Zaloguj się
Zarejestruj się
lub
lub
* pola wymagane do rejestracji; dane można uzupełnić w ustawieniach konta po zalogowaniu
** założenie konta studenckiego następuje po weryfikacji ważności legitymacji studenckiej
UWAGA: należy przesłać skany obu stron legitymacji studenckiej
Międzynarodowe warsztaty projektowe dla studentów i młodych projektantów „Mood for Wood” w tym roku będą mieć aż dwie odsłony — w Poznaniu (21–30.08), pod hasłem „Grow your community”, w której udział wezmą studenci z Polski i Niemiec, oraz w Cieszynie (23.07–3.08), której tematem będzie „Sąsiedztwo”, a uczestnikami projektanci z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Podczas dziesięciu dni warsztatów studenci z pomocą uznanych architektów i projektantów z całego świata oraz doświadczonych stolarzy zaprojektują i samodzielnie wykonają meble miejskie dla ogrodów poznańskiej dzielnicy Szeląg oraz, w cieszyńskiej edycji, integrujące mieszkańców po obu stronach granicy. Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane będą poprzez odpowiednie formularze do 18 maja br. (w Cieszynie) i 15 czerwca br. (w Poznaniu). Organizatorzy skontaktują się z osobami zakwalifikowanymi na warsztaty mailowo. Koszt warsztatów w Poznaniu wynosi 550, a w Cieszynie 600 zł.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego ogłosiło konkurs na najlepsze projekty green building w Polsce. Główną ideą inicjatywy jest promocja nowoczesnych rozwiązań dla zrównoważonego budownictwa. Do udziału zaproszone są firmy z branży budowlanej i nieruchomości. Tegoroczna edycja konkursu obejmuje zarówno budynki, jak i wnętrza projektowane i zrealizowane na terenie Polski, a także materiały budowlane, wykończeniowe, instalacyjne i wyposażenie budynków dostępne na terenie kraju w okresie od maja 2018 roku do maja br. Każdy uczestnik konkursu może zgłosić propozycje w jednej lub wielu kategoriach. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są drogą elektroniczną do 31 maja 2020 roku. Rozstrzygnięcie zaplanowane jest na 8 października 2020 roku podczas 10. PLGBC Green Buildings Symposium w Warszawie.
W dniach od 24 lipca do 8 sierpnia br. odbędzie się 11. edycja warsztatów MEDS (Meetings of Design Students), które co roku organizowane są w innym kraju. Tegoroczne spotkanie MEDS Silesia Revival 2020 odbędzie się na poprzemysłowych terenach Górnego Śląska. Hasło 11. edycji — „Revival” — porusza problematykę miejskiego i architektonicznego kontekstu Śląska jako przestrzeni górniczej, regionu, który od wielu lat poddawany jest stopniowej transformacji, nadając nowe znaczenie charakterystycznemu krajobrazowi i stając się centrum kultury. Jednym z głównych wyzwań warsztatów będzie przywrócenie do życia zapomnianych poprzemysłowych przestrzeni, a także próba odnowy wizerunku regionu w sposobie myślenia społeczeństwa. Przez dwa tygodnie uczestnicy będą pracować w grupach pod okiem doświadczonych tutorów, tworząc trwałe obiekty, które oprócz aspektów praktycznych, edukacyjnych i kulturowych, inspirować będą do dyskusji na temat bieżącego kształtu przestrzeni.
witkiewicz.malopolskanagroda.pl
W tym roku odbędzie się 10. jubileuszowa edycja konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Wyróżnienie przyznawane jest co dwa lata najlepszym współczesnym realizacjom architektonicznym zrealizowanym na terenie województwa małopolskiego w trzech kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa i przestrzeń publiczna. Nagroda ma wspierać wartościowe realizacje architektoniczne, które nawiązując do istniejącej architektury i krajobrazu kulturowego, nie tylko współtworzą harmonijną przestrzeń publiczną, lecz także stanowić mogą inspirację dla powstającej w ich otoczeniu zabudowy. Nagroda przyznawana jest projektantom, zespołom projektantów oraz inwestorom najlepszych realizacji architektonicznych oddanych do użytku w ciągu dwóch lat od momentu ogłoszenia konkursu. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do 30 czerwca 2020 roku.
Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki nie wstrzymała swojej działalności na czas pandemii — uruchomiła innowacyjny projekt, który zapewnia dostęp do kultury dwadzieścia cztery godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Dzięki platformie online bez wychodzenia z domu można wirtualnie zwiedzać wystawy, wziąć udział w warsztatach, przeglądać publikacje, odwiedzić księgarnię, a także poznać zwykle niedostępne zakamarki galerii. Zachęta przygotowała także specjalne propozycje warsztatów rodzinnych oraz wspierający artystów pakiet społeczny, który zapewnia twórcom realną możliwość pracy, mimo zmienionego cyklu wystawienniczego.
warsztatarchitekta.pl/archischolar
Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Fundacja Promocji Architektury SARP zapraszają uczniów w wieku od 12 do 19 lat do udziału w VII edycji ogólnopolskiego konkursu w ramach programu edukacyjnego Kształtowanie Przestrzeni — EKO PRZESTRZEŃ, EKO POMYSŁ, EKO JA. W tym roku uczestnicy samodzielnie lub w zespołach liczących od dwóch do pięciu osób szukać będą pomysłu na ekologiczną przestrzeń lub proekologiczne działanie. Propozycje należy przedstawić na jednej planszy w formacie PDF. Plansza może być opracowana w programie graficznym lub być zdjęciem planszy wykonanej techniką manualną. Termin składania prac upływa 19 maja 2020 roku. Na zwycięzców czekają architektoniczne nagrody rzeczowe, a najwyżej ocenione prace otrzymają nagrody pieniężne dla swojej szkoły lub placówki.
Ruszyła 22. edycja konkursu KOŁO na projekt koncepcyjny budynku z funkcją toalety publicznej dla warszawskich Łazienek Królewskich. Konkurs pod hasłem „Concept Merliniego” kierowany jest do studentów i młodych architektów, którzy, jak Dominik Merlini (nadworny architekt króla Stanisława Augusta, który miał kluczowy wpływ na ostateczny kształt Łazienek), będą mieli szansę zaprojektować pawilon na terenie dawnej królewskiej letniej rezydencji. W konkursowym projekcie głównym wyzwaniem dla uczestników będzie połączenie tradycji z nowoczesnością oraz pamięci o historii i poszanowaniu wartości zabytków z kreatywną swobodą. Konkurs KOŁO daje uczestnikom możliwość rywalizacji w trzech kategoriach: konkurs główny, w którym projekty będą oceniane przez Sąd Konkursowy, konkurs internetowy, gdzie projekty oceniać będą internauci, oraz „Debiut Roku”, w ramach którego jury wybierze dwóch uczestników, którzy otrzymają szansę odbycia miesięcznego stażu w wybranym przez organizatora biurze architektonicznym. Łączna pula nagród wynosi ponad 50 tysięcy PLN. Prace można składać drogą internetową do 8 maja br.
W lutym, w roku, w którym Warszawa obchodzi 75. rocznicę odbudowy, nakładem warszawskiego Wydawnictwa W.A.B ukazała się książka Grzegorza Piątka pt. „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949”. Autor, w dedykowanej Warszawskim Tygrysom publikacji, opowiada o entuzjazmie i optymizmie, o wyobrażaniu sobie „najlepszego miasta świata” na gruzach starego porządku oraz o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, przed którymi po klęsce powstania warszawskiego stanęło niezwykle trudne zadanie podniesienia miasta z gruzów.
Nakładem warszawskiego Wydawnictwa Marginesy w marcu br. ukazała się książka Katarzyny Jasiołek pt. „Asteroid i półkotapczan. O polskim wzornictwie powojennym”. To opowieść o okolicznościach, w jakich po 1945 roku powstawały dziś znowu modne meble, szkło, tkaniny, oświetlenie czy ceramika. Książka jest nie tylko przewodnikiem dla zbieraczy i kolekcjonerów ikon powojennego dizajnu, lecz także wciągającą historią przypominającą sylwetki twórców oraz wydarzenia, bez których wiele obiektów nigdy by nie powstało.
„Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów” to niezwykła książka-poradnik przeznaczona szczególnie dla architektów. Wypełnia ona istniejącą od wielu lat lukę na rynku wydawniczym. Składa się z dwóch części: praktycznych zastosowań fizyki budowli w projektowaniu budynków oraz podstaw teorii fizyki budowli. Napisana jest czytelnym językiem, bez zawiłych wyprowadzeń matematycznych. Zawiera kilkaset rysunków. Korzystać z niej mogą nie tylko architekci, ale także studenci architektury.