PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Zamów wersję drukowaną

Folie izolacyjno-budowlane od fundamentów po dach

28 lipca '19


Od trzech lat London Stock Exchange Group (LSEG), jedna z najstarszych i największych pod względem obrotów giełda papierów wartościowych na świecie, przygotowuje listę najbardziej dynamiczne i najszybciej rozwijających się firm w całej Europie. Oceniano wskaźniki wzrostu m.in. wskaźnik przyrostu zatrudnienia. W tegorocznym raporcie na liście tysiąca firm znalazło się 30 firm z Polski. Jedną z nich jest Marma Polskie Folie, jedna z największych w Europie firm przetwarzających tworzywa sztuczne.

Marma Polskie Folie to dziś pięć zakładów produkcyjnych, tysiące produktów ponad tysiąc pracowników różnych specjalności, o wysokim zaangażowaniu i kwalifikacjach, stale podnoszonych w ramach szkoleń ogólnych i specjalistycznych. Ergonomiczne stanowiska pracy, bezpieczna i szybka komunikacja, komfort części socjalnej to również lepsze efekty pracy i zwiększona wydajność, z zatem wymierne korzyści dla firmy. Aby należycie spełniać wymagania klientów w zakresie jakości dostarczanych im folii, firma z dużą uwagą podchodzi do jakości surowców i dodatków, a zatem skrupulatnie dobiera i stale monitoruje swoich dostawców, którzy zaliczają się do światowej czołówki w przemyśle chemicznym.

Produkty dla budownictwa

Folie izolacyjno-budowlane to grupa wyrobów służących do szeroko rozumianej izolacji stosowanej w budownictwie. Wyroby Marma Polskie Folie z tej grupy są stosowane w obiektach od fundamentów po dach. Spełniają rolę izolacji przeciwwilgociowej (folie IzolBud), antykondensacyjnej (Vapour Regulator) oraz aktywnego odprowadzania pary wodnej (wysokoparoprzepuszczalne membrany Dachowa oraz Ekrany Dachowe).

W ofercie przeznaczonej dla budownictwa proponowane są w większości materiały dachowe. Wynika to z profilu produkcyjnego firmy Marma Polskie Folie. Wśród tych produktów dominują elastyczne materiały wodochronne, folie i membrany. W pełnym wachlarzu oferty znajdują się:

  • wysokoparoprzepuszczalne membrany dachowe stosowane w większości jako warstwy wstępnego krycia dachów pochyłych (nazywane MWK – membranami wstępnego krycia);
  • paroizolacje stosowane w stropach, dachach i ścianach o różnej konstrukcji ;
  • wiatroizolacje – materiały przeznaczone do osłony termoizolacji i konstrukcji ścian szkieletowych ;
  • akcesoria i dodatki, czyli materiały uzupełniające ofertę folii i membran oraz te stosowane na dachach jako dodatkowe uszczelnienia pokryć dachowych ;
  • niskoparoprzepuszczalne folie dachowe stosowane w większości jako warstwy wstępnego krycia dachów pochyłych (nazywane FWK – foliami wstępnego krycia);
  • folie budowlane stosowane zarówno w stropach jak i w fundamentach.

WŁOCHATY Ekran Dachowy

Sztandarowy produkt firmy, Ekran Dachowy WŁOCHATY wyróżnia się połączeniem dużej wytrzymałości z bardzo wysoką paroprzepuszczalnością. Takie połączenie jest wyjątkiem na rynku membran, ponieważ w dotychczasowych technologiach produkcji, ze wzrostem wytrzymałości i ciężaru powierzchniowego, spadała paroprzepuszczalność membran.

Trzywarstwowy ekran ma duży ciężar powierzchniowy 265 g/m² i w całości jest wytwarzany z polipropylenu (PP). Spodnią warstwą jest włóknina igłowana stanowiąca jednocześnie warstwę antykondensacyjną i wyrównującą. Ekran WŁOCHATY ma wiele zastosowań, lecz warstwa igłowana predysponuje go szczególnie do użycia pod pokrycia układane na deskowaniach i poszyciach. Jest polecany pod wszelkiego rodzaju blachy łączone na rąbki lub układane na zakład (systemy płytek karo). Produkt ma grubość w stanie wolnym ok. 1,5 mm, a ściśnięty ok. 0,9 mm. Taka grubość pozwala zniwelować drobne nierówności w postaci wystających łepków gwoździ i innych niewielkich odchyłek poszycia.

Vapour Regulator

Vapour Regulator jest materiałem ograniczającym przepływ pary wodnej i blokującym przepływ powietrza, oraz jednocześnie zatrzymującym wodę, przeznaczonym do stosowania w przegrodach budowlanych typu dach, strop i ściany. Dzięki niskiej paroprzepuszczalności (Sd = 2 m) równie dobrze spełnia funkcje warstwy przewiewoszczelnej w ścianach szkieletowych (jako wiatroizolacja), jak i warstwy osłaniającej przed nadmiarem pary wodnej termoizolację i konstrukcję dachów pochyłych, w których zamontowano wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia. Vapour Regulator może być również zastosowany jako niskoparoprzepuszczalna folia wstępnego krycia pod pokryciami leżącymi na łatach.

Strona www.dachowa.com.pl

Firma przygotowała dla swoich klientów specjalną stronę internetową, dedykowaną tej grupie wyrobów. Informacje techniczne zawarte w dziale „Dla profesjonalistów” na stronie www.dachowa.com.pl przeznaczone są dla osób zajmujących się zawodowo dachami: dla projektantów, architektów, dekarzy, pracowników nadzoru budowlanego oraz wszystkich zainteresowanych poszerzeniem wiedzy o technice dachowej.

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE