obecnie są dużo bardziej odporne na plamy. Do tego posiadają bardzo dużą różnorodność stylów, od zgrabnych, pętelkowych po ściśle przycięte wzory o jedwabistej fakturze i połysku.

Jak o nią dbać?

Oczywiście o wykładzinę trzeba regularnie dbać. Przynajmniej raz w tygodniu warto odkurzać ją odkurzaczem z odpowiednią szczotką do dywanów, aby wessać brud i kurz. Brudna wykładzina może matowieć – przez co będzie wyglądać mniej atrakcyjnie. W zależności od potrzeby należy ją również dosyć regularnie prać specjalnym odkurzaczem, tak by w ramach tego procesu nie spowodować jej mocnego zawilgocenia.

Jak długo wykładzina dywanowa może służyć?

Gwarancje na zużycie i zachowanie tekstury (zdolność włókien do zachowania kształtu) wahają się od pięciu do około dziesięciu lat żywotności.

Wykładzina w sypialni nie
brudzi się aż tak szybko jak w pokoju dziennym

Wykładzina w sypialni nie brudzi się aż tak szybko jak w pokoju dziennym

© Neonbrand

Z jakiego materiału może być wykonana wykładzina?

Wykładzina z wełny

Miękka i naturalnie odporna na zgniatanie, plamyogień – bez konieczności stosowania chemikaliów – wełna jest wyjątkowo trwała. Aby zaoszczędzić pieniądze, możemy rozważyć również mieszankę naturalnej wełny z syntetyczną, która dorównuje wysokiej jakości. Podsumowując: Jest to świetna wszechstronna, choć droga opcja.

Wykładzina nylonowa

Podobnie jak wełna, większość włókien nylonowych jest barwiona, co pozwala na uzyskanie skomplikowanych wzorów i bogatych kolorów. Niektóre nowsze nylony są nasycane środkami, które poprawiają ich odporność na blaknięcie i plamy, ale mają one mniej odcieni. Podsumowując: Tak wszechstronny, jak wełna i prawie tak wytrzymały, za to z niższą ceną.

Wykładzina poliestrowa

Poliester i reszta syntetyków są barwione w masie, więc zapobiegają plamom i są odporne na blaknięcie lepiej niż wełnanylon barwiony. Poliester nie trzyma się tak dobrze, jak nylon w pomieszczeniach o dużym ruchu, a jego włókna mogą się trwale uszkodzić pod nogami mebli. Podsumowując: Dobry do pomieszczeń, w których można łatwo rozlać płyny.

Wykładzina z Polipropylenu/Olefinu

Najbardziej odporne na blaknięcie włókno, polipropylen, zwane także olefiną, jest często używane w dywanach przeznaczonych do użytku w pomieszczeniach, ale i na zewnątrz. To przyzwoity wybór do słonecznych przestrzeni. Materiał łatwo się czyści różnymi środkami chemicznymi bez obaw o jego uszkodzenie. Niestety też szybciej się brudzi. Polipropylen łatwo i trwale się kruszy, więc warto trzymać się stylów o krótkim włosiu. Konkluzja: Użyjmy go w nasłonecznionym pokoju, ale nie tam, gdzie będzie dużo ruchu.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik

 

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery