Poznań

7-8'15

Poznań

7-8'15

temat numeru
Poznań

 

Kolejne miasto pod lupą. Tym razem Poznań. Jestem z tym miastem związana osobiście — mieszkałam tam dwa lata. To niewiele, jednak wystarczająco, by „wymapować” je sobie po swojemu. Poczuć. Polubić.

Tam spotkałam wybitnego i bardzo ważnego dla mnie nauczyciela, zmarłego przed kilkoma miesiącami profesora historii sztuki Piotra Piotrowskiego, który zarażał pasją do sztuki najnowszej i uczył krytycznego myślenia.

Lubię do Poznania wracać. Usiąść w leniwe popołudnie z książką w ulubionej kafejce przy ulicy Wodnej. Włóczyć się bez końca po ulicach i obserwować zmiany. Chociaż nie zawsze kierunki rozwoju napawały optymizmem. Poprzedni prezydent i jego ekipa, o czym pisze w swoim artykule Jakub Głaz, to okres mało trafionych decyzji inwestycyjnych. Ich skutki poznaniacy będą odczuwali jeszcze przez długi czas. Ciekawe są też przemyślenia architektów, którzy wypowiadają się na łamach tego wydania A&B — tych, którzy tam na co dzień mieszkają i tych, którzy mieli okazję jedynie zrealizować tam swój projekt.

Poznań to miasto o bardzo silnej tożsamości. To polska stolica ruchów miejskich. Od kilku miesięcy rządzi nim nowy prezydent. To nowe polityczne otwarcie i wielkie nadzieje z tym związane. Patrząc na kierunek zmian, można mieć nadzieję, że nie okażą się płonne.


Małgorzata Tomczak

 

 

INSPIRATIONS