Konkurs na projekt galerii sztuki HUB WIELICZKA przy ul. Słowackiego w Wieliczce

rozstrzygnięcie konkursu

czerwiec 2021

organizator

Zakład Architektury Użyteczności Publicznej – Politechnika Krakowska, Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka

lokalizacja

Wieliczka

opis

29 czerwca ogłoszono wyniki studenckiego, dyplomowego, konkursu na projekt galerii sztuki HUB WIELICZKA przy ul. Słowackiego w Wieliczce. Konkurs odbywał się pod patronatem SARP Kraków.

Projekty przygotowali studenci szóstego semestru architektury na Politechnice Krakowskiej pod kierunkiem: dr. hab. inż. arch. Magdaleny Kozień - Woźniak, dr. inż. arch. Pawła Żuka, mgr. inż. arch. Elizy Owczarek i mgra inż. arch. Marcina Gierbienisa oraz we współpracy z prof. dr. Yelda Aydın Türk i dr. Beyza Karadeniz z Karadeniz Technical University w Trabzon w Turcji.

Zadanie konkursowe, czyli projekt budynku galerii sztuki, było uzupełnieniem zadania projektowego dla studentów, którzy wcześniej wykonywali analizy oraz opracowania zagospodarowania terenu przy wielickiej przychodni. Proponowali wtedy zmiany w komunikacji, w tym m.in. wprowadzenie łącznika pomiędzy ulicami Szpunara i Słowackiego oraz reorganizację miejsc parkingowych. Budynek galerii sztuki, zlokalizowany vis a vis Mediateki, ma służyć poszerzeniu oferty kulturalną miasta.

Prace studentów były oceniane zarówno przez jury, jak i internautów. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia, z kolei internauci wybrali laureata Grand Prix Internautów, przyznali też wyróżnienie.

Prace oceniało grono cenionych architektów z całej Polski, których projekty i realizacje zdobywały wiele nagród w architektonicznych konkursach. Jury zwracało szczególną uwagę na relacje przestrzennego obiektu, podkreślając, że jes to miejsce w którym nowa zabudowa nie możne zdominować otoczenia. Podobnie za istotną wartość uznali wrażliwość nie tylko na zaprojektowanie bryły obiektu, ale też zagospodarowania, które w idei miało być przestrzenią socjalną łączącą skwer przez mediateką z przychodnią, którą w najbliższym czasie czeka przebudowa. Spojrzenie na zielone tereny w mieści jest szczególnie ważne w czasie w którym jesteśmy, pandemii, ale również ocieplania się klimatu i przegrzewania się przestrzeni miejskiej.

W składzie sądu konkursowego zasiedli:

  • Urszula Forczek – Brataniec, em4 Pracownia Architektury Brataniec
  • Marcin Brataniec, em4 Pracownia Architektury Brataniec
  • Bartłomiej Kisielewski, horizone studio
  • Piotr Marciniak, Kuryłowicz & Associates
  • Michał Szymanowski, Studio S. Biuro Architektoniczne
  • Paweł Wieczorek, Artur Jasiński i Wspólnicy

I Nagroda

Aleksandra Bator

II Nagroda

Agata Stasiowska

III Nagroda

Mateusz Cęckiewicz

Wyróżnienie I stopnia

Kornelia Mikulska

Wyróżnienie II stopnia

Natalia Kwolek

Wyróżnienie III stopnia

Karol Michalski

Grand Prix Internautów

Piotr Nawrocki

Wyróżnienie Internautów

Oliwia Prochowska

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE