Minimalistyczny projekt wnętrza

13 grudnia '21

Wnętrze – inspiracje, aranżacje, pomysły

Ponadczasowy i zgodny z najnowocześniejszymi trendami wystrój. Stonowany i oszczędny, ale daleki od monotonni i nudy. Architektka wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN zdradza nam, jak połączyła te wszystkie oczekiwania właściciela w swoim projekcie.

By nie poddać się nudzie

Styl minimalistyczny niby prosty w swojej aranżacji może szybko stać się nudny i pozbawiony indywidualnego charakteru. Aby nie wpaść w tę pułapkę, należy najbardziej zróżnicować wszystkie elementy wystroju, tzn. materiały, kształty, odcienie i faktury. To właśnie ich bogactwo zastąpi dekoracje, bibeloty, ornamentykę czy feerię barw, którą odrzuca minimalizm. Krótko mówiąc, pomoże pozbyć się wrażenia nieprzyjaznej pustki. Naszą aranżację możemy uzupełnić jakimś niebanalnym kształtem krzesła czy lustra lub postawić jakąś ciekawą lampę podłogową. Takie dodatki będą odciągać uwagę od miejsc, w których mało się dzieje, wyjaśnia projektantka.

Dobór kolorystyki

Neutralna paleta to obowiązująca kolorystyka, jeśli chodzi o minimalizm. Nie musi być jednak monochromatyczna. Można zestawiać jasne odcienie z ich ciemnymi odpowiednikami (biel i szarość, jak też beż czy brąz) uzyskując w ten sposób piękne zestawianie. Powstanie wtedy silnie działający kontrast, który zdynamizuje nawet najprościej urządzone wnętrze. Nie będzie również błędem dodanie akcentu w jaskrawym kolorze, np. miodowym. On jeszcze bardziej ożywi wystrój!

Różnorodność materiałów i tekstur urozmaica wnętrze

Różnorodność materiałów i tekstur urozmaica wnętrze

© Pracownia Architektoniczna MGN

Różnorodność materiałów

Bogactwo tekstur jest tu niewątpliwie kluczem do sukcesu. Gdy jest ich niewiele i to niemal identycznych, wnętrze wydaje się zwyczajnie nudne i puste. Możemy dobierać materiały o różnym stopniu połysku czy odmienną strukturą. Mocno usłojone drewno, chropowata faktura betonu, lakierowane płyty to tylko nieliczne z pomysłów jak można zróżnicować jednolite wnętrze fakturą.

Zbalansowany projekt 

Rady Małgorzaty Górskiej-Niwińskiej dobrze ilustruje przygotowany przez nią projekt tego dużego apartamentu w centrum Warszawy. Oszczędny, ale na tyle ciekawy, że może stać się wzorem do naśladowania przez wszystkich wielbicieli minimalistycznych wnętrz z klasą i silnym charakterem.

Minimalistyczny salon nie jest pozbawiony charakteru

Minimalistyczny salon nie jest pozbawiony charakteru

© Pracownia Architektoniczna MGN

Strefa dzienna

Połączenie pokoju dziennego z kuchnią i holem daje nam ogromną przestrzeń strefy dziennej. Strefy funkcjonalne takie jak – jadalnia, kuchnia, salon, przedpokój zostały tutaj jasno wyodrębnione i wprowadzają ład przestrzenny. Dzięki użyciu podobnych materiałów tworzą spójną całość, która jest jednocześnie niezwykle ekskluzywna i komfortowa.
Jadalnię i kuchnię dzieli wyspa z marmurowym barkiem. Marmurem obłożono również fragment ściany nad szafkami. Jak widać, świetnie komponuje się ze szkłem i drewnem – z których zbudowana jest przestrzeń kuchenna.
Bezpośrednio obok kuchni znajduje się strefa jadalni. Ciekawe krzesła i niezwykłe lampy o owalnych kształtach to elementy, obok których nie można przejść obojętnie w tej aranżacji.
Godnym uwagi rozwiązaniem jest postawienie na granicy otwartego holu i aneksu kuchennego dużej szafy fornirowanej wyraźnie usłojonym drewnem. Zasłania ona to, co dzieje się przy drzwiach wejściowych i oczywiście zapewnia schowki na ubrania (dostęp do nich jest od strony przedpokoju).
Jeśli chodzi o materiały, wokół przestrzeni telewizora analogicznie do kuchni jest użyty marmur oraz drewno, a właściwie drewniane lamelki z zamontowanymi pomiędzy nimi taśmami LED – to delikatne światło dodatkowo urozmaica aranżację.
W strefie wypoczynkowej możemy zobaczyć przepiękne stoliki w kształcie wazonów i niezwykłą, mocowaną i do podłogi, i sufitu lampę z wieloma źródłami światła w kloszach o różnych kształtach. Te kształty robią wrażenie nawet wtedy, gdy jest wyłączona!

Sypialnia w spokojnych tonach jest idealnym rozwiązaniem         Sypialnia w spokojnych tonach jest idealnym rozwiązaniem

Sypialnia w spokojnych tonach jest idealnym rozwiązaniem

© Pracownia Architektoniczna MGN

Sypialnia 

Dzięki ciemniejszej kolorystyce w sypialni uzyskujemy bardziej spokojną intymną atmosferę. Jest nie tylko funkcjonalna, ale i bardzo dekoracyjna, choć pozbawiona ozdób. W tym wnętrzu urozmaicającymi akcentami są z pewnością oryginalne formy szafek nocnych i fotela.

Wszystkie elementy projektowanej łazienki cechują się niezwykłą lekkością         Wszystkie elementy projektowanej łazienki cechują się niezwykłą lekkością

Wszystkie elementy projektowanej łazienki cechują się niezwykłą lekkością

© Pracownia Architektoniczna MGN

Łazienka

Na pierwszy rzut oka wzrok przykuwa efektowny kamień na ścianie. Wolno stojąca wanna i umywalka oraz niezależne baterie dodają temu wnętrzu lekkości i elegancji. Te urządzenia mają tak piękne formy, że pełnią także funkcję dekoracyjną we wnętrzu.
Pomieszczenie jest na tyle duże, że bez problemu zmieściła się w nim ogromna kabina prysznicowa, oddzielona od wanny szklaną ścianką. Uwagę przyciąga w niej deszczownica o niebanalnym, wywołującym skojarzenia z lampą kształcie.
To nie zwyczajna łazienka, lecz luksusowy salon kąpielowy. Taki charakter nadaje temu wnętrzu marmurowe wykończenie, metraż, designerskie urządzenia sanitarne i umieszczony w ścianie biokominek.

Więcej informacji na stronie pracowni MGN w portalu PdD.

Głos został już oddany

Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Bestsellery
Ergonomiczność i estetyka: najnowocześniejsze aluminiowe okucia okienne i drzwiowe
Oryginalne wanny, brodziki oraz zlewy emaliowane polskiej marki z tradycjami
Deszczownice i kaskady Aquatec – najprostszy sposób na domowe SPA we własnej łazience