shopping-cart 0,00 zł

swobodnie na temat

Newsboard A&B — patronaty

newsboard

 

OSSA Poznań 2019

www.facebook.com/ossapolska
ossa.com.pl

W dniach 12–20 października br. odbędzie się kolejna edycja OSSY, czyli Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury. Tym razem OSSA zaprasza do Poznania, a jej organizatorami są studenci Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Tematem warsztatów są „Zakłócenia”. Wydarzenie jest skierowane do studentów architektury i kierunków pokrewnych z Polski i zagranicy. Otworzy je wykład moskiewskiego biura Kosmos. W programie planowane są wystawa prac wstępnych, prelekcje zaproszonych gości oraz spotkania z poznańskimi twórcami i aktywistami.


Konferencja ICAADE

www.icaade.org

W dniach 13–16 października br. na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej odbędzie się trzecia edycja „International Conference on Amphibious Architecture, Design and Engineering”. ICAADE to międzynarodowa konferencja odbywająca się co dwa lata na innym kontynencie, poświęcona interdyscyplinarnym zagadnieniom kształtowania środowiska zbudowanego na styku lądu i wody. Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w Bangkoku, druga w Waterloo, a trzecia odbędzie się w Warszawie. Wezmą w nim udział architekci, urbaniści, akademicy, przedsiębiorcy, studenci i przedstawiciele władz. Będzie to okazja do spotkania dla wszystkich osób zajmujących się zagadnieniami amfibijnej architektury i urbanistyki, zyskującymi w Polsce coraz większą popularność.


Tożsamość. 100 lat polskiej architektury

niaiu.pl

Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na wystawę pt. „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa podzielona jest na pięć spójnie zaprojektowanych lokalnych sekwencji, odpowiadających pięciu okresom historycznym o dość wyraźnej charakterystyce ekonomiczno-społecznej. Kolejno w pięciu różnych miastach: Krakowie (hotel Cracovia, wernisaż: 27 IX), Warszawie (Biblioteka Uniwersytecka, wernisaż: 8 X), Lublinie (Centrum Spotkania Kultur, wernisaż: 11 X), Poznaniu (budynek „Alfa”, wernisaż: 18 X) i Katowicach (NOSPR, wernisaż: 25 X) przedstawione zostaną na wybranych przykładach etapy rozwoju rodzimej myśli i praktyki architektonicznej oraz urbanistycznej. Wycinkowy charakter wystawy oraz symboliczne oddanie głosu różnym regionom Polski ma na celu zasygnalizowanie, że to właśnie takie różnorodne, lokalnie uwarunkowane historie procesów modernizacyjnych splatają się ze sobą, aby ostatecznie złożyć się na ogólny dorobek kraju w tej dziedzinie, tworząc zbiorową tożsamość kraju, przy zachowaniu lokalnej specyfiki. Wystawa potrwa do 15 grudnia.


A<FESTIVAL 2019

afestival.pl
www.facebook.com/afestival.katowice

Fundacja ANTYRAMA zaprasza do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Twórców Przestrzeni Miejskiej „A<FESTIVAL 2019”, który odbędzie się w dniach 23–27 października br. w Katowicach. „A<FESTIVAL” to trwający pięć dni międzynarodowy cykl wydarzeń kulturalnych. Jest to też laboratorium miasta i miejskości, w którym wypracowuje się lepszą jakość życia dla mieszkańców, nowe standardy urzędnicze, innowacyjne narzędzia dla aktywistów i programy współpracy ze światem biznesu. Pracownikami tej fabryki są twórcy przestrzeni miejskiej, czyli wszyscy związani z miastem: mieszkańcy, przedsiębiorcy, urzędnicy, aktywiści, artyści oraz przedstawiciele uczelni wyższych — pracownicy naukowi i studenci. Narzędziami do pracy są warsztaty, dyskusje, prelekcje, koncerty, spacery, akcje miejskie i inne wydarzenia.


Festiwal NOWY PLAN

www.nowyplanfestiwal.pl
pewuka.pl

Dokładnie dziewięćdziesiąt lat temu, w 1929 roku, pierwszy raz zawitał do Poznania rewolucyjny nurt w architekturze: modernizm. Nowoczesne pawilony stanęły na terenach Powszechnej Wystawy Krajowej (PeWuKi) — ekspozycji, która po raz pierwszy (i jedyny) odbyła się w odrodzonej Rzeczpospolitej właśnie w Poznaniu. To wtedy poznaniacy i goście wystawy mieli okazję zapoznać się nie tylko z dorobkiem młodego państwa, ale i najnowszymi trendami w architekturze i wystawiennictwie. Na potrzeby PeWuKi Poznań szybko się modernizował i rozbudowywał, wprowadzając (również po raz pierwszy) wiele innowacji i udogodnień. Ten pionierski modernistyczny zryw będzie tematem II Festiwalu Architektury i Sztuki Modernistycznej NOWY PLAN, organizowanego przez poznański oddział SARP i inicjatywę Centrum Otwarte. Towarzyszyć mu będzie wystawa zatytułowana „Pierwszy raz” (przygotowana we współpracy z grupą MTP). Ekspozycja przywróci najciekawsze modernistyczne obiekty PeWuKi w postaci makiet oraz przybliży sylwetki ich twórców. Festiwal i wystawa to nie tylko spojrzenie w przeszłość — finałowa debata, współorganizowana z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, będzie dotyczyć także przyszłości. Wydarzenie odbędzie się w dniach 11–30 października br. w pawilonie 10 MTP — pierwszym zachowanym modernistycznym obiekcie poznańskich targów, który powstał w 1947 roku.


Mistrzowie Architektury: Zvi Hecker

mastersofarchitecture.eu

Katowicki oddział SARP zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Mistrzowie Architektury”. 10 października br. w sali audytoryjnej ING Banku Śląskiego odbędzie się wykład urodzonego w Krakowie izraelskiego architekta Zvi Heckera, który swoje życie zawodowe związał z Berlinem, gdzie od 1991 roku prowadzi pracownię Zvi Hecker Architect. Na wykład można się zarejestrować mailowo: REJESTRACJA.


Future living. Duńskie miasta przyszłości

www.architekturaibiznes.pl/aktualnosci/wystawa-future-living,2414.html

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia i Centrum Designu zapraszają na wystawę pt. „Future living. Duńskie miasta przyszłości” (8 XI 2019–19 I 2020). Wystawa przygląda się wyzwaniom, przed którymi stoi obecnie świat, oraz nowym możliwościom budowania naszej wspólnej przyszłości w sposób zrównoważony, zarówno w Danii, jak i w innych krajach. Ekspozycja koncentruje się na kilku z siedemnastu „Celów Zrównoważonego Rozwoju”, ogłoszonych w ramach agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), w której urbanizacja, klimat i jakość życia wskazane zostały jako jedne z najważniejszych globalnych wyzwań. XXI stulecie zostało okrzyknięte wiekiem miast. Rozrastają się one w ogromnym tempie, a prognozy wskazują, że dwie trzecie ludności na świecie do 2050 roku będzie żyło na terenach gęsto zaludnionych. Jak wobec tego budować zrównoważone miasta, dobrze połączone z obszarami podmiejskimi i wiejskimi oraz naturą, dobrze funkcjonują społecznie i w których odpady komunalne są bogactwem naturalnym? Jak spełnić światowe cele redukcji emisji dwutlenku węgla i jednocześnie stworzyć ramy dla dobrego życia i wspólnoty? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź na gdyńskiej wystawie.


Warsaw Design Week 2019

warsawdesignweek.com/pl/home-pl

W dniach 3–6 października br. odbędzie się czwarta edycja największych i najbardziej spektakularnie rozwijających się targów wyposażenia wnętrz w Europie Środkowo-Wschodniej —Warsaw Home. W ramach wydarzenia organizatorzy targów zapraszają na Warsaw Design Week 2019, zorganizowany we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy. Z tej okazji powstał „Warsaw Design Week Guide” — bezpłatny przewodnik (w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej) zawierający spis wyselekcjonowanych wydarzeń i miejsc, które warto zobaczyć w Warszawie. Przewodnik współtworzyli specjaliści z różnych dziedzin: architekt Jakub Szczęsny, fotograf Marcin Tyszka, pomysłodawczyni i założycielka Warsaw Home Kasia Ptak i grafik Tomasz Kuczma. Przewodnik będzie dostępny w wersji online na stronie www.warsawdesignweek.com, a w wydaniu papierowym w ponad dwustu punktach w Warszawie.


III Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40 — „Otwarcie”

sarp.katowice.pl/SARP_U40.html

W dniach 10–13 października br. w Katowicach i Ustroniu odbędzie się III Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40 pt. „Otwarcie”. Spotkanie ma na celu wymianę doświadczeń, integrację środowiska zawodowego i kontynuowanie dyskusji dotyczącej wyzwań, z jakimi zmagają się dziś architekci. Młodzi projektanci zadadzą sobie pytania o to, czym powinien zajmować się SARP, w jaki sposób można ulepszyć obecny rynek architektoniczny i czy warto uregulować kwestie cenników. Otwarta dyskusja odbędzie się na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach 11 października br. o godz. 18:00.


IV Międzynarodowy Kongres Kreatywny DESIGN PLUS

designplus.net.pl

Stowarzyszenie Media Dizajn zaprasza na IV Międzynarodowy Kongres Kreatywny DESIGN PLUS, który odbędzie się w Szczecinie w dniach 10–11 października br. Jego tematem będą między innymi projektowanie przyszłości, ekonomia współdzielenia i ekonomia cyrkularna.


Dni Dewelopera 2019

dnidewelopera.pzfd.pl

Polski Związek Firm Deweloperskich zaprasza na ósmą edycję konferencji „Dni Dewelopera”, która odbędzie się 16 października br. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą Charles Montgomery i Vincent Kneefel.


Architektura racjonalnej Europy

www.wydawnictwoemg.pl

A&B patronuje książce Łukasza Wojcie­chowskiego pt. „Architektura racjonalnej Europy”, która w kwietniu br. ukazała się nakładem Wydawnictwa EMG. Jest to piąty tom serii „Architektura jest najważniejsza”. „Architektura racjonalnej Europy” to esej, jakiego w polskim piśmiennictwie poświęconym zagadnieniom architektonicznym jeszcze nie było. Ukazuje rozwój tej sztuki w kontekście zmian społecznych, historycznych, politycznych i — w konsekwencji — cywilizacyjnych od końca XIX wieku do lat 70. XX wieku. Łukasz Wojciechowski (architekt, współzałożyciel pracowni VROA architekci), kreśląc mapę najważniejszych wydarzeń historycznych tego okresu, skrupulatnie przygląda się fizycznym i trwałym emanacjom zmieniających się ideologii — tym przejawom ucieleśnienia różnych idei, które zaistniały w formie budynków, osiedli czy całych miast.