PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Korzystaj z darmowej wersji online

Okna przyciągające wzrok

24 września '19


Nie tylko parametry - design ma znaczenie! Coraz częściej wybierając stolarkę okienną zwracamy uwagę nie tylko na jej parametry, ale też na to, jak okna wyglądają i czy pasują do budynku. Rezygnujemy z bieli i standardowych profili na rzecz rozwiązań ciekawszych. A tych MS więcej niż OKNA oferuje mnóstwo.

Kształt profili

Tylko pozornie okna to jedynie rama i przeszklenie. Kiedy przyjrzymy się im bliżej zauważymy jak bardzo mogą się one różnić. Zacznijmy od profili. Są takie, które wyróżniają się prostą, minimalistyczną linią i takie o zaokrąglonych, subtelnych krawędziach. Takie na wskroś nowoczesne i klasyczne. MS więcej niż OKNA proponuje je wszystkie. Okna ALU LOOK, przyciągają wzrok nowoczesnymi, kanciastymi krawędziami. Efekt wzmacnia łączenie profili w skrzydle i ramie pod kątem prostym – i to zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Specjaliści MS więcej niż OKNA jako pierwsi opracowali i wdrożyli tę technologię. Okna MS evolution [82], z kolei, charakteryzują się zaokrąglonymi liniami masywnych 6-komorowych profili SALAMANDER w klasie A. Solidne, szerokie ramy pasują do klasycznych i stylizowanych rezydencji. Inną stylistyką wyróżniają się okna Wood Look. Łączone pod kątem prostym profile, oklejone drewnopodobnymi foliami do złudzenia przypominają naturalne drewno. Szczególnie chętnie wybierają je właściciele domów jednorodzinnych.

Nowe kolory, nowy dotyk

Nie mniej ważnym wyznacznikiem estetyki okien jest ich kolorystka. Obecnie MS więcej niż OKNA proponuje ponad 40 różnych folii. Wśród nich nie brakuje wzorów inspirowanych drewnem. Uwagę warto zwrócić na nowości z serii Woodec (Turner Oak, Alpine i Concrete), które wyróżniają się wyraźną strukturą drewna. Zwłaszcza w przypadku Turner Oak efekty wizualne i wyczuwalna pod palcami faktura tworzą wrażenie „żywego” drewna. Nawet dotyk może zmylić wytrawnego obserwatora. Rosnącą popularnością cieszą się również folie jednobarwne – zwłaszcza te w modnych odcieniach szarości i odwzorowujące metale (Alux Db, Metbrush Alu czy Antracyt). Hitem jest również czerń. Okleina Jet Black matt CC+, oprócz tego, że świetnie wygląda, skutecznie zabezpiecza profile przed nadmiernym nagrzewaniem się. Co warte uwagi – okna mogą być jednocześnie w dwóch kolorach – innym ze strony zewnętrznej, a innym z wewnętrznej. I to w różnych strukturach powierzchni. Matowe i satynowe wykończenie pasuje do wzorów jednobarwnych, te z trójwymiarową strukturą – do drewnopodobnych, zaś z efektem szczotkowania – do oklein inspirowanych metalem.

Niewidoczne zgrzewy

Ostatnim elementem decydującym o estetyce okien są detale, w tym okucia, ramki międzyszybowe i klamki w wielu wybarwieniach. Warta uwagi jest również najnowsza innowacja technologiczna, jaką wprowadziła firma – zgrzewu bezwypływkowego. Umożliwia ona uzyskanie bardzo wąskiej spoiny (znacznie mniej widocznej niż tradycyjny sposób łączenia na „V” wykonywany na standardowych zgrzewarkach), bez najmniejszych śladów obróbki mechanicznej powierzchni. W tej innowacyjnej technologii produkowane są wszystkie kolorowe okna i drzwi tarasowe z linii MSline+ AD/MD oraz MS evolution [82].

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
AQUA – Stelaże podtynkowe i przyciski spłukujące
INSPIRACJE