25 lat minęło

02'18

na okładce:

kolaż okładek A&B

proj.: Lubomir Nikolov

25 lat minęło

na okładce:
02'18

na okładce:

kolaż okładek A&B

proj.: Lubomir Nikolov

Małgorzata TOMCZAK

25 lat minęło

25 lat istnienia A&B to czas na podsumowanie. I zrobiliśmy takowe. Te ćwierć wieku wydawania A&B to historia nie tylko postransformacyjnej Polski w tle, zmiany przepisów prawa budowlanego i podejścia do zawodu architekta czy urbanisty, ale także zmian paradygmatów w architekturze i projektowaniu miasta. To właściwie same i nieustająco wydarzające się zmiany.

Te 25 lat to też w nowej Polsce — nowe wolne media, a w tym możliwość wydawania niezależnej prasy, w tym A&B.

Ten numer w całości poświęciliśmy wspomnieniom. Przeglądając archiwalne numery i wybierając najlepsze fragmenty, przeżywaliśmy mnóstwo wzruszeń, ale też mieliśmy dużo dobrej zabawy. Język, sposób narracji zwłaszcza w pierwszych latach, kiedy A&B zajmowało jeszcze „pół stołu” i nie mieściło się na półce z książkami, wzbudzał w nas nostalgiczny uśmiech, czasami też zdziwienie.

Z A&B związana jestem od grudnia 2003 roku. Dojrzewaliśmy w tym czasie razem, nawiązywaliśmy cenne przyjaźnie i kontakty. Te 15 lat, to większa część mojego zawodowego życia, więc czuje się z pismem, a przede wszystkim z ludźmi je współtworzącymi, wyjątkowo związana. Bo A&B to przecież przede wszystkim ludzie. Nie będę nawet próbowała wymienić wszystkich, bo nie sposób. Na pewno wszystkim bardzo bardzo serdecznie dziękuję i nieustająco zapraszam do współpracy. Dziękuję wszystkim, którzy z nami byli. Dziękuje redaktorkom i redaktorom. Dziękuję architektom i projektantom. Dziękuję autorom tekstów i krytykom. Dziękuję naszej korektorce, tłumaczom. Dziękuję wydawcom za owocną współpracę i wszystkim, którzy przyczynili się do istnienia A&B.

Zapraszam jednocześnie Was wszystkich — architektów, autorów, krytyków, studentów, inwestorów i wszystkich, którzy chcą z nami współredagować jedno z najważniejszych magazynów o architekturze, do dalszej współpracy. Oby następne 25 lat było równie inspirujące i pełne zawodowych wrażeń.

Prenumerata

„Architektura & Biznes” ma już 27 lat!

Uznawany za jeden z najlepszych magazynów dla architekta i projektanta w Polsce. Wyróżnia nas nieszablonowy, odważny sposób prezentacji architektury oraz elegancki i wyszukany layout. Jesteśmy otwarci i niezalezni. Nasze teksty są szeroko komentowane w środowisku. Piszą dla nas najlepsi krytycy z kraju i ze świata. W cyklu rozmów A&B prezentujemy wywiady z najlepszymi architektami na świecie m.in. z Kengą Kumą, SANAA, Alejandro Araveną, Peterem Zumthorem i innymi. Jesteśmy otwarci na współpracę ze studentami, od lat prezentujemy najlepsze dyplomy w ramach Akademii A&B.

W każdym numerze A&B prezentujemy najciekawsze realizacje architektoniczne z kraju i ze świata. Publikujemy reportaże o nowo zrealizowanych budynkach z rzutami, przekrojami i rysunkami koncepcyjnymi. Od 2006 roku organizujemy coroczny konkurs o Nagrodę im. Macieja Nowickiego na najbardziej innowacyjną architekturę w Polsce. Omawiamy najważniejsze wydarzenia ze świata architektury, m.in. Biennale Architektury w Wenecji, Nagrody Miesa Van der Rohe, polskie festiwale architektoniczne i poświęcone dizajnowi, warsztaty studenckie i wiele innych istotnych wydarzeń na świecie. Nie zapominamy też o mistrzach architektury, których sylwetki przypominamy lub odkrywamy na nowo.

Dbamy o bazę prenumeratorów, sprzedajemy w Empikach. Wierzymy, że dobra jakość musi mieć swoją cenę.

 

 

Wybierz poniżej pomiędzy prenumeratą zwykłą a studencką
[zakup prenumeraty studenckiej wymaga konta z aktywnym profilem „Student” — można go ustawić podczas rejestracji lub w ustawieniach istniejącego konta użytkownika po zalogowaniu TUTAJ]