Cegła

09'13

Cegła

09'13

temat numeru
cegła

 

Tam, gdzie się urodziłam, cegła jest naturalnym elementem krajobrazu. Jak lasy i jeziora. Zamki, kościoły, ratusze, szpitale, szkoły, stare domy, wszystkie te budynki są z czerwonej cegły. Stanowią element lokalnej tożsamości kulturowej. Dlaczego więc współcześnie powstające ratusze, szpitale, szkoły, domy buduje się w każdej właściwie innej technologii, nie zastanawiając się nad istotą tradycji i etosu budowlanego? Często się nad tym zastanawiam. Stary Ełk, Olsztyn, Kętrzyn, Ryn, Reszel są ceglane, współczesny Ełk, Olsztyn, Kętrzyn, Ryn, Reszel są pastelowe. Te warstwy starego i nowego zupełnie się ze sobą nie łączą, co więcej, burzą harmonię przestrzenną i nadają tym urokliwym miastom nutę bylejakości i pospolitości. I nie chodzi tu przecież tylko o aspekt wizualny tego problemu.

Czy to więc oznacza, że cegła, jeden z najbardziej ekologicznych, trwałych materiałów w świadomości zbiorowej jest zbyt mało nowoczesna, żeby móc ją wciąż twórczo wykorzystywać?

W niniejszym numerze postaramy się zaprezentować szerokie spektrum właściwości tego materiału. I może spróbować wskrzesić znowu modę na cegłę, przekonać do niej architektów, inwestorów — przede wszystkim tam, gdzie jej użycie ma uzasadniony kontekst oraz długą i wciąż żywą tradycję.

Małgorzata Tomczak

 

Pełna deska tarasowa perfekcyjnie imitująca drewno
Laminaty architektoniczne EASYDECOR – połączenie atrakcyjności z użytecznością
Schody strychowe i modułowe, wyłazy dachowe
INSPIRACJE