PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Zamów wersję drukowaną

Farba – prosty sposób na termoizolację

11 października '21

Farby termoizolacyjne GoTherm®.
Z cyklu „Farby — innowacje 2021”

Istnieje wiele sposobów na termoizolację budynków. Jednym z nich jest specjalistyczna farba, która z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie specjalistów. Wszystko dzięki jej właściwościom, szerokim możliwościom zastosowania oraz łatwości aplikacji. Zapraszamy do poznania polskich farb termoizolacyjnych GoTherm®.

Właściwości farby termoizolacyjnej

Farby termoizolacyjne mają szereg właściwości, dzięki którym świetnie sprawdzają się podczas prac budowlanych.

Po pierwsze warstwy izolacyjne sprawiają, że na powierzchniach nimi pomalowanymi, nie dochodzi do skraplania się wody. Dzięki temu pomalowana nią ściana dłużej zachowuje swoją strukturę i jest zabezpieczona przed utratą ciepła.

Po drugie, okazuje się, że farby termoizolacyjne powstrzymują rozkwit pleśni i grzyba na ścianach, a także eliminują niektóre szkodliwe bakterie, pojawiające się na różnych powierzchniach. Dzieje się tak, ponieważ powłoka GoTherm® zapobiega powstawaniu mostków termicznych, czyli miejsc, gdzie często pojawia się wilgoć, która jest konieczna do rozkwitu pleśni i grzyba.

Po trzecie, farby izolacyjne odbiją aż 90% promieni słonecznych, obniżając temperaturę w halach i innych budynkach nią pomalowanych.

Po czwarte — izoluje gorące powierzchnie, tym samym zmniejszając ryzyko poparzenia.

Warto też podkreślić, że właściwości farby pozostają bez zmian w czasie, co oznacza, że farba ma stałe parametry izolacyjne.


© FCOM

Co jeszcze warto wiedzieć o farbie termoizolacyjnej?

Jednomilimetrowa powłoka schnie około 24 godzin w temperaturze 20 stopni i zdecydowanie krócej w temperaturze 40°C. Warto również pamiętać o tym, że pojedyncza warstwa farby nie powinna mieć więcej niż właśnie 1 mm. Co więcej, na podstawie wykonanych badań oraz doświadczeń klientów można uznać, że 1 mm farby GoTherm® to odpowiednik około 2–2,5 cm styropianu.

Farba jest koloru białego, ale można ją barwić na dowolny kolor. Po wyschnięciu można również położyć na nią kolejną warstwę dowolnej farby wodorozcieńczalnej.

Farba GoTherm® jest również ekologiczna — nie posiada w składzie rozpuszczalników chemicznych, jest wodorozcieńczalna, a także ma bardzo niską zawartość LZO, czyli groźnych dla zdrowia Lotnych Związków Organicznych (0,6 g/l). 


© FCOM

Farba termoizolacyjna — metody aplikacji

Powłoki izolacyjne są łatwe w aplikacji. Na przykład farbę GoTherm® można nakładać z użyciem wałka lub pędzla. Można również użyć szpachli czy agregatu. W pierwszym przypadku farba ma rzadszą konsystencję niż w drugim. Dlatego ważne jest, aby podczas zakupu wiedzieć, jaką metodę aplikacji będziemy stosować.

Na jakie powierzchnie nadaje się farba termoizolacyjna?

Farbę można stosować praktycznie na każdą powierzchnię. Świetnie sprawdzi się na betonie i tynku, aby izolować ściany budynków. Śmiało można pomalować nią elementy metalowe, dzięki czemu nie będą się one mocno nagrzewać. Taka właściwość przyda się szczególnie w fabrykach, gdzie można wyizolować gorące powierzchnie i zwiększyć bezpieczeństwo pracowników.

Izolację w postaci farby można stosować także na drewno oraz tworzywa sztuczne (za wyjątkiem polietylenu).


© FCOM

Kiedy zastosować farbę termoizolacyjną?

Farbę termoizolacyjną można stosować jako dodatkową izolację budynku. Pozwoli to na zastosowanie izolacyjnej warstwy styropianu o mniejszej grubości, co wpłynie na koszty zakupu i montażu, a często także na wygląd budynku.

Poza tym istnieje wiele budynków, w których styropian nie może być używany. Mowa tutaj na przykład o budynkach wpisanych do rejestru zabytków. Wielu konserwatorów zabytków nie wyraża zgody na docieplanie z użyciem płyt styropianowych. Jest jednak na to sposób. Idealnym rozwiązaniem jest farba termoizolacyjna. Nie ingeruje ona w wygląd budynku, a dodaje solidną warstwę izolacyjną.

Również, kiedy chcemy zrobić izolację wewnątrz. Może zdarzyć się tak, że będziemy chcieli dokonać ocieplenia pomieszczenia od wewnątrz. Na przykład kiedy nie chcemy zniszczyć obecnej elewacji. Oczywiście położenie styropianu od wewnątrz jest możliwe, jednak jest to niezgodne ze sztuką budowlaną i spowoduje, że ocieplony pokój zrobi się po prostu mniejszy. W takiej sytuacji znacznie lepsze jest zastosowanie farby termoizolacyjnej, która posiada podobne właściwości, a przy tym nie wpływa na kubaturę pomieszczenia.


© FCOM

Jak działa farba termoizolacyjna?

Farba termoizolacyjna jest materiałem kompozytowym na osnowie żywicy akrylowej, zbrojonej ceramicznymi mikrosferami, w których panuje podciśnienie zbliżone do próżni. A to zwiększa opór ciepła. Zasada działania farby termoizolacyjnej jest podobna do tej, którą cechują się płyty styropianowe, które składają się z wielu spienionych granulek polistyrenu i tworzą strukturę komórkową. Podobnie jest w powłokach termoizolacyjnych, gdzie rolę granulek pełnią właśnie mikrosfery szklane. Dzięki czemu ten sam efekt, uzyskuje się w skali mikro. Warto podkreślić, że wystarczy niewielka warstwa farby, aby zauważyć jej działanie. I tak, pomalowanie hali warstwą zaledwie 0,5 mm, zacznie odbijać od niej światło słoneczne, skutecznie zmniejszając nagrzewanie się wnętrza. Niewiele grubsze warstwy trzeba nałożyć, aby przeciwdziałać pleśni i grzybowi na ścianie (1 mm farby). Natomiast, aby izolować gorące powierzchnie,  na przykład rur w zakładach produkcyjnych, wystarczy warstwa 1,3 mm farby.

Farba termoizolacyjna jest z pewnością warta rozważenia przy izolacji budynku. Rozumiemy, że jest to stosunkowo nowy produkt, dlatego z chęcią pomożemy w doborze odpowiedniej ilości i rodzaju farby. Zachęcamy do kontaktu. 


Więcej informacji na stronie firmy FCOM w portalu A&B.

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE