Wyróżnienie I stopnia — Karolina Pieniążek

Wyniki konkursu na Dyplom Inżynierski Roku SARP Łódź

Wyróżnienie I stopnia

praca
„|NIE|WIDZIALNY. Projekt budynku użyteczności publicznej oraz koncepcja przebudowy zespołu budynków w celu komemoracji obozu prewencyjnego dla małoletnich Polaków przy ulicy Przemysłowej w Łodzi” 

autorka
Karolina Pieniążek

promotorka
dr Joanna Borowczyk

fragmetn opisu projektu

Zaprojektowanie memoriału- miejsca eksterminacji niewinnych dzieci, wymaga czegoś więcej niż ładnych gablot czy podestów. Projekt mierzy się z dotarciem do ludzkich emocji.
Obiekt został zaprojektowany tak, aby prowadził nas w pewnym sensie za rękę. Zwiedzanie rozpoczynamy od dużej przestrzeni opatrzonej otworami w dachu, którą charakteryzuje pewnego rodzaju pustka. Następnie przechodzimy do części głównej budynku, gdzie znajduje się przestrzeń do kontemplacji. Kolejno, piętro po piętrze, przechodzimy do czterech sal ekspozycji stałej. Każda kondygnacja reprezentuje wydarzenie lub miejsce, które miało niewątpliwy związek z obozem. Dla poszczególnych kondygnacji zaprojektowano po jednym, charakterystycznym oknie. Widoki z okien rozpościerają się na wybrane panoramy bezpośrednio związane z tematem ekspozycji, a są to: getto, cmentarz żydowski, stacja Radegast, obszar obozu prewencyjnego. Otwór w bryle wieży łączy ze sobą wszystkie kondygnacje budynku. W sensie metaforycznym integruje on całą historię obozu, a w jego centrum znajduje się człowiek. Atmosfera muzeum i całego obszaru objętego koncepcja, pozwala na przenikanie się materialnych cech przestrzeni z ludzkimi wyobrażeniami.


opinia jury

Praca w ciekawy sposób rozwiązuje sposób upamiętnienia terenu byłego obozu dla dzieci, który zupełnie zniknął przykryty późniejszą zabudową. W opinii jury praca zawiera elementy dyskusyjne, tym niemniej dojrzałość pracy, klarowność przekazu i czystość podania są na wysokim poziomie

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE