Luksfery wciąż modne

17 sierpnia '22

Luksfery to materiał charakterystyczny dla budownictwa lat 80. i 90. Jednak do dziś doceniane są zarówno jego wartości estetyczne, jak i funkcjonalne. Projektanci wnętrz chętnie nawiązują do ówczesnej stylistyki, tworząc aranżacje w stylu retro. Ale nie jest to jedyny kierunek, w którym wykorzystuje się luksfery. To materiał, który doskonale skomponuje się również z wnętrzem w stylu eklektycznym, industrialnym, a nawet minimalistycznym.

Luksfer ozdobny

Luksfer ozdobny

© Pixabay

Czym są luksfery?

Luksfery oraz podobne do nich szklane pustaki to elementy o formie prostopadłościanu. Te pierwsze robione są z jednego kawałka szkła, a drugie składają się z dwóch tafli, pomiędzy którymi znajduje się powietrze. Są wykonane ze szkła gładkiego, albo posiadają charakterystyczną fakturę. Są łatwe w montażu, ponieważ muruje się nimi tak jak klasyczną cegłą czy pustakami. Należy użyć jednak elastycznej zaprawy oraz ramy z ceowników stalowych. Podobne w stylistyce są również szklane cegły.

Wśród luksferów odnajdziemy bogate wzornictwo oraz różnorodną kolorystykę. Mogą być bezbarwne, transparentne, mleczne, błyszczące lub matowe. Barwione są w masie albo też powierzchniowo. Odcienie kształtek są zazwyczaj ciepłe i pastelowe. Wzory natomiast bardziej lub mniej regularne, wytłaczane na powierzchni lub wtopione w tło. W połączeniu z dobrymi właściwościami technicznymi daje nam to materiał modny i doskonale sprawdzający się w nowoczesnych wnętrzach.

Luksfery we wnętrzu

Ścianka z luksferów we wnętrzu

© Pexels

Luksfery w aranżacji wnętrz

Szacuje się, że ich przepuszczalność światła to około 50-80%. Całkiem dobrze więc doświetlą przestrzeń, będąc jednocześnie oryginalną przesłoną. Stosowane są do tworzenia ścian działowych na przykład pomiędzy sypialnią a łazienką, kuchnią a salonem, czy garderobą a sypialnią, co niejednokrotnie daje niezwykle artystyczny efekt świetlny. Wykonuje się z nich również świetliki oraz murowanie luksferów, jako kabin prysznicowych. Sprawdzą się w części klatki schodowej oraz w przedpokoju. Należy jednak pamiętać, że luksferów nie można przyciąć, dlatego przed przystąpieniem do prac warto dobrze wymierzyć i rozplanować miejsce montażu.

Luksfery gładkie

Luksfery gładkie

© Unsplash

Podział na strefy w sypialni

Luksfery będą doskonałym pomysłem do zastosowania w ciemnej sypialni, wymagającej doświetlenia. Możemy dzięki nim podzielić przestrzeń na strefy, czyli wydzielić garderobę, albo część kąpielową. Również sprawdzą się jako ścianka dzieląca sypialnię od salonu, w długich, wąskich mieszkaniach. Nie stracimy w ten sposób dostępu do światła, podczas konieczności podziału mieszkania.

Łazienka z prysznicem typu walk-in

Również w dużej łazience z luksferów możemy wymurować półprzezroczystą ścianą działową, która oddziela wannę, bądź toaletę. Ciekawym pomysłem jest też wymurowanie ścianki i stworzenie tym samym prysznica typu walk-in, jednak zajmuje to więcej miejsca niż standardowa kabina.

Półprzezroczysta ścianka w kuchni

W mieszkaniach nadal zdarzają się rozwiązania, w których kuchnie są nieodpowiednio doświetlone. Mają niewielkie ona, lub posiadają wyłącznie oświetlenie sztuczne. W tych przypadkach sprawdzi się właśnie półprzezroczysta ścianka. Mogą być na przykład wkomponowane we fragment ściany nad blatem przez co, zyskamy część światła z pomieszczenia obok. Możemy też przy ich pomocy wydzielić jadalnię. Ciekawie wyglądają również pionowe pasy z luksferów stanowiące część ściany, albo opaski nad lub wokół drzwi wejściowych. Poszerzają wówczas prześwit, pozostawiając przestrzeń przysłoniętą.

Luksfery w garażu

Ścianka z luksferów to przydatne rozwiązanie również w garażu. Ograniczają odstęp do wybranego miejsca, jednocześnie pozostawiając go jasnym. Są również dobrą izolacją akustyczną oraz co bardzo ważne w takim pomieszczeniu – są łatwe w czyszczeniu. Mają również właściwości przeciwpożarowe.

Luksfery w części komunikacyjnej

Luksfery w części komunikacyjnej

© Wikimedia Commons

Z czym łączyć szklane bloczki?

Ścianki z bloczków szklanych we wnętrzach są zwykle łączone z dekoracjami również wykonanymi ze szkła transparentnego albo mlecznego, czyli designerskimi kloszami lamp czy też wykonanymi wyłącznie z przeźroczystego szkła meblami. Odpowiednio zakomponowane płaszczyzny luksferów nie będą przypominać architektury z przeszłości, a tworzyć artystyczny akcent w pomieszczeniu.

Opracowanie: Liwia Sus

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Bestsellery
HOUSE OF ROHL Cztery różne marki. Jedna wspólna wizja.
Odpowiadamy na Wasze potrzeby. Bramy garażowe firmy Hörmann
Na zewnątrz i do pokoju. Drzwi marki Hörmann