PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Korzystaj z darmowej wersji online

Budownictwo i życie bez barier z rozwiązaniami GEZE

01 października '23

Ogólna dostępność zapewnia lepszą jakość życia, a także większy komfort i bezpieczeństwo dla wszystkich, ale jak powszechnie wiadomo, są wśród nas osoby starsze, niepełnosprawne, małe dzieci. Ludzie chwilowo niedomagający, zmęczeni, kobiety pchające wózki z dziećmi, czyli ogólnie większość społeczeństwa. Ludzie ci powinni dostać się do swojego mieszkania, powinni móc zrobić zakupy albo dostać do lekarza. Trzeba im w tym pomóc.

GEZE Slimdrive SL NT-FR

GEZE Slimdrive SL NT-FR

© GEZE

Grupa ta została na szczęście zauważona. Powstało wiele przepisów wymuszających wprowadzanie ułatwień komunikacyjnych w budynkach mieszkalnych, obiektach handlowych, obiektach służby zdrowia czy w komunikacji zbiorowej. Przepisy te zostały również zauważone przez projektantów budynków i przez producentów wyposażenia, którzy wprowadzają na rynek urządzenia ułatwiające życie użytkownikom, ale również pozwalające zachować komfort i uzyskać oszczędności energii.
Potencjalną przeszkodą utrudniającą życie są, oczywiście oprócz schodów, wszelkiego rodzaju przejścia, wyposażone w drzwi. Użytkownik zazwyczaj chce, aby drzwi były zamknięte i nie wpuszczały warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, zapewniały prywatność czy odcinały strefy pożarowe.

Drzwi w miejscach publicznych wyposaża się w samozamykacze. Przykładowo mogą to być bardziej zwarte konstrukcje samozamykaczy z szyną ślizgową, jak GEZE TS 5000 albo GEZE TS 3000, mogą to być również samozamykacze z ramieniem nożycowym, jak GEZE TS 4000 albo GEZE TS 2000 NV. Jednak w niektórych zastosowaniach, takich jak przedszkola, czy domy opieki społecznej, siła standardowego samozamykacza może być zbyt duża dla przechodzących. Proponuje się przy tym rozwiązania specjalne. Przykładowo GEZE TS 5000 ECline wspomaga początkowy ruch skrzydła podczas otwierania, w istotny sposób redukując siłę konieczną do rozpoczęcia tego ruchu. Jednak często występuje konflikt między wymaganiami dotyczącymi sił operacyjnych (mała siła otwierania) i wymaganiami przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej (duża siła zamykania).

GEZE MBZ 300

GEZE MBZ 300

© GEZE

W wielu przypadkach rozwiązaniem może być samozamykacz z zaworem elektrohydraulicznym, GEZE TS 5000 EFS z tzw. dźwignią swobodną. W tym rozwiązaniu jak długo na samozamykacz podawany jest prąd, samozamykacz nie manifestuje swojej obecności – drzwi otwierają się i zamykają, jakby go nie było. Po odcięciu zasilania, przykładowo przez przycisk przerywający albo sygnał z centrali pożarowej, powraca funkcja samoczynnego zamykania. W nieco innej wersji (przykładowo GEZE TS 5000 E albo TS 4000E) drzwi mogą być cały czas otwarte i są przytrzymywane za pomocą blokady elektromechanicznej albo elektrohydraulicznej. Odcięcie zasilania powoduje zamknięcie drzwi.

Kolejnym etapem ułatwiania życia użytkownikowi może być zastąpienie samozamykaczy napędami elektrycznymi. Ciężkie skrzydła, ważące nawet kilkaset kilogramów, może uruchomić napęd GEZE POWERTURN, czy POWERTURN-F, do nieco lżejszych skrzydeł odpowiedni będzie napęd GEZE Slimdrive EMD albo Slimdrive EMD-F, natomiast do całkiem lekkich skrzydeł wewnętrznych odpowiedni będzie nieduży napęd GEZE ECturn, dostępny również w wersji do wbudowania w skrzydło albo w ościeżnicę. Napędy POWERTURN i Slimdrive EMD-F po odcięciu zasilania zamieniają się w zwykłe samozamykacze, dzięki czemu w razie alarmu pożarowego skutecznie zamykają drzwi oddzielające strefy ogniowe, jednocześnie nie utrudniają ewakuacji.

GEZE TS 2000NV

GEZE TS 2000NV

© GEZE

O ile w budynkach o mniejszym natężeniu ruchu przeważają na ciągach komunikacyjnych drzwi rozwierane, to już przy większej ilości przechodzących przypadkowych osób częściej spotyka się drzwi przesuwne. Takie drzwi zapewniają większy komfort przejścia i nie zmuszają nikogo, aby gwałtownie cofał się przed otwierającym się skrzydłem.

Oprócz funkcji komunikacyjnej, jaką zapewniają standardowe rozwiązania typu GEZE ECdrive T2, GEZE Slimdrive NT czy GEZE Powerdrive, specjalne rozwiązania ewakuacyjne, typu GEZE ECdrive T2-FR, GEZE Slimdrive NT-FR czy GEZE Powerdrive FR rozwiązują problemy związane z wyprowadzeniem w razie potrzeby dużej ilości osób z obiektów.

GEZE Powerturn

GEZE Powerturn

© GEZE

Warto przy tym wspomnieć, że drzwi automatyczne są maszynami, których ruchome elementy znajdują się w przestrzeni publicznej i zgodnie z odpowiednimi normami muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby nie zrobiły nikomu krzywdy. W tym celu stosuje się wiele rozwiązań, zarówno projektowych, przez odpowiednie ukształtowanie strefy wejścia, jak i sprzętowych, przykładowo przez powszechne instalowanie czujników zabezpieczających.

Osobną grupą rozwiązań zwiększających komfort i bezpieczeństwo są systemy okienne, które mogą zapewnić automatyzację otwierania i zamykania okien. Urządzenia te mogą w sobie połączyć funkcję komfortowego przewietrzania budynku, gdzie wysoko położone okna nie są dostępne nawet z wysokich drabin, z funkcją skutecznego usuwania dymu i ciepła w razie pożaru.

GEZE THZ Comfort N4

GEZE THZ Comfort N4

© GEZE

Systemy okienne, przeznaczone do celów ochrony przeciwpożarowej, składają się z central oddymiających, przykładowo centrala GEZE THZ Comfort albo GEZE MBZ 300, oraz z siłowników wrzecionowych, jak GEZE 250, siłowników łańcuchowych, jak GEZE Slimchain albo GEZE Powerchain. Funkcja usuwania dymu musi być oczywiście wspomagana przez doprowadzenie świeżego powietrza, dostarczanego za pomocą okien napowietrzających, ale również za pomocą drzwi, uzbrojonych przykładowo w siłowniki ramieniowe GEZE K600 T.


Więcej informacji na stronie firmy GEZE Polska Sp. z o.o. w portalu A&B.

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE