shopping-cart 0,00 zł

swobodnie na temat

Architektura hoteli

06'09

Architektura hoteli

06'09

rewitalizacja

Hotele, podobnie jak dworce, lotniska to niemiejsca, przestrzenie niczyje, bezimienne, charakteryzujące się chwilowością, powtarzalnością, przewidywalnością.
Istnieją dwie kategorie hoteli. Jedne to miejsca, w których z jakichś powodów musimy przebywać określoną, ale krótką ilość czasu, które mają ustandaryzowaną jakość usług, odpowiednią lokalizację. Bezimienne, podobne do siebie, puste uczuciowo… Przebywamy w nich będąc gdzieś w drodze, w konkretnym celu. To przestrzenie, w których jesteśmy tymczasowymi gośćmi, odarte z prywatności i intymności konkretnego człowieka. Tworzone po to, aby zaspokoić potrzeby przebywającego w nich gościa — Internet, budzenie, śniadanie, dla bardziej wymagających basen, czasem zdarzy się ładny widok z okna.
Są jednak i takie hotele, które wybieramy świadomie jako miejsca inspirujące, wyrywające nas z codzienności. To przestrzenie dla poszukującego nomada, wędrującego obserwatora, kolekcjonera doświadczeń, konstruktora sytuacji i zdarzeń, które nie są zrządzeniem losu, ale efektem jego kreacji i wyboru. To miejsca, dla których wybieramy powolność i które zapisujemy w pamięci, będąc anonimowym, ale indywidualnym odbiorcą mnogości wrażeń.
W czerwcowym wydaniu A&B zachęcamy do takiego czytania architektury hoteli i poszukiwania w niej tych znaczeń, których źródła nie tkwią tylko w funkcji i formie.

Małgorzata Tomczak

 


WYDARZENIA


TEMAT NUMERU: ARCHITEKTURA HOTELI