Domek.pl

7-8'18

projekt Spiral House

proj.: pracownia Autograf Studio

rys.: Tomasz Smuga

Domek.pl

projekt Spiral House
7-8'18

projekt Spiral House

proj.: pracownia Autograf Studio

rys.: Tomasz Smuga

Małgorzata TOMCZAK

Domek.pl

W badaniu „Ytong: dom i rodzina 1995–2015” z kwietnia 2015 roku, wykonanym przez TNS na zlecenie marki Ytong, 63 procent respondentów uznało, że dom wiąże się przede wszystkich z kategorią rodzinności oraz intymności (56 procent). Te kategorie podlegają jednak ciągłym przeobrażeniom. Zmienia się także pojęcie rodziny — to już niekoniecznie tradycyjne jeszcze do niedawna 2 plus 2. Związki bezdzietne, partnerskie, układy sieciowe seniorów, samotni rodzice z dziećmi, rodziny homoseksualne, patchworkowe czy życie w pojedynkę wymagają innych przestrzeni do zamieszkania. Agata Twardoch w artykule o mikrodomach wskazuje, że wraz ze zmianami konfiguracji mieszkańców domów wymagana jest zmiana i pewnego rodzaju refleksyjność w podejściu do zaistniałych warunków ekonomiczno‑społecznych. Ruch związany z budową mikrodomów zyskuje sporo zwolenników w ostatnim czasie, również w Polsce. Lista przyczyn jest prawdopodobnie długa, jednak najważniejsze wydają się zjawiska związane ze zmianą pojęcia domu i domowości oraz… zwykła ekonomia. Aleksander Baranowski w artykule o ArchTołoce opisuje z kolei zaangażowanie architektów i socjologów ukraińskich w pomoc w budowaniu oszczędnych i dostępnych domów dla rodzin pochodzących z terenów dotkniętych wojną. Taki model kreowania domu odpowiada na najbardziej aktualne i najważniejsze potrzeby przyszłych mieszkańców. Dom to najbardziej spersonalizowana i intymna przestrzeń człowieka. To coś więcej niż architektoniczna struktura czy formalno‑funkcjonalna odpowiedź architekta na potrzeby użytkownika.

Domek.pl kolejny raz gości jako temat na łamach A&B. Oprócz wspomnianej publicystki prezentujemy w nim przegląd tego, co w ostatnim czasie buduje się w Polsce w „jednorodzinnym” budownictwie mieszkaniowym. Zapraszamy do lektury!

Podgląd numeru

Prenumerata

„Architektura & Biznes” ma już 27 lat!

Uznawany za jeden z najlepszych magazynów dla architekta i projektanta w Polsce. Wyróżnia nas nieszablonowy, odważny sposób prezentacji architektury oraz elegancki i wyszukany layout. Jesteśmy otwarci i niezalezni. Nasze teksty są szeroko komentowane w środowisku. Piszą dla nas najlepsi krytycy z kraju i ze świata. W cyklu rozmów A&B prezentujemy wywiady z najlepszymi architektami na świecie m.in. z Kengą Kumą, SANAA, Alejandro Araveną, Peterem Zumthorem i innymi. Jesteśmy otwarci na współpracę ze studentami, od lat prezentujemy najlepsze dyplomy w ramach Akademii A&B.

W każdym numerze A&B prezentujemy najciekawsze realizacje architektoniczne z kraju i ze świata. Publikujemy reportaże o nowo zrealizowanych budynkach z rzutami, przekrojami i rysunkami koncepcyjnymi. Od 2006 roku organizujemy coroczny konkurs o Nagrodę im. Macieja Nowickiego na najbardziej innowacyjną architekturę w Polsce. Omawiamy najważniejsze wydarzenia ze świata architektury, m.in. Biennale Architektury w Wenecji, Nagrody Miesa Van der Rohe, polskie festiwale architektoniczne i poświęcone dizajnowi, warsztaty studenckie i wiele innych istotnych wydarzeń na świecie. Nie zapominamy też o mistrzach architektury, których sylwetki przypominamy lub odkrywamy na nowo.

Dbamy o bazę prenumeratorów, sprzedajemy w Empikach. Wierzymy, że dobra jakość musi mieć swoją cenę.

 

 

Wybierz poniżej pomiędzy prenumeratą zwykłą a studencką
[zakup prenumeraty studenckiej wymaga konta z aktywnym profilem „Student” — można go ustawić podczas rejestracji lub w ustawieniach istniejącego konta użytkownika po zalogowaniu TUTAJ]