Ponadczasowy parkiet

09 września '22

Parkiet, jako wykończenie podłogi, to niegdyś rozwiązanie luksusowe, które i dziś jest niezwykle doceniane. Jest naturalne, a przy tym niezwykle zdobne. Trwałość oraz szlachetny wygląd zawdzięcza konkretnym gatunkom drewna, z którego został wykonany, a także obróbce końcowej.

Parkiet drewniany ciemny

Parkiet drewniany ciemny

© Unsplash

Parkiet wpisze się niemalże w każdy styl wnętrzarski. Ogromne znaczenie będzie miał także odcień podłogi. Mamy więc do wyboru poszczególne gatunki różniące się barwą oraz różnorodne metody wykończenia drewna.

Wybór odpowiedniego materiału

Parkiet jest tańszym materiałem wykończeniowym niż deska parkietowa, jednak należy pamiętać, że ułożenie go zajmuje dużo więcej czasu. Moduły parkietu mają długość do 50 cm oraz grubość przeważnie ok. 15-22 mm, choć bywają i cieńsze 10 mm. Warto wiedzieć, że znaczną warstwę zabiera cyklinowanie, nawet około 3 mm, a więc grubszy parkiet pozwoli więcej razy go odnowić.

Tradycyjnie najbardziej odpowiednim drewnem, z jakiego wykonuje się parkiet jest dąb, jesion, buk oraz brzoza. Są one odpowiednie do wykonania deseczek długość maksymalnie 30 cm. Drewno egzotyczne natomiast, takie jak jatoba, doussie, badi, kempas, merbau, tek, ipe, czy sucupira, mogą posłużyć do wykonania klepek dłuższych, do 50 cm.

Parkiety warstwowe a ogrzewanie podłogowe

Klejone są z dwóch warstw, których układ słojów krzyżuje się na sobie. Wierzchnia warstwa wykonana jest z twardego drewna, dębowego, jesionowego albo gatunku egzotycznego, natomiast spodnia z drzewa iglastego lub liściastego. Parkiety te doskonale nadają się do stosowania na ogrzewanie podłogowe, ponieważ ich struktura minimalizuje odkształcenia i jest bardziej stabilna, a więc będzie pojawiało się na niej mniej szpar i spęcznień. Gatunki niestabilne wymiarowo to przede wszystkim buk, jesion, klon, jatoba oraz wenge.

Jeśli zadaniem podłogi jest przewodzenie ciepła, nie powinna być ona grubsza niż 15 mm. Deska przed montażem powinna być odpowiednio „wygrzana”, tak aby nabrała temperatury, jaka będzie stosowana na co dzień. Maksymalna zalecana wartość to 27 oC.

Wybierając parkiet, jako nawierzchnię ogrzewania podłogowego, sugerujmy się jednak zaleceniami producenta. Należy się z nimi zapoznać również planując wykończenie podłogi w pomieszczeniu narażonym na częstą wilgoć. Najbardziej sprawdzi się tutaj parkiet z drewna twardego. Odporne na zniszczenia są heban, kokos, gawajak, wenge, iroko, dąb, jesion, grab oraz quebracho. Odrobinę mniej twardymi gatunkami są grab, robinia, palisander i cis.

Klasycznie ułożony parkiet w jodełkę       Klasyczne ułożenie desek parkietowych w jodełkę

Klasyczne ułożenie desek parkietowych w jodełkę

© Unsplash/Pexles

Wzór parkietu

Wzór na posadzce zależny jest poniekąd od gatunku drewna. Dany wzór może wymagać ułożenia tylko z tych gatunków drewna, które nie zmieniają się znacznie pod wpływem warunków temperaturowych i wilgotnościowych w danym pomieszczeniu. Takie będą na przykład doussie, iroko, tek, merbau oraz dąb. Niektóre wzory, jak na przykład popularna jodełka czy też kwadraty, minimalizują odkształcenia powierzchni.

Podłoga pod parkiet

Nawet jeśli zadbamy o najwyższej jakości drewno, nie posłuży nam ono zbyt długo, gdy ułożymy go na nieodpowiednim podłożu. Najlepiej sprawdzi się wylewka betonowa, podkład samopoziomujący oraz podłoga pływająca.

Do klejenia parkietu do podłoża najlepiej będzie wykorzystać kleje poliuretanowe albo MS polimery. Należy zwrócić również uwagę, że pewne gatunki drewna nie mogą być stosowane z niektórymi klejami, na przykład kleju dyspersyjnego nie należy stosować do klejenia buku oraz drewna egzotycznego.

Zabezpieczenie parkietu

Każda podłoga drewniana wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Dzięki temu zabezpieczymy jej kolor oraz zapewnimy dłuższą trwałość, odporność na zabrudzenia oraz zarysowania. Możemy to zrobić poprzez lakierowanie, woskowanie i olejowanie, które mogą być nakładane zarówno na gorąco jak i zimno.

Parkiet piaskowany i pobielony       Parkiet rozbielony

Parkiet piaskowany i pobielony oraz parkiet rozbielony metodą ługowania

© Pexles/Unsplash

Zmienny kolor podłogi

Naturalnym jest, że podłoga drewniana pod wpływem promieni słonecznych zmienia kolor, zwykle ciemniejąc. Zmiana będzie bardziej widoczna w miejscach, do których bezpośredni dostęp mają promienie słoneczne. Warto wiedzieć, że pewne gatunki ciemnieją w większym stopniu niż inne. Dobrze przemyśleć należy w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych użycie gatunków egzotycznych, takich jak doussie i jatoba.

Również nieodpowiednio dobrane środki chemiczne do czyszczenia desek oraz stosowanie zbyt dużej ilości wody do mycia może powodować zmiany kolorystyczne, a niekiedy nawet wypuczenie parkietu.

Klasycznie ułożony parkiet w jodełkę       Parkiet ułożony w jodełkę

Parkiet ułożony w jodełkę z wykorzystaniem krótkich i długich desek oraz wpływ wilgoci na parkiet

© Unsplash/Pexles

Parkiet drewniany w łazience

W łazience najlepiej sprawdzą się gatunki egzotyczne, takie jak merbau lub teak. Jeśli chcemy zastosować tutaj parkiet warstwowy, co jest jak najbardziej zalecane, musi być on stworzony z użyciem wodoodpornych klejów. Do zabezpieczenia najlepiej nadadzą się olej lub olejowosk. Pamiętajmy jednak, by mino wszystko rozlana woda nie pozostawała na długo na powierzchni drewna.

Opracowanie: Liwia Sus

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Bestsellery
Prefabrykowane wiązary dachowe
Innowacyjne okna PVC z linii Platinum Design – premiera roku 2023
Energooszczędne sterowanie temperaturą z ENGO Controls