PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Korzystaj z darmowej wersji online

Nowoczesne technologie sanitarne SCHELL – jakość i oszczędność

18 czerwca '24

z cyklu „Ekologiczne rozwiązania — trendy 2024”

W dobie rosnących kosztów wody i energii coraz większym zainteresowaniem cieszą się technologie umożliwiające ograniczanie ich zużycia, bez kompromisu związanego z komfortem, higieną czy trwałością. Wysokiej jakości, energooszczędne baterie elektroniczne SCHELL nie tylko ograniczają zużycie wody nawet o 70%, lecz także mogą być łączone z inteligentnym systemem zarządzania instalacją wodną w budynku, co otwiera zupełnie nowe możliwości. Bogate portfolio firmy uzupełniają baterie samozamykające i sprawdzone w setkach milionów zastosowań zawory regulacyjne z wysokiej jakości mosiądzu.

samozamykająca bateria

Bateria samozamykająca SCHELL PURIS SC

© Schell

Armaturę sterowaną na podczerwień można dziś spotkać zarówno w budynkach publicznych, jak i mieszkalnych, gdyż zapewnia ona wiele korzyści. Wśród nich można wymienić nie tylko ograniczenie zużycia wody i zwiększenie higieny użytkowania łazienek, lecz także prestiżowy wygląd i łatwość obsługi. Można to zobaczyć m.in. na przykładach designerskich baterii SCHELL XERIS E czy MODUS E. Zaawansowane rozwiązania oferują ponadto inteligentne programy zapobiegające namnażaniu się w instalacji niebezpiecznych drobnoustrojów. Rosnąca funkcjonalność baterii elektronicznych powoduje, że zakres ich zastosowań wychodzi dziś poza tradycyjną strefę łazienki, czego dowodem są baterie np. baterie kuchenne SCHELL GRANDIS E. Zrównoważone rozwiązania gwarantują ekonomiczne gospodarowanie wodą i energią, a przy tym są bardzo łatwe w montażu. Natomiast wszędzie tam, gdzie z jakichś względów nie można zastosować armatury elektronicznej, można zastosować baterie samozamykające oraz zawory regulacyjne SCHELL.

wylewka

 Elektroniczna wylewka naścienna SCHELL MODUS E

© Schell

większa higiena przy mniejszym zużyciu wody

Baterie elektroniczne maksymalizują oszczędność wody dzięki mechanizmowi uruchamiania na podczerwień i niewielkiej objętości przepływu, która np. w przypadku baterii SCHELL XERIS E wynosi zaledwie 3 l/min. Wypływ wody następuje po zbliżeniu ręki do sensora i zamyka się automatycznie po jej usunięciu. Woda płynie wtedy, gdy jest potrzebna i w takiej ilości, jaka jest wymagana do spłukania rąk. W związku z tym znika marnotrawstwo wody na etapie mydlenia rąk czy regulacji strumienia wody. Oszczędność idzie w tym przypadku w parze z komfortem, dzięki wbudowanemu mieszaczowi lub termostatowi. W ofercie SCHELL można ponadto znaleźć baterie elektroniczne, których przepływ ograniczono do minimum wymaganego w programach certyfikacji środowiskowej, takich jak np. LEED czy BREEAM. Takim wyśrubowanym wymogom oszczędności odpowiadają np. baterie umywalkowe MODUS E z dedykowanym aeratorem, który minimalizuje przepływ do poziomu zaledwie 1,3 l/min. Bezdotykowe uruchamianie przyczynia się również do ograniczenia zużycia wody potrzebnej do mycia korpusów armatury. Starannie wyprofilowane powierzchnie baterii SCHELL z wysokogatunkowego mosiądzu są bardzo łatwe w czyszczeniu. Idealnie gładkie powierzchnie i opływowe kształty ułatwiają spływanie wody, co zapobiega powstawaniu nieestetycznych zacieków. Moda na oszczędność i higienę sprawia, że baterie elektroniczne znajdują dziś zastosowanie nawet w pomieszczeniach kuchennych, gdzie czystość jest bezwzględnym wymogiem. Z myślą o takich zastosowaniach powstała bateria kuchenna GRANDIS E.

zlew

Elektroniczna bateria kuchenna SCHELL GRANDIS E

© Schell

Inteligentna higiena w kuchni

Unikatowa na skalę rynku armatura kuchenna SCHELL GRANDIS E łączy zalety tradycyjnej jednouchwytowej baterii z typową dla elektronicznych rozwiązań sanitarnych funkcją sterowania na podczerwień. Ze względu na bezdotykowe uruchamianie zarówno ręce, jak i obudowa pozostają zawsze czyste. Pozwala to nie tylko zwiększyć higienę użytkowania, lecz także eliminuje możliwość przenoszenia się zabrudzeń oraz chorobotwórczych drobnoustrojów. Funkcjonalność rozwiązania wynika również ze starannie przemyślanych detali konstrukcyjnych, takich jak ogranicznik obrotu wylewki czy możliwość zasilania armatury z sieci lub na baterie alkaliczne. Armatura GRANDIS E została ponadto wyposażona we wspólny dla wielu rozwiązań elektronicznych SCHELL program automatycznego spłukiwania antystagnacyjnego. Korzyści wynikające z tej funkcji docenią zarówno użytkownicy indywidualni, jak i administratorzy budynków. Regularne przepłukiwanie instalacji po dłuższym okresie jej przestoju lub zgodnie z indywidualnym harmonogramem pozwala zapobiec namnażaniu się potencjalnie niebezpiecznych bakterii. Inteligentne rozwiązanie można łatwo połączyć z systemem zarządzania instalacją wodną SCHELL SWS.

SWS

 System sterowania armaturą elektroniczną SCHELL SWS

© Schel

Ekonomiczne pod każdym względem

Baterie elektroniczne SCHELL można zamontować w każdej chwili i w każdym pomieszczeniu dzięki wersjom zasilanym na baterie alkaliczne, które wystarczy tylko podłączyć do instalacji wodnej. Ich energooszczędne moduły elektroniczne pobierają jedynie 0,3 Wata energii w trybie czuwania, dzięki czemu akumulatory nie wymagają częstej wymiany. Biorąc pod uwagę fakt, że tego typu armatura pozwala zmniejszyć zużycie wody aż o 70% w porównaniu z tradycyjnymi bateriami jednouchwytowymi, bilans jest bardzo korzystny. Łatwy montaż baterii SCHELL przebiega w trybie plug&play. Każda z nich jest fabrycznie zaprogramowana i gotowa do użycia. W razie potrzeby dostosowania do typu budynku czy sposobu użytkowania pomieszczeń można również łatwo wprowadzić indywidualne ustawienia zasięgu, czasu wypływu lub zaprogramować automatyczne płukania antystagnacyjne po upływie określonego czasu od ostatniego użycia. Programowanie odbywa się ręcznie lub za pomocą smartfonu i podłączonego do baterii modułu SSC Bluetooth®. Największe możliwości zapewnia jednak system zarządzania wodą SWS, który łączy w sieć wszystkie elementy armatury elektronicznej w budynku za pośrednictwem centralnego serwera. Dzięki temu możliwe jest ich centralne programowanie, monitorowanie pracy oraz kontrolowanie zużycia wody i energii.

Centralne zarządzanie inteligentną armaturą

Innowacyjny system zarządzania instalacją wodną SCHELL SWS umożliwia łączenie w sieć, programowanie i monitorowanie pracy wszystkich elementów armatury elektronicznej SCHELL w budynku, takich jak baterie umywalkowe, prysznicowe, spłuczki WC i pisuarowe za pośrednictwem centralnego serwera. Dzięki możliwości ustawienia płukania stagnacyjnego po ustalonym czasie od ostatniego użycia czy przeprowadzaniu okresowej dezynfekcji termicznej rozwiązanie zapewnia maksymalną higienę instalacji wody pitnej, a jednocześnie jej ekologiczne i ekonomiczne zużycie. Ilość wody, jaką jest płukana instalacja, zostało ograniczone do niezbędnego minimum. Pełny przegląd zużycia wody i energii pozwala ocenić, jakie nakłady i oszczędności wiążą się z eksploatacją armatury elektronicznej, a następnie dokonać niezbędnych prac optymalizacyjnych. Idealnym uzupełnieniem systemu zarządzania wodą SWS jest usługa chmury – SMART.SWS. Dzięki dostępowi do przejrzystego i intuicyjnego w obsłudze panelu użytkownik może w dowolnym czasie i miejscu dokonywać przeglądu parametrów operacyjnych systemów wodnych w kilku różnych budynkach naraz.

zawór

Regulacyjne zawory kątowe SCHELL COMFORT

© Schell

Dodatkowa oszczędność dzięki zaworom regulacyjnym

Wszędzie tam, gdzie zastosowanie armatury elektronicznej nie jest możliwe, warto rozważyć montaż rozwiązań samozamykających, takich jak np. nowa w ofercie bateria MODUS SC, która zapewnia aż 65% oszczędności w porównaniu z armaturą jednouchwytową. Można również skorzystać z najprostszego i najtańszego sposobu na zmniejszenie zużycia wody, jakim jest montaż zaworów regulacyjnych SCHELL COMFORT, które pozwalają na wstępne ograniczenie zużycia wody jeszcze zanim dotrze ona do punktu czerpalnego. Wystarczy tylko zmniejszyć objętość przepływu za pomocą poręcznego pokrętła COMFORT. Zawory SCHELL są wykonywane z materiałów odpornych na działanie wody i mają specjalną komorę smarną, która chroni ich mechanizm przed zatarciem. Dzięki temu działają lekko i bezawaryjnie nawet po upływie wielu lat. Odpowiednia regulacja strumienia wody z użyciem zaworów regulacyjnych SCHELL COMFORT przekłada się na oszczędność na poziomie nawet do 40%.

Armatura elektroniczna SCHELL to idealne połączenie nowoczesnej elektroniki z solidną konstrukcją. Korpusy są produkowane z wysokogatunkowego mosiądzu w procesie kucia, a nie odlewania z formy, co zapewnia ich najwyższą wytrzymałość na uszkodzenia. Dzięki temu stanowią doskonałą inwestycję na lata, która nie generuje dodatkowych kosztów związanych z naprawami.

 

Więcej informacji na stronie firmy SCHELL Polska Sp. z o.o. w portalu PdA.

 

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
INSPIRACJE