Konkurs Lider Dostępności 2024

rozstrzygnięcie konkursu

czerwiec 2024

organizator

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji

lokalizacja

Ogólnopolski

opis

5 czerwca br. w Pałacu Prezydenckim przyznano nagrody i wyróżnienia 9. edycji organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich konkursu architektoniczno-urbanistycznego Lider Dostępności 2024.

Celem konkursu jest promowanie idei projektowania uniwersalnego i nagradzanie rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością. O nagrodę ubiegać się mogły obiekty i przestrzenie publiczne zrealizowane w ciągu ostatnich pięciu lat.

Kapitułę konkursu tworzyło trzech przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, trzech przedstawicieli Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz sześć osób zaproponowanych przez obie organizacje i Kancelarię Prezydenta RP. Nagrody w formie pamiątkowych statuetek i dyplomów dla zgłaszającego obiekt do konkursu wręczyli laureatom Prezydent RP, Ewa Pawłowska, prezeska Fundacji Integracja i Tomasz Majda, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Spośród zgłoszonych 83 realizacji, do półfinału zakwalifikowało się 30. Przyznano Grand Prix, 7 nagród i tyle samo wyróżnień.

Grand Prix przyznano Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, a w kategorii Architekt/Urbanista nagrodzono Michała Brutkowskiego z warszawskiej pracowni Archigraf. W kategorii Przestrzeń publiczna nagrodę zdobył Park Leśny na Oksywiu w Gdyni (proj.: Pracownia Projektowa Kaja Pobereżny, Autorska Pracownia Architektury CAD), a wyróżnienie — Park Centralny w Gdyni (proj.: Arch-Deco). W kategorii Duży obiekt użyteczności publicznej nagrodzono Nowe Czytelnie Biblioteki Narodowej w Warszawie (proj.: Konior Studio, Sokka) i wyróżniono dworzec autobusowy w Lublinie (proj.: Tremend). W kategorii Mały obiekt użyteczności publicznej nagrodę zdobyło Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na warszawskiej Białołęce (proj.: Bujnowski Architekci), a wyróżniono aż trzy obiekty: Dom Otwarty w Warszawie (proj.: Studio Budowlane „Unity”), Dom Oczami Brata w Częstochowie (proj.: Mariusz Mirek), Centrum Sąsiedzkie Przystań w Gdyni (proj.: PB Studio, IPA, Studiomania). W kategorii Obiekt biurowy/handlowy wyróżniono Biuro ISS Finance Service Centre w Gdańsku (proj.: Zespół ISS) i poznański Nowy Rynek E (proj.: JEMS Architekci), a w kategorii Obiekt mieszkalny/hotelowy nagrodzono Dom Matki Bożej Serdecznej w Warszawie (proj.: xystudio). W kategorii Obiekt zabytkowy przyznano dwie nagrody ex aequo, otrzymały je Arsenał i Klasztorek, części kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie (proj.: DRESLER STUDIO Architektura i Urbanistyka, ART FM) oraz Pałac Sobieszów — Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze (proj.: Pracownia Architektoniczna 1997).

Grand Prix

Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni

Nagroda w kategorii Architekt/urbanista

Michał Brutkowski

Nagroda w kategorii Przestrzeń publiczna

Pracownia Projektowa Kaja Pobereżny, Autorska Pracownia Architektury CAD

Wyróżnienie w kategorii Przestrzeń publiczna

Arch-Deco

Nagroda w kategorii Duży obiekt użyteczności publicznej

Konior Studio, Sokka

Wyróżnienie w kategorii Duży obiekt użyteczności publicznej

Tremend

Nagroda w kategorii Mały obiekt użyteczności publicznej

Bujnowski Architekci

Wyróżnienie w kategorii Mały obiekt użyteczności publicznej

Mariusz Mirek

Wyróżnienie w kategorii Mały obiekt użyteczności publicznej

Studio Budowlane „Unity”

Wyróżnienie w kategorii Mały obiekt użyteczności publicznej

PB Studio, IPA, Studiomania

Wyróżnienie w kategorii Obiekt biurowy/handlowy

Zespół ISS

Wyróżnienie w kategorii Obiekt biurowy/handlowy

JEMS Architekci

Nagroda w kategorii Obiekt mieszkalny/hotelowy

xystudio

Nagroda ex aequo w kategorii Obiekt zabytkowy

DRESLER STUDIO Architektura i Urbanistyka, ART FM

Nagroda ex aequo w kategorii Obiekt zabytkowy

Pracownia Architektoniczna 1997

Głos został już oddany

Materiał w architekturze — trendy 2024
LS Dark — żaluzje zaciemniające

TECTUS®
całkowicie ukryty system zawiasów

www.simonswerk.com
INSPIRACJE