shopping-cart 0,00 zł

swobodnie na temat

Newsboard A&B — patronaty

newsboard

 

MBA Kraków 2019

mba2019.sarp.krakow.pl/pl

W dniach 8–9 października br. w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbędzie się organizowane przez władze miejskie oraz lokalny oddział SARP Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2019. Krakowskie biennale jest imprezą cykliczną, odbywającą się od roku 1985. Tytuł tegorocznej edycji wydarzenia brzmi: „Połączenia — miasto i rzeka”.

„Wraz ze zmianą roli historycznych centrów europejskich miast z bazy przemysłowej na funkcje rekreacyjne, kulturalne i edukacyjne, zmienia się także sytuacja rzek w miastach. Wisła była niegdyś centralną arterią transportową dla gospodarki miejskiej. To uległo zmianie. Rzeka nadaje dzisiaj miastu walory rekreacyjne. Czy można zreinterpretować teraz związek między miastem a jego rzeką, nadać mu silniejsze połączenie, impuls za pomocą nowych urządzeń, nowe życie i funkcje, nowe znaczenie dla całego środowiska miejskiego? Stare Miasto Krakowa jest nadal zdominowane przez potężny zamek na Wawelu, którego wieże wznoszą się nad brzegami rzeki. Na północ od Wawelu rozciąga się centrum miasta, z jego wspaniałą przestrzenią publiczną — Rynkiem, zawarte w granicach dawnych fortyfikacji. Obszar ten, dzisiejsze Planty, został zamieniony z początkiem XIX wieku na miejski park. W miejscu, gdzie sięga on północnej strony Wawelu i zbliża się do rzeki, z jakiegoś powodu nie nawiązuje z nią połączenia. Czy ten teren wzdłuż północnego łuku rzeki, przy zamku, mógłby stać się brakującym ogniwem dla miasta? Czy to tam Stare Miasto mogłoby spotkać się z nowymi rekreacyjnymi zasobami rzeki i historycznym znaczeniem zamku? Czy ten obszar, między Plantami a Wisłą, mógłby stać się miejscem, gdzie trzynaście milionów gości odwiedzających co roku Kraków znalazłoby nowe i atrakcyjne urządzenia i gdzie mieszkańcy mogliby przeżyć doświadczenia uzupełniające miejską narrację? Obszar ten, wciśnięty między Stare Miasto, zamek a rzekę może stwarzać okazję do znalezienia niektórych odpowiedzi na pojawiające się wyzwania za sprawą wykorzystania projektowania urbanistycznego, architektury i dizajnu. W przyszłych dziesięcioleciach, w miarę wzrostu znaczenia równowagi środowiska, w sytuacji częstszych powodzi, a także większego nacisku na rekreację, połączenie pomiędzy miastem a Wisłą mogłoby stanowić wyzwanie dla nowej generacji architektów, by przemyśleli swe role w historycznym rozwoju miasta” — piszą organizatorzy biennale.

W ramach MBA Kraków 2019 zaplanowano trzy konkursy: konkurs architektoniczno-urbanistyczny (A), konkurs seminarium (B) oraz konkurs multimedialny (C). Łączna pula nagród wynosi 140 tysięcy zł. Do udziału w konkursach zaproszeni są wszyscy profesjonaliści — przedstawiciele takich dziedzin, jak architektura, urbanistyka, fotografia, sztuka filmowa, historia, historia sztuki, dziedzictwo kulturowe, studia miejskie, socjologia, antropologia, komunikacja, a także turystyka, przyroda czy geografia. Pytania dotyczące kwestii organizacyjnych należy kierować do komisarzy poszczególnych konkursów: mba-competition@sarp.krakow.pl (konkurs A), mba-seminar@sarp.krakow.pl (konkurs B) i mba-multi@sarp.krakow.pl (konkurs C). Termin składania prac upływa 4 września br.
Konkurs A, czyli konkurs architektoniczno-urbanistyczny ma charakter otwarty, koncepcyjny. Jego celem jest wyłonienie najlepszego projektu nawiązującego do idei, tematu i tytułu MBA Kraków 2019: „Połączenia — miasto i rzeka”. Komisarzem konkursu jest Marcin Włodarczyk. Nagrody w konkursie A: I — 50 tys. zł; II — 30 tys. zł; III — 20 tys. zł.

Konkurs B dotyczy konkurencji „seminarium”, której przedmiotem są referaty, prezentacje i manifesty stanowiące wkład w teorię służącą praktyce kształtowania przyjaznego człowiekowi środowiska, związane z głównym tematem MBA Kraków 2019. Komisarzem konkursu jest dr Marta A. Urbańska. Nagrody w konkursie B: I — 10 tys. zł; II — 6 tys. zł; III — 4 tys. zł.

Konkurs C to konkurs multimedialny. Jego celem jest wyłonienie najlepszej pracy konkursowej nawiązującej do tematu MBA Kraków 2019 i operującej takimi narzędziami jak kamera czy aparat fotograficzny. Komisarzem konkursu jest Paweł Wieczorek. Nagrody w konkursie C: w kategorii „fotografia” — 10 tys. zł; w kategorii „film” — 10 tys. zł.

Prace konkursowe oceniane będą przez siedmioosobowe jury w składzie: Peter Butenschøn (kurator MBA Kraków 2019, przewodniczący jury, architekt i planista z Oslo), Oana Bogdan (założycielka i partnerka biura Bogdan & Van Broeck z Brukseli), Lennart Grut (starszy partner w londyńskim biurze Rogers Stirk Harbour + Partners), Jan Kleihues (założyciel i partner berlińskiego biura Kleihues + Kleihues), Wojciech Małecki (sędzia referent, założyciel i partner Biura Projektowego Małeccy), prof. Ewa Kuryłowicz (wiceprezes warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates) i Marta Sękulska-Wrońska (partnerka w warszawskiej pracowni WXCA).


Mood for Wood

www.moodforwood.com

Od 19 do 29 lipca br. odbędzie się w Poznaniu piąta edycja międzynarodowych warsztatów studenckich „Mood for Wood”, w której weźmie udział czterdzieścioro pięcioro studentów kierunków projektowych z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Podczas warsztatów studenci przy pomocy uznanych architektów i projektantów oraz doświadczonych stolarzy zaprojektują i samodzielnie wykonają meble miejskie dla wybranych lokalizacji Poznania. Hasło tegorocznej edycji wydarzenia brzmi: „Common Habitat”. Gościem specjalnym warsztatów będzie słynny japoński architekt Junya Ishigami.


Konkurs „Przestrzeń Użytkowników i Mieszkańców”

nieruchomosci.pfr.pl/konkursPUM

Konkurs pt. „Przestrzeń Użytkowników i Mieszkańców” przeznaczony jest dla osób, które poświęciły swoje badawcze prace dyplomowe — magisterskie lub doktorskie — szeroko rozumianej problematyce mieszkalnictwa. W konkursie mogą uczestniczyć studenci i absolwenci wszystkich kierunków (zarówno technicznych, jak i humanistycznych czy artystycznych) polskich i zagranicznych uczelni wyższych, którzy obronili swoje dyplomy między 1 stycznia 2017 roku a 7 sierpnia br. Organizatorem konkursu jest firma PFR Nieruchomości we współpracy z Fundacją PFR i Wydawnictwem Bęc Zmiana. Kapituła konkursowa składać się będzie z interdyscyplinarnego zespołu naukowców zajmujących się architekturą, urbanistyką, socjologią, studiami miejskimi, ekonomią czy antropologią kulturową. Najlepsza praca otrzyma nagrodę pieniężną i zostanie przeznaczona do publikacji, w pełni sfinansowanej przez organizatora konkursu. Termin przesyłania zgłoszeń: 7 sierpnia br.


11. edycja Nocy z Design_em

domar.pl/event/noczdesignem

„Noc z Design_em”, której organizatorem jest wrocławska Galeria Wnętrz Domar, to wyjątkowe wydarzenie poświęcone współczesnemu wzornictwu. W dniu 13 czerwca br. odbędzie się już 11. edycja tego eventu, a wezmą w nim udział nie tylko czołowi projektanci, ale też przedstawiciele najważniejszych instytucji kultury oraz uczelni artystycznych. Motywem przewodnim wydarzenia jest „Projekt: człowiek”. W centrum zainteresowania znajdą się więc wszelkie aspekty ludzkiego życia, również tak istotny dobrostan psychiczny oraz fizyczny. „W tym roku skupiamy się na tym, by pokazać, że dobrze przemyślane wzornictwo to tak naprawdę pochylenie się dizajnera nad każdym aspektem ludzkiej codzienności. Właśnie z tego powodu zależy nam przede wszystkim na stworzeniu przestrzeni, w której uczestnicy będą mogli doświadczyć dizajnu. Dotknąć, wypróbować, a także zobaczyć funkcjonowanie prezentowanych przedmiotów” — podkreśla Sylwia Gulewicz-Wysocka, dyrektor artystyczna tegorocznej edycji „Nocy z Design_em”.


Polsko-Japońska Wystawa Sztuki Współczesnej

uap.edu.pl

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu zaprasza na polsko-japońską wystawę sztuki współczesnej pt. „Celebration” (31 V–9 VI), która odbędzie się w ramach państwowych obchodów stulecia nawiązania relacji dyplomatycznych Polski i Japonii. Wystawa jest także wpisana w oficjalny program jubileuszu stulecia istnienia UAP. Głównym partnerem przedsięwzięcia są Instytut Adama Mickiewicza oraz Kyoto Art Center.


Wnętrze Roku SAW

saw.org.pl/konkurs

Stowarzyszenie Architektów Wnętrz zaprasza do udziału w konkursie na najlepsze projekty wnętrz zrealizowane w Polsce w latach 2015–2018. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: wnętrze publiczne i wnętrze prywatne. Uczestnikami mogą być architekci, architekci wnętrz i projektanci. Terminy: do 1 lipca — elektroniczne zgłaszanie projektów; 1–30 lipca — wyłanianie finalistów przez jury; 1–30 sierpnia — nadsyłanie przez finalistów prac w formie plansz; uroczysta gala podczas Warsaw Home 2019.


Gdynia Design Days 2019

polaryzacja.gdyniadesigndays.eu

W dniach 6–14 lipca br. odbędzie się najważniejszy nadbałtycki festiwal „Gdynia Design Days” prezentujący najnowsze tendencje i dobre praktyki projektowe, gdzie świat dizajnu spotyka się z biznesem. W tym roku organizatorzy GDD w gronie profesjonalistów i miłośników dobrego projektowania chcą poszukiwać alternatywnych materiałów przyjaznych środowisku, a także analizować możliwości lepszego wykorzystania sztucznej inteligencji. „Zastanowimy się nad przedefiniowaniem pojęć ekonomii wobec polityki, weźmiemy pod lupę ludzkie ciało jako źródło niewykorzystywanych dotąd surowców, a także zadamy sobie pytanie o znaczenie empatii oraz wiedzy o zdrowiu psychicznym i fizycznym w dizajnie” — zapewniają organizatorzy festiwalu. Hasłem 12. edycji GDD jest „Polaryzacja”.


Letnia OSSA

www.facebook.com/ossapolska

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury zaprasza do udziału w letnich warsztatach OSSA, które w tym roku odbędą się w Warszawie w dniach 13–21 lipca. Warunkiem wzięcia udziału w warsztatach jest przygotowanie pracy wstępnej. Powinna ona zostać przesłana mailowo w formularzu zgłoszeniowym (forms.gle/MA4se97HCxS4onZZ6) lub pocztą tradycyjną. Termin przesyłania prac mija 16 czerwca br. o godzinie 23.59. Organizatorzy wybiorą spośród nich sześćdziesiąt najlepszych, a ich autorów zaproszą na warsztaty. Temat tegorocznej OSSY brzmi: „Twoja bajka”. Jak piszą organizatorzy warsztatów, „Bazując na definicji bajki, widzimy ją jako narzędzie w rękach architekta. Jesteśmy ciekawi narracji, opowieści, sposobów myślenia, które narzuca, oraz wynikających z tego relacji, także przestrzennych. Zastanawiamy się nad sposobami komunikacji architektów z niearchitektami w analogii do narratora i odbiorcy występujących zazwyczaj w bajce”. Główna część warsztatów — praca w grupach pod okiem tutorów — odbędzie się na terenie osiedla domków fińskich na Jazdowie. Program towarzyszący zostanie zrealizowany w kilku lokalizacjach, takich jak pawilon Zodiak, CSW czy PKiN.


Spotkanie z Mistrzem — OVO Grąbczewscy

www.sarp.krakow.pl

Krakowski oddział SARP zaprasza do udziału w kolejnej odsłonie cyklu wykładów pt. „Spotkanie z Mistrzem”, której bohaterami będą Barbara i Oskar Grąbczewscy z katowickiej pracowni OVO Grąbczewscy (6 VI, godz. 18.00, Galeria Architektury SARP, plac Szczepański 6, Kraków).


Konferencja ICAADE

www.icaade.org

W dniach 13–16 października br. odbędzie się na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej trzecia edycja International Conference on Amphibious Architecture, Design and Engineering. ICAADE to międzynarodowa konferencja odbywająca się co dwa lata na innym kontynencie, poświęcona interdyscyplinarnym zagadnieniom kształtowania środowiska zbudowanego na styku lądu i wody. Pierwsza edycja miała miejsce w Bangkoku, druga w Waterloo; trzecia odbędzie się w Warszawie. Wezmą w niej udział architekci, urbaniści, akademicy, przedsiębiorcy, studenci i przedstawiciele władz. Będzie to okazja do spotkania dla wszystkich osób zajmujących się zagadnieniami amfibijnej architektury i urbanistyki, zyskującymi w Polsce coraz większą popularność.


Parametric Summer School

apsummerschool.com

Platforma Architektura Parametryczna oraz Fundacja Architektury Współczesnej zapraszają do udziału w „Parametric Summer School” (5–11 sierpnia br., Gdynia). Tygodniowe warsztaty podejmą problematykę technologii, cyfrowych fabrykacji i ekologii. Zajęcia poprowadzą: Adrian Krężlik, Kacper Radziszewski i Michał Piasecki. Warsztaty są przewidziane zarówno dla studentów projektowania, jak i dla projektantów szukających nowych metod pracy. W czasie spotkania powstaną przestrzenne prototypy architektoniczne w skali 1:1, wykonane przy użyciu maszyn sterowanych numerycznie, programowane za pomocą algorytmów matematycznych, które będą uwzględniać zmienne określone przez najbliższe otoczenie. Bilety: 1 450 zł — Early Bird, 1 550 zł — normalne, 1 650 zł — Late Bird. Cena zawiera zakwaterowanie i wyżywienie.


9. edycja PLGBC Green Building Symposium

symposium.plgbc.org.pl

W dniu 3 października br. odbędzie się w Warszawie 9. edycja PLGBC Green Building Symposium. Weźmie w niej udział mniej więcej czterystu pięćdziesięciu gości z kraju i z zagranicy, którzy przybędą, by zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami i pomysłami związanymi ze zrównoważonym budownictwem. Wśród prelegentów znajdą się, między innymi, prof. Ewa Kuryłowicz, Catriona Brady oraz Petran van Heel. Organizatorzy wydarzenia zaplanowali cztery sesje tematyczne w formie prezentacji, case studies i prelekcji.


Architektura racjonalnej Europy

www.wydawnictwoemg.pl

A&B patronuje książce Łukasza Wojcie­chowskiego pt. „Architektura racjonalnej Europy”, która w kwietniu br. ukazała się nakładem Wydawnictwa EMG. Jest to piąty tom serii „Architektura jest najważniejsza”. „Architektura racjonalnej Europy” to esej, jakiego w polskim piśmiennictwie poświęconym zagadnieniom architektonicznym jeszcze nie było. Ukazuje rozwój tej sztuki w kontekście zmian społecznych, historycznych, politycznych i — w konsekwencji — cywilizacyjnych od końca XIX wieku do lat 70. XX wieku. Łukasz Wojciechowski — architekt, współzałożyciel firmy VROA architekci — kreśląc mapę najważniejszych wydarzeń historycznych tego okresu, skrupulatnie przygląda się fizycznym i trwałym emanacjom zmieniających się ideologii, tym przejawom ucieleśnienia różnych idei, które zaistniały w formie budynków, osiedli czy całych miast.


Być jak Kopenhaga

www.wysokizamek.com.pl

A&B patronuje książce pt. „Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe” autorstwa Mikaela Colville-Andersena, która pod koniec maja br. ukazała się nakładem wydawnictwa Wysoki Zamek w przekładzie Weroniki Mincer. „Być jak Kopenhaga” to książka o rowerach, ale też pochwała życia miejskiego. Opowiada ona o tym, pisze autor, „jak w mieście przemieszczać dużo ludzi z miejsca na miejsce i jak skutecznie przywrócić rowerom status szanowanego, akceptowanego i dostępnego środka transportu, a do tego jeszcze na tej inwestycji zarobić”. Colville-Andersen nie jest akademickim teoretykiem. Jak sam podkreśla, jeździł rowerem służbowo po sześćdziesięciu pięciu różnych miastach. Dziś swoim doświadczeniem dzieli się z włodarzami metropolii całego świata i z ich mieszkańcami. Przekonuje, że komfortowe dla wszystkich i zielone miasto to żadna utopia. Jego zdaniem to właśnie rower może znów uczynić nasze miasta przyjaznymi do życia.


System do mieszkania

beczmiana.pl

A&B patronuje książce Agaty Twardoch pt. „System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego”, w której podejmuje ona dyskusję na temat kwestii mieszkaniowej, próbując wyznaczyć w niej nowe horyzonty. „Koncepcja, że dostępne budownictwo mieszkaniowe nie jest skierowane tylko do osób najuboższych, a polityka mieszkaniowa nie polega na rozdawnictwie i dysponuje wieloma pozafinansowymi narzędziami, wymaga jeszcze sporo tłumaczenia. Najwyższy czas zmienić sposób rozmowy o mieszkalnictwie” — pisze we wstępie książki Agata Twardoch, wyjaśniając na dalszych jej stronach nie dla wszystkich oczywisty związek architektury z polityką mieszkaniową. „System do mieszkania” to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy zawodowo zajmują się tematem mieszkalnictwa.