Przestrzenie ducha

7-8'14

Przestrzenie ducha

7-8'14

temat numeru
przestrzenie ducha

 

Nigdy nie zapomnę swojego tygodniowego, studenckiego pobytu w zakonnych murach La Tourette. Czas spędzony na architektonicznych warsztatach w surowych wnętrzach klasztoru wspominam jako przełom w moim rozumieniu architektury i silne doświadczenie siły jej inspirującego i duchowego oddziaływania.

Przywołuję to wydarzenie, bo lato jest zazwyczaj okresem, w którym przynajmniej na kilka tygodni wielu z nas może porzucić codzienność i oderwać się od całorocznego rytmu. To często czas podróży — jeśli nawet nie najdalszych, to także tych bliższych, aż po te całkowicie osobiste, wewnętrzne. Podróż zawsze jest poszukiwaniem nowych wrażeń, a te przecież są strawą nie tylko dla ciała, ale i ducha. W świecie przytłoczonym konsumpcją i pełnym pośpiechu takie chwile są na wagę złota.

Wakacyjne wydanie A&B postanowiliśmy poświęcić właśnie przestrzeniom ducha — budynkom sakralnym i nie tylko — bez względu na wyznanie i światopogląd.

O architekturze tworzonej dla ducha pisze dla nas Barbara Stec, zastanawiając się jak o współczesnej europejskiej duchowości świadczy architektura ostatnich dwudziestu pięciu lat. Prezentujemy także wybrane, najświeższe przykłady architektury związanej z duchowością, lecz niekoniecznie religijnością, o różnej skali i wcieleniach i w różnych zakątkach świata. Mamy świadomość tego, że zagadnienie przestrzeni ducha jest niezwykle szerokie i że na naszych łamach nie uda się go ująć dostatecznie wyczerpująco, ale mamy nadzieję, że wakacyjne wydanie A&B stanie się dla Państwa inspiracją do dalszego samodzielnego pogłębienia tej fascynującej (nie)materii.

 

Dorota Wantuch-Matla

 

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE