Bytom
termin składania prac
30.11.2023Konkurs na opracowanie koncepcji aranżacji wystawy stałej archeologicznej oraz wystawy stałej etnograficznej
organizator: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

cel
Celem konkursu jest wybranie spośród zgłoszonych prac konkursowych, merytorycznie uzasadnionych, estetycznych, atrakcyjnych i funkcjonalnych: jednej koncepcji aranżacji plastycznej dla stałej wystawy archeologicznej oraz jednej koncepcji aranżacji plastycznej dla stałej wystawy etnograficznej w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Przedmiotem Konkursu jest opracowanie koncepcji aranżacji wystaw w oparciu o załączone ich merytoryczne scenariusze znajdujące się w załącznikach nr 2 i 3, które przedstawią spójną z nimi ideę oraz złożenie ich w formie pracy konkursowej.
warunki
Stała wystawa archeologiczna powinna realizować podstawowe cele przygotowywanej ekspozycji, taki jak zapoznanie odbiorców z dziedzictwem archeologicznym Górnego Śląska oraz pokazanie, czym zajmują się archeolodzy i jakie znaczenie ma ich działalność nie tylko dla nauki, ale dla społeczeństwa i zwykłego człowieka. Wystawa ma mieć charakter uniwersalny, dla szerokiej grupy odbiorców: specjalistów, pasjonatów, miłośników najstarszych dziejów, dla dzieci, dorosłych, seniorów, uczniów, studentów, osób z dysfunkcjami, a także odbiorcy z zagranicy. Wystawa powinna się prezentować w nowoczesny i interesujący sposób, m.in. poprzez wykorzystanie systemów multimedialnych, największą na Górnym Śląsku, liczącą ponad 350 tys. obiektów, kolekcję zabytków archeologicznych. Multimedia mają być elementami wspierającymi wystawę, a nie dominującymi. Wystawa będzie miała charakter popularnonaukowy i powinna tak pokazać pradzieje regionu, aby odbiorca pozyskał niezbędne informacje. W związku z olbrzymią ilością materiału i tematyki, bogate dziedzictwo archeologiczne i najstarsze dzieje Górnego Śląska będą z konieczności zaprezentowane syntetycznie.
Stała wystawa etnograficzna powinna prezentować zwyczaje doroczne zgodnie z porami roku (wiosna, lato, jesień, zima), w które zostaną wplecione zajęcia gospodarcze i zawodowe oraz cykle życia ludzkiego (narodziny, dzieciństwo, ślub, starość, śmierć). Założeniem jest, aby można ja było zwiedzać w całości lub według jednej z trzech ścieżek tematycznych:
- obrzędowość doroczna,
- cykle życia ludzkiego i obrzędowość rodzinna,
- praca i czas wolny.
Wystawa będzie obejmowała teren Górnego Śląska, od końca XIX wieku do lat 70. XX wieku, zarówno rolniczy, pasterski, jak i przemysłowy.
Wybrane w konkursie prace, w części lub całości staną się podstawą do opracowania dokumentacji projektowej, umożliwiającej realizację przedmiotowych wystaw stałych w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Wystawy stałe zostaną zrealizowane w jednym budynku, na dwóch oddzielnych piętrach. Szczegółowe założenia dla sal ekspozycyjnych znajdują się w załącznikach nr 4, 5 oraz 6.
Zakładany koszt prac w zakresie realizacji dla każdej z wystaw stałych będących przedmiotem konkursu, w oparciu o zwycięską pracę konkursową nie może przekroczyć 1 860 000,00 PLN netto.
Warunkiem udziału w konkursie jest:
- posiadanie przez uczestnika doświadczenia w postaci wykonania w ciągu ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania prac konkursowych co najmniej dwóch usług polegających na opracowaniu projektu aranżacji plastycznej wystaw muzealnych o powierzchni co najmniej 300 m2 każda, zrealizowanych przez zamawiającego,
- posiadanie przez uczestnika uprawnień do projektowania architektonicznego bez ograniczeń wraz z wpisem do odpowiedniej Izby Architektów.
- w przypadku uczestników biorących wspólnie udział w konkursie, warunek musi być spełniony przez każdego uczestnika oddzielnie.
kalendarium
- zgłoszenie udziału do uczestnictwa w wizycie studyjnej: do 25 października 2023 roku, do godz. 15:00,
- wizyta studyjna: 26 października 2023 roku,
- organizowanie wizji lokalnych: 17 października do 16 listopada 2023 roku
- termin składania prac: do 30 listopada 2023 roku, do godz. 15:00,
- ogłoszenie wyników: 5 grudnia 2023 roku, godz. 15:00.
nagrody
Pula nagród wynosi 50 tysięcy złotych łącznie dla obu wystaw. Ponadto autor najlepszej pracy dla danej wystawy, zostanie zaproszony do negocjacji dotyczących realizacji umowy na wykonanie dokumentacji projektowej.
I Nagroda — 15 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji
II Nagroda — 10 tys. zł.
komisja konkursowa
Komisja konkursowa dla stałej wystawy archeologicznej składa się z 8 osób:
- Iwona Mohl – przewodnicząca,
- Anna Wandzik – sekretarza,
- Michał Kołodziejczyk,
- Anna Rak,
- Beata Badura,
- Dorota Podyma,
- Ewelina Imiołczyk,
- Jarosław Święcicki.
Komisja konkursowa stałej wystawy etnograficznej składa się z 7 osób:
- Iwona Mohl – przewodnicząca,
- Anna Wandzik – sekretarza,
- Michał Kołodziejczyk,
- Anna Rak,
- Anna Grabińska Szczęśniak,
- Anna Jurczyk,
- Daria Misiak.
więcej informacji
Więcej szczegółów oraz materiały do pobrania znajdziecie na stronie konkursu.
warunki
https://muzeum.bytom.pl/?p=29629
regulamin
https://muzeum.bytom.pl/wp-content/uploads/2023/10/Regulamin-Konkursu.pdf