Zobacz w portalu A&B!
Silka Tempo Light - Szybkie i lekkie budowanie
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Gala finałowa międzynarodowego konkursu Paradyż Designers za nami!

27 maja '24

W dniu 22 maja 2024 roku, w prestiżowych wnętrzach Reduty Banku Polskiego w Warszawie, odbyła się gala finałowa konkursu Paradyż Designers. Po raz kolejny wydarzenie stało się prawdziwym świętem kreatywności i talentu. Ponad 150 gości wspólnie celebrowało sukces laureatów konkursu, reprezentujących międzynarodową społeczność projektantów i architektów. Zadaniem trzeciej edycji było stworzenie przestrzeni lub produktu z wykorzystaniem spieków kwarcowych TRI-D Ceramiki Paradyż. Nieszablonowe prace i ich autorów nagrodzono w trzech kategoriach: Głównej, Projekt studencki oraz Specjalnej z podziałem na zastosowanie spieków TRI-D: Produkt, Outdoor i Wnętrze. Gala zgromadziła czołowych architektów, projektantów wnętrz, dziennikarzy, Partnerów i Przyjaciół Ceramiki Paradyż.

gala finałowa międzynarodowego konkursu Paradyż Designers

gala finałowa międzynarodowego konkursu Paradyż Designers

fot.: Bartek Barczyk

Konkurs Paradyż Designers, organizowany przez Ceramikę Paradyż, stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzach polskich architektów. Na tegoroczną, trzecią już edycję, wpłynęło prawie tysiąc oryginalnych, wizjonerskich projektów specjalistów w dziedzinie architektury i designu. Fakt, że stajemy się społeczeństwem globalnym, wpłynął na decyzję, że w tym roku konkurs miał międzynarodowy charakter, a skala wydarzenia umożliwiła lepsze poznanie trendów, poziomu i sposobów pracy architektów w krajach innych niż Polska. Gala finałowa rozpoczęła się uroczystym przywitaniem gości i występem skrzypaczki Patrycji Piekutowskiej, która zabrała gości w fascynującą muzyczną podróż po światowych stolicach. Dzięki jej interpretacjom publiczność poczuła elegancję wiedeńskich sal koncertowych, zgiełk nowojorskich ulic oraz romantyzm paryskich bulwarów.

kreatywne wyzwania

Po występie prowadząca galę Dorota Gardias zaprosiła na scenę członków jury, wybitnych architektów i designerów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami na temat konkursu, a także poziomu prezentowanych w tym roku prac. W dyskusji wzięli udział między innymi David Basulto, założyciel ArchDaily, Magdalena Federowicz-Boule, założycielka pracowni Tremend, Szymon Hanczar z hanczarstudio, dr Joanna Jurga i Aldona Chudzicka, reprezentująca Ceramikę Paradyż.

gala finałowa międzynarodowego konkursu Paradyż Designers

gala finałowa międzynarodowego konkursu Paradyż Designers

fot.: Bartek Barczyk

Kulminacyjnym punktem wieczoru było nagrodzenie laureatów konkursu. Każdy z projektów wyróżniał się nie tylko estetyką, ale również funkcjonalnością i innowacyjnym zastosowaniem spieków kwarcowych TRI-D, które w pełni odpowiadają na potrzeby współczesnego użytkownika. Zwycięzcy otrzymali prestiżowe statuetki z rąk Piotra Tokarskiego, Prezesa Zarządu Ceramiki Paradyż oraz Pawła Bąka, Dyrektora Generalnego ds. komercjalizacji i Członka Zarządu. Laureaci otrzymali także atrakcyjne nagrody finansowe, które pozwolą na wspieranie dalszego rozwoju ich kariery zawodowej. W kwietniu marka zdążyła już zaprosić zwycięzców na Salone del Mobile, by wspólnie odkrywać nowe ścieżki rozwoju oraz inspiracje. Nad bogatym programem pobytu w Mediolanie czuwał kurator merytoryczny konkursu Marcin Szczelina, krytyk architektury, założyciel Architecture Snob.

najlepsze projekty z całego świata

Jury, pod przewodnictwem Jürgena Mayera H., wybrało najlepsze projekty zgłoszone z całego świata, prezentujące nieszablonowane i odważne podejście do projektowania przestrzeni. Pierwsze miejsce w kategorii Głównej zdobył Selcuk Kismir z pracowni Fabric.a z Turcji. Architekt otrzymał nagrodę pieniężną o wartości 10 tys. EURO oraz wyjazd na prestiżowe targi Salone del Mobile 2024. Druga nagroda (5 tys. EURO) i wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 przypadła Mostafie Salemowi z Egiptu. Trzecia nagroda (3 tys. EURO) oraz wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 zostały przyznane Agacie Gale z pracowni blank studio z Polski.

gala finałowa międzynarodowego konkursu Paradyż Designers

gala finałowa międzynarodowego konkursu Paradyż Designers

fot.: Bartek Barczyk

W kategorii Projekt Studencki, pierwsza nagroda (2 tys. EURO) i wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 przypadła Piotrowi Hańderkowi, studentowi Politechniki Krakowskiej na kierunku Architektura. Druga nagroda (1 tys. EURO) i wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 trafiła do Szczepana Zalewskiego, studenta Wydziału Architektury na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Trzecia nagroda, w postaci wyjazdu na targi Salone del Mobile 2024, przypadła Ohireme Uanzekinowi z Nigerii, studentowi Heriot-Watt University Dubai na kierunku Architektura.

W Kategorii Specjalnej Nagrodę za Najlepszy Produkt (1 tys. EURO) i wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 odebrała Małgorzata Niedzielska z pracowni Niedzielska architektura. Nagroda za Najlepsze Wykorzystanie na Zewnątrz (1 tys. EURO) i wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 trafiła do Mostafy Salema z Egiptu. Nagrodę za Najlepsze Wykorzystanie Wnętrza (1 tys. EURO) i wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 odebrały Marta Żebrowska-Wojczuk i Weronika Król z pracowni mow.design studio.

gala finałowa międzynarodowego konkursu Paradyż Designers

gala finałowa międzynarodowego konkursu Paradyż Designers

fot.: Bartek Barczyk

Po części oficjalnej, goście i laureaci mieli okazję do networkingu, wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Wśród gości gali pojawiła się między innymi projektantka mody Gosia Baczyńska, która od lat współpracuje z Ceramiką Paradyż. Gala finałowa konkursu Paradyż Designers okazała się być nie tylko okazją do uhonorowania najlepszych projektantów, ale również inspirującym wydarzeniem. Każdy uczestnik tego wyjątkowego wieczoru przekonał się, jak wielki potencjał drzemie we współczesnej architekturze i możliwościach, jakie oferują architektom spieki kwarcowe TRI-D. Organizatorzy już teraz zapowiadają kolejną edycję konkursu, zachęcając wszystkich kreatywnych twórców do wzięcia w nim udziału. Partnerem konkursu był portal ArchDaily.

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
INSPIRACJE