Brick Award 2023

rozstrzygnięcie konkursu

marzec 2023

organizator

Wienerberger

lokalizacja

Ogólnopolski

opis

30 marca 2023 roku ogłoszono laureatów VI polskiej edycji organizowanego przez markę Wienerberger konkursu Brick Award, którego celem jest promocja nowoczesnej, polskiej architektury z materiałów ceramicznych.

Do konkursu można było zgłosić projekty zrealizowane na terenie Polski po 1 stycznia 2020 roku, w których wykorzystano materiały ceramiczne marki. Nagrody przyznawano w pięciu kategoriach:

 • Feeling at home,
 • Living together,
 • Working together,
 • Sharing public spaces,
 • Building outside the box.

     Przyznano również po raz pierwszy specjalną nagrodę i wyróżnienia Wienerberger dla projektów, w których wykorzystano produkty marki, co nie było konieczne w przypadku innych kategorii.

     Realizacje oceniał sąd konkursowy w składzie: Marlena Wolnik (MWArchitekci), Krzysztof Mycielski (Grupa 5 Architekci), Szymon Januszewski (Insomia), Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa), Grzegorz Piątek (krytyk architektury, autor książek). Sekretarzem konkursu był Rafał Mroczkowski.

     Grand Prix i nagrodę w kategorii Sharing Public Spaces otrzymała pracownia Bujnowski Architekci za projekt Szkoły Podstawowej nr 400 w Warszawie. W tej kategorii przyznano dwa wyróżnienia. Wyróżnienie otrzymało WXCA za projekt Ogrodów Ulricha w Warszawie oraz JEMS Architekci za projekt zespołu budynków na terenach dawnych Browarów Warszawskich.

     W kategorii Feeling at home nagrodę otrzymała pracownia jojko+nawrocki architekci za projekt Domu w Podlesiu. Przyznano aż pięć wyróżnień w tej kategorii. Trabendo za projekt Domu w Sierakowie, TZA za projekt modernizacji domu na Żoliborzu, archistudio studniarek + pilinkiewicz za projekt Domu Industrialnego, studio onu za projekt DOM LAS oraz James&Mau Arquitectura za projekt Mława House.

     W kategorii Living Together nagrodę otrzymała pracownia Pole Architekci, za projekt LA SCALA. Wyróżnienia otrzymały pracownie GDA Łukasz Gaj i Pracownia Architektury Rafał Mazur za projekt Osiedla zabudowy wielorodzinnej w Łowiczu oraz biuro URBA ARCHITECTS za budynek mieszkalny wielorodzinny LIFE HUB w Krakowie.

     W kategorii Working Together nagrodę otrzymała pracownia James&Mau Arquitectura za projekt The Office. Wyróżnienie przyznano pracowni Architekt Maciej Olczak za projekt nadbudowy budynku przychodni w Grudziądzu.

     W kategorii Building Outside the Box nagrodę otrzymała pracownia Biuro Architektoniczne GADOMSCY za projekt Hospicjum CARITAS Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie. Wyróżnienie otrzymała pracownia SENSE GROUP za projekt Mikrodom.

     W jury nagrody marki Wienerberger zasiedli: Mirosław Jaroszewicz (członek Zarządu Wienerberger), Grzegorz Stiasny (architekt i krytyk architektury, partner w firmie ARE Stiasny Wacławek) i Marcin Szczelina (krytyk i kurator architektury). Nagrodę przyznano pracowni Bień Architekci za projekty Domu w Opaczy, a wyróżnienia James&Mau Arquitectura za biuro The Office w Niepołomicach i GDA Łukasz Gaj i Pracownia Architektury Rafał Mazur za osiedle zabudowy wielorodzinnej dla programu Mieszkanie Plus przy ul. Krudowskiego w Łowiczu.

     Grand Prix i Nagroda w kategorii Sharing Public Spaces

     Bujnowski Architekci

     Wyróżnienie w kategorii Sharing Public Spaces

     WXCA

     Wyróżnienie w kategorii Sharing Public Spaces

     JEMS Architekci

     Nagroda w kategorii Feeling at home

     jojko+nawrocki architekci

     Wyróżnienie w kategorii Feeling at home

     trabendo

     Wyróżnienie w kategorii Feeling at home

     TZA

     Wyróżnienie w kategorii Feeling at home

     archistudio studniarek + pilinkiewicz

     Wyróżnienie w kategorii Feeling at home

     studio ọnụ

     Wyróżnienie w kategorii Feeling at home

     James&Mau Arquitectura

     Nagroda w kategorii Living Together

     Pole Architekci

     Wyróżnienie w kategorii Living Together i wyróżnienie Wienerberger

     GDA Łukasz Gaj, Pracownia Architektury Rafał Mazur

     Wyróżnienie w kategorii Living Together

     URBA ARCHITECTS

     Nagroda w kategorii Working Together i wyróżnienie Wienerberger

     James&Mau Arquitectura

     Wyróżnienie w kategorii Working Together

     Architekt Maciej Olczak

     Nagroda w kategorii Building Outside the Box

     Biuro Architektoniczne GADOMSCY

     Wyróżnienie w kategorii Building Outside the Box

     SENSE GROUP

     Nagroda Wienerberger

     Bień Architekci

     Głos został już oddany

     KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
     Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
     CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
     INSPIRACJE