NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Spektakl oświetleniowy

09 listopada '19


Dziś podchodzimy do wyboru oświetlenia bardziej świadomie niż kiedyś. Nadal liczy się wygląd oprawy, ale jeszcze bardziej zwracamy uwagę na jej funkcjonalność, czy poszczególne parametry. Wiedzę czerpiemy z różnych źródeł, również bezpośrednio od producentów. Marka AQForm chcąc dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem — otworzyła Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz showroom.

Projektowanie domu to nie tylko projektowanie wnętrz, ale też cały szereg innych czynności, które przekładają się na całość aranżacji. Tak jest również z oświetleniem. Każde pomieszczenie od kuchni po garderobę ma zupełnie inne wymagania co do światła. Jedno akcentuje, drugie oświetla całość a trzecie pełni funkcję roboczego. Skąd w takim razie powinniśmy czerpać wiedzę? Od ekspertów, którzy mają możliwość udziału w szkoleniach. A taką przestrzeń udostępniła dla architektów i projektantów marka AQForm.

Miejsce badań, analiz i rozwoju

Centrum Badawczo-Rozwojowe to nic innego jak laboratorium gdzie głównym bohaterem jest światło. To tutaj badane są jego parametry oraz przede wszystkim bezpieczeństwo. Z jednej strony to miejsce, pozwala z jeszcze większą uwagą dbać o rozwój nowych rodzin opraw oświetleniowych, a z drugiej — umożliwi pracę jeszcze większej ilości wyspecjalizowanych urządzeń do badania i testowania rozwijanych produktów. Centrum ma dać dostęp do poszerzania wiedzy na temat oświetlenia, jego wpływu na samopoczucie i zdrowie.

Tworząc Centrum Badawczo-Rozwojowe zależało nam na stworzeniu platformy do poszerzania świadomości zagadnień związanych z oświetleniem zarówno dla naszych pracowników, jak i dla architektów, projektantów czy studentów. Chcielibyśmy, aby to miejsce było inspirujące i dla architektów działających już w branży i dla młodych projektantów, studentów, którzy dopiero będą rozpoczynać swoją przygodę z projektowaniem oświetlenia. Światło to bardzo rozbudowane zagadnienie. Dlatego planujemy organizację przestrzeni, w której w kreatywny sposób zostaną pokazane różne aspekty oświetlenia — mówi Wojciech Starowieyski, CEO AQForm.

Teatr światła

Showroom z produktami AQForm to miejsce, w którym oprawy mają za zadanie odegrać konkretne role. Za projekt całej przestrzeni odpowiada zespół AQForm. Celem było stworzenie przestrzeni, która wyjaśnia jak światło działa i jaki ma wpływ na nasze codzienne otoczenie. Efektem jest miejsce, które można oglądać z wielu perspektyw. Które pozwala pokazać i porównać wiele różnych funkcji jednocześnie: od zastosowań komercyjnych, typowych dla restauracji, sklepów i hoteli, poprzez przytulne wnętrza domowe, na rozwiązaniach biurowych kończąc. Zewnętrze jest neutralne, strefy funkcjonalne przyciągają nasyconymi kolorami. Kolorami, które ożywają w świetle. Dobrane barwy na poziomie skojarzenia są związane z reprezentowaną funkcją. Dodatkowo w każdej strefie można znaleźć atrybuty wskazujące na reprezentowane funkcje — w strefie domu, utrzymanej w ciepłej, pomarańczowej tonacji, znajdziemy ażurowy fotel, w pomieszczeniu reprezentującym biuro — ascetyczne biurko i kilka półek. Jednak atrybuty te celowo zostały zredukowane do minimum. Dzięki temu można zobaczyć, jak światło buduje wnętrze, jak jego warstwy wpływają na poszczególne obiekty, ale wciąż to światło gra pierwsze skrzypce. Możemy przekonać się jak oświetlenie w łazience wpływa na codzienne czynności np. make-up czy też czym różni się oświetlenie ogólne od nastrojowego.

AQForm na nowo definiuje oświetlenie. W swoich projektach skupiają się na tworzeniu opraw wielofunkcyjnych, rozszerzając przy tym portfolio ich form. Dzisiaj do projektowania lamp, czy opraw oświetleniowych podchodzi się bardziej odpowiedzialnie. Od projektu do produkcji jest długa droga, a cały ten proces jest analizowany właśnie w Centrum Badawczo-Rozwojowym.

Więcej na stronie AQForm w portalu A&B TUTAJ

 

AQForm (wcześniej znany jako Aquaform Lighting Solutions)
to nagradzana polska marka, w której portfolio można znaleźć nowoczesne oprawy oświetleniowe, potrafiące przemówić do emocji. Ma silną pozycję na rodzimym rynku w Polsce i jest wyraźnie obecna na wielu rynkach europejskich. Udało jej się wykreować wymowne i charakterystyczne wzornictwo, potrafiące skusić profesjonalistów, kreatorów trendów i konsumentów. AQForm jest częścią międzynarodowej grupy Delta Light, obejmującej swoją działalnością ponad 120 krajów. Jedną z wielu przyczyn sukcesów marki jest doskonałe wsparcie dla architektów, specjalistów branży oświetleniowej i użytkowników.

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE