Zaloguj się
Zarejestruj się
lub
lub
* pola wymagane do rejestracji; dane można uzupełnić w ustawieniach konta po zalogowaniu
** założenie konta studenckiego następuje po weryfikacji ważności legitymacji studenckiej
architektura + wnętrza + design
Newsboard A&B — patronaty
Mood for Wood
Międzynarodowe warsztaty projektowe dla studentów i młodych projektantów „Mood for Wood” w tym roku będą mieć aż dwie odsłony — w Poznaniu (21–30.08), pod hasłem „Grow your community”, w której udział wezmą studenci z Polski i Niemiec, oraz w Cieszynie (23.07–3.08), której tematem będzie „Sąsiedztwo”, a uczestnikami projektanci z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Podczas dziesięciu dni warsztatów studenci z pomocą uznanych architektów i projektantów z całego świata oraz doświadczonych stolarzy zaprojektują i samodzielnie wykonają meble miejskie dla ogrodów poznańskiej dzielnicy Szeląg oraz, w cieszyńskiej edycji, integrujące mieszkańców po obu stronach granicy. Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane będą poprzez odpowiednie formularze do 18 maja br. (w Cieszynie) i 15 czerwca br. (w Poznaniu). Organizatorzy skontaktują się z osobami zakwalifikowanymi na warsztaty mailowo. Koszt warsztatów w Poznaniu wynosi 550, a w Cieszynie 600 zł.
PLGBC Green Building Awards 2020
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego ogłosiło konkurs na najlepsze projekty green building w Polsce. Główną ideą inicjatywy jest promocja nowoczesnych rozwiązań dla zrównoważonego budownictwa. Do udziału zaproszone są firmy z branży budowlanej i nieruchomości. Tegoroczna edycja konkursu obejmuje zarówno budynki, jak i wnętrza projektowane i zrealizowane na terenie Polski, a także materiały budowlane, wykończeniowe, instalacyjne i wyposażenie budynków dostępne na terenie kraju w okresie od maja 2018 roku do maja br. Każdy uczestnik konkursu może zgłosić propozycje w jednej lub wielu kategoriach. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są drogą elektroniczną do 31 maja 2020 roku. Rozstrzygnięcie zaplanowane jest na 8 października 2020 roku podczas 10. PLGBC Green Buildings Symposium w Warszawie.
11. edycja warsztatów MEDS
W dniach od 24 lipca do 8 sierpnia br. odbędzie się 11. edycja warsztatów MEDS (Meetings of Design Students), które co roku organizowane są w innym kraju. Tegoroczne spotkanie MEDS Silesia Revival 2020 odbędzie się na poprzemysłowych terenach Górnego Śląska. Hasło 11. edycji — „Revival” — porusza problematykę miejskiego i architektonicznego kontekstu Śląska jako przestrzeni górniczej, regionu, który od wielu lat poddawany jest stopniowej transformacji, nadając nowe znaczenie charakterystycznemu krajobrazowi i stając się centrum kultury. Jednym z głównych wyzwań warsztatów będzie przywrócenie do życia zapomnianych poprzemysłowych przestrzeni, a także próba odnowy wizerunku regionu w sposobie myślenia społeczeństwa. Przez dwa tygodnie uczestnicy będą pracować w grupach pod okiem doświadczonych tutorów, tworząc trwałe obiekty, które oprócz aspektów praktycznych, edukacyjnych i kulturowych, inspirować będą do dyskusji na temat bieżącego kształtu przestrzeni.
Konkurs o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza
witkiewicz.malopolskanagroda.pl
W tym roku odbędzie się 10. jubileuszowa edycja konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Wyróżnienie przyznawane jest co dwa lata najlepszym współczesnym realizacjom architektonicznym zrealizowanym na terenie województwa małopolskiego w trzech kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa i przestrzeń publiczna. Nagroda ma wspierać wartościowe realizacje architektoniczne, które nawiązując do istniejącej architektury i krajobrazu kulturowego, nie tylko współtworzą harmonijną przestrzeń publiczną, lecz także stanowić mogą inspirację dla powstającej w ich otoczeniu zabudowy. Nagroda przyznawana jest projektantom, zespołom projektantów oraz inwestorom najlepszych realizacji architektonicznych oddanych do użytku w ciągu dwóch lat od momentu ogłoszenia konkursu. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do 30 czerwca 2020 roku.
Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki online
Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki nie wstrzymała swojej działalności na czas pandemii — uruchomiła innowacyjny projekt, który zapewnia dostęp do kultury dwadzieścia cztery godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Dzięki platformie online bez wychodzenia z domu można wirtualnie zwiedzać wystawy, wziąć udział w warsztatach, przeglądać publikacje, odwiedzić księgarnię, a także poznać zwykle niedostępne zakamarki galerii. Zachęta przygotowała także specjalne propozycje warsztatów rodzinnych oraz wspierający artystów pakiet społeczny, który zapewnia twórcom realną możliwość pracy, mimo zmienionego cyklu wystawienniczego.
Konkurs EKO PRZESTRZEŃ, EKO POMYSŁ, EKO JA
warsztatarchitekta.pl/archischolar
Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Fundacja Promocji Architektury SARP zapraszają uczniów w wieku od 12 do 19 lat do udziału w VII edycji ogólnopolskiego konkursu w ramach programu edukacyjnego Kształtowanie Przestrzeni — EKO PRZESTRZEŃ, EKO POMYSŁ, EKO JA. W tym roku uczestnicy samodzielnie lub w zespołach liczących od dwóch do pięciu osób szukać będą pomysłu na ekologiczną przestrzeń lub proekologiczne działanie. Propozycje należy przedstawić na jednej planszy w formacie PDF. Plansza może być opracowana w programie graficznym lub być zdjęciem planszy wykonanej techniką manualną. Termin składania prac upływa 19 maja 2020 roku. Na zwycięzców czekają architektoniczne nagrody rzeczowe, a najwyżej ocenione prace otrzymają nagrody pieniężne dla swojej szkoły lub placówki.
22. edycja konkursu KOŁO
Ruszyła 22. edycja konkursu KOŁO na projekt koncepcyjny budynku z funkcją toalety publicznej dla warszawskich Łazienek Królewskich. Konkurs pod hasłem „Concept Merliniego” kierowany jest do studentów i młodych architektów, którzy, jak Dominik Merlini (nadworny architekt króla Stanisława Augusta, który miał kluczowy wpływ na ostateczny kształt Łazienek), będą mieli szansę zaprojektować pawilon na terenie dawnej królewskiej letniej rezydencji. W konkursowym projekcie głównym wyzwaniem dla uczestników będzie połączenie tradycji z nowoczesnością oraz pamięci o historii i poszanowaniu wartości zabytków z kreatywną swobodą. Konkurs KOŁO daje uczestnikom możliwość rywalizacji w trzech kategoriach: konkurs główny, w którym projekty będą oceniane przez Sąd Konkursowy, konkurs internetowy, gdzie projekty oceniać będą internauci, oraz „Debiut Roku”, w ramach którego jury wybierze dwóch uczestników, którzy otrzymają szansę odbycia miesięcznego stażu w wybranym przez organizatora biurze architektonicznym. Łączna pula nagród wynosi ponad 50 tysięcy PLN. Prace można składać drogą internetową do 8 maja br.
Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949
W lutym, w roku, w którym Warszawa obchodzi 75. rocznicę odbudowy, nakładem warszawskiego Wydawnictwa W.A.B ukazała się książka Grzegorza Piątka pt. „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949”. Autor, w dedykowanej Warszawskim Tygrysom publikacji, opowiada o entuzjazmie i optymizmie, o wyobrażaniu sobie „najlepszego miasta świata” na gruzach starego porządku oraz o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, przed którymi po klęsce powstania warszawskiego stanęło niezwykle trudne zadanie podniesienia miasta z gruzów.
Asteroid i półkotapczan. O polskim wzornictwie powojennym
Nakładem warszawskiego Wydawnictwa Marginesy w marcu br. ukazała się książka Katarzyny Jasiołek pt. „Asteroid i półkotapczan. O polskim wzornictwie powojennym”. To opowieść o okolicznościach, w jakich po 1945 roku powstawały dziś znowu modne meble, szkło, tkaniny, oświetlenie czy ceramika. Książka jest nie tylko przewodnikiem dla zbieraczy i kolekcjonerów ikon powojennego dizajnu, lecz także wciągającą historią przypominającą sylwetki twórców oraz wydarzenia, bez których wiele obiektów nigdy by nie powstało.
Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów
„Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów” to niezwykła książka-poradnik przeznaczona szczególnie dla architektów. Wypełnia ona istniejącą od wielu lat lukę na rynku wydawniczym. Składa się z dwóch części: praktycznych zastosowań fizyki budowli w projektowaniu budynków oraz podstaw teorii fizyki budowli. Napisana jest czytelnym językiem, bez zawiłych wyprowadzeń matematycznych. Zawiera kilkaset rysunków. Korzystać z niej mogą nie tylko architekci, ale także studenci architektury.