Siedziska, ławki i elementy małej architektury z serii Lido

22 kwietnia '19

Jak podkreślić reprezentacyjny charakter przestrzeni publicznej za pomocą mebli miejskich?

Jak zauważa Dorota Wantuch-Matla w publikacji dotyczącej współczesnych miast, sposób zagospodarowania przestrzeni związany z funkcją reprezentacyjną ma wywrzeć na odwiedzających określone wrażenie. Pamiętajmy jednak, by mała architektura w takich miejscach była nie tylko estetyczna, ale też spełniała potrzeby użytkowników. Jak to osiągnąć? Sprawdźcie porady eksperta z firmy Komserwis.

Typy przestrzeni reprezentacyjnych

We współczesnych miastach możemy wyróżnić kilka ogólnych typów przestrzeni reprezentacyjnych, czyli:

  • Otoczenie budynków rządowych oraz obiektów o szczególnym znaczeniu społecznym.
  • Otoczenie budynków o funkcjach kulturalnych (instytucje kultury).
  • Obiekty komercyjne (otoczenie biurowców, galerii handlowych).

Do takich przestrzeni pasują minimalistyczne meble miejskie, wykonane ze szlachetnych i trwałych materiałów. Ławki i inne elementy małej architektury nie mogą dominować nad danym miejscem, a oszczędny design powinien iść w parze z potrzebami użytkowników.

We współczesnych przestrzeniach reprezentacyjnych sprawdzą się ławki z naszej nowej kolekcji Lido — przekonuje Marta Dworak, projektantka produktu i właścicielka firmy Komserwis. — Siedziska z tej serii wykonane są z eleganckich, wytrzymałych i prostych elementów, ale gwarantują też dodatkowe udogodnienia dla użytkowników np. ławki z podłokietnikami oraz przysiadki.

Meble miejskie Lido i edukacja

Jednym z typów przestrzeni reprezentacyjnych jest otoczenie obiektów o szczególnym znaczeniu społecznym np. wyższych uczelni. Dzięki doświadczeniu zdobytemu przy inwestycjach związanych z edukacją (nasze meble miejskie znalazły się m.in. przy Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ) do otoczenia budynków akademickich możemy zarekomendować:

  • Ławki z oparciem i podłokietnikami, które służą dłuższemu wypoczynkowi oraz ławki bez oparcia pozwalające na chwilę oddechu lub np. znalezienie potrzebnych materiałów na zajęcia.
  • Pojedyncze siedziska umożliwiające indywidualną naukę.
  • Kosze na śmieci z możliwością segregacji, które pozwolą na utrzymanie porządku, zgodnie z zasadami recyklingu.

Wszystkie tego typu meble miejskie znajdują się w serii Lido, zaprojektowanej z myślą o przestrzeniach reprezentacyjnych. Design ławek i koszy na śmieci z tej kolekcji podkreśli prestiż danego miejsca oraz jego wartość społeczną i historyczną, co jest ważne w przypadk uniwersytetów z tradycjami.

Kolekcja Lido charakteryzuje się prostą formą, co daje dużą uniwersalność i możliwość usytuowania w różnych miejscach: od przestrzeni bardzo nowoczesnych o prostych formach architektonicznych, po przestrzenie historyczne, dla których może być dyskretnym uzupełnieniem — wyjaśnia Andrzej Klisz z ASP Katowice, projektant serii Lido.

Kreatywnie i wygodnie dla wszystkich

Otoczenie budynków instytucji kultury również stanowi przestrzeń reprezentacyjną. Jednak jak podkreślają eksperci, w tego typu miejscach projektanci mogą pozwolić sobie na większą innowacyjność oraz kreatywność. Dotyczy to również doboru mebli miejskich. Pamiętajmy też, że te przestrzenie gromadzą audytorium w różnym wieku: od dzieci, poprzez młodzież, aż po osoby starsze. Dobierajmy więc małą architekturę tak, by sprostać oczekiwaniom wszystkich tych grup. Przy instytucjach kultury sprawdzą się m.in.: oryginalne siedziska z podwyższeniem dostępne w kolekcji Lido Komserwis:

Te elementy umożliwiają komponowania różnych układów typu wyspa. Moduły można rozstawiać pojedynczo, układać liniowo lub zestawiać centralnie w grupy — wyjaśnia Andrzej Klisz, projektant produktu. —  Bryły Lido mogą być użytkowane przez wiele grup społecznych. Dla młodzieży i dzieci stanowią ciekawą propozycję swobodnego użytkowania w sposób nieskrępowany, na różnych poziomach — dodaje.

Prezentowana ławka, mimo swojej oryginalnej formy, nie ingeruje wizualnie w otoczenie, dlatego sprawdzi się w przestrzeniach reprezentacyjnych związanych z instytucjami kultury.

Meble miejskie w przestrzeniach komercyjnych

Choć pozornie przestrzenie komercyjne oderwane są od miasta, to właściwie zagospodarowane, mogą stanowić o jego atrakcyjności. W otoczeniu galerii handlowych sprawdzą się trzy typy siedzisk z kolekcji Lido Komserwis:

  • Ławki z niskimi podłokietnikami, wydzielającymi przestrzeń siedzenia dla pojedynczej osoby i zabezpieczającymi przed niepożądanym użyciem.
  • Ławki z podłokietnikami, gwarantującymi wygodę podczas wstawania i siadania.
  • Ławki — przysiadki, służące do krótkiego odpoczynku w pozycji stojącej. Te modele sprawdzą się wszędzie tam, gdzie trzeba chwilę postać, by na kogoś poczekać. To idealne rozwiązanie dla starszych osób, które mogą przystanąć bez konieczności przyjmowania uciążliwej pozycji siedzącej.

Ławki i kosze na śmieci z kolekcji Lido, dzięki uniwersalnej formie, sprawdzą się też w otoczeniu nowoczesnych biurowców. Coraz częściej place wokół tych obiektów są rewitalizowane i wzbogacane o meble miejskie, które mają na celu aktywizowanie parteru budynków oraz zmianę sposobu korzystania z terenu.

Kolekcja Lido to stosunkowo prosta forma, ale równocześnie bardzo uniwersalna, dlatego udało się stworzyć rozmaite ławki oraz przysiadki — wyjaśnia Andrzej Klisz. Duża ilość siedzisk, przy równoczesnym zachowaniu jednolitej stylistyki, pozwala na swobodne komponowanie pożądanego efektu dla projektowanej przestrzeni komercyjnej.

Architekci mają za zadanie podkreślić funkcję reprezentacyjną danego obiektu za pomocą mebli miejskich, ale też tworzyć miejsca, które manifestują dodatkowe znaczenia np.  dbamy o środowisko, cenimy twórcze podejście. Jest to możliwe, dzięki kolekcji mebli miejskich Lido, w której znajdują się zarówno kreatywne ławki o oszczędnym designie, jak też kosze do recyklingu.

Zaprezentowana w artykule seria mebli miejskich, dzięki dużej ilości spójnych stylistycznie siedzisk, pozwala na zagospodarowanie różnych typów przestrzeni reprezentacyjnych:  zabytkowych placów, obiektów o charakterze kulturalnym i społecznym oraz miejsc o funkcjach komercyjnych.

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE