Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Marek Lorens i Led Labs podczas konkursu Designers Play Sustain 2024

27 maja '24

25 kwietnia 2024 roku w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyła się Gala Finałowa pierwszego w Polsce konkursu mody upcyklingowej Designers Play Sustain zorganizowany przez Fundację Play Sustain. Konkurs ten, mający na celu promowanie zrównoważonego rozwoju w branży mody, zgromadził projektantki i projektantów z całego kraju, którzy zaprezentowali swoje prace wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu i upcyklingu. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony artystów, biznesu, instytucji, profesjonalistów z branży, jak i szerokiej publiczności, podkreślając znaczenie ekologicznych, zrównoważonych praktyk w nowoczesnym designie.

Konkurs mody upcyklingowej Designers Play Sustain

© Led Labs

W VIVE Innovation została stworzona technologia produkcji kompozytu tekstylnego VIVE Texcellence, która jest chroniona światowymi patentami. Jest on produkowany z odpadów tekstylnych. Budowane są z niego m.in. ławki, podesty, pomosty, stoły a także jeden z elementów znakomitej scenografii wydarzenia, eksponowany na scenie głównej autorski obiekt oświetleniowy, który wykorzystuje technologię oświetlenia LED LUMINES LIGHTING. Zaprojektowany przez Marka Lorensa – architekta, współpracującego z Partnerami konkursu. To kreatywny pokaz możliwości połączenia różnych technologii w celu tworzenia ekologicznych, cyrkularnych i niskoemisyjnych produktów. Technologię oświetleniową dostarczył LED Labs – polski producent, lider systemów oświetlenia liniowego LED, partner konkursu.

Konkurs mody upcyklingowej Designers Play Sustain

© Led Labs

Marek Lorens wyjaśnia:

Ideą było stworzenie produktu wykonanego z kompozytu Vive Texcellence, składającego się w 60% ze zniszczonych ubrań i 40% z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Materiał ten, produkowany od 8 lat, jest wodoodporny, bardzo trwały i nadaje się do ponownego wykorzystania. Stosujemy go z sukcesem od kilku lat w budownictwie, m.in. do umacniania skarp, tarasów i elewacji. Udało się osiągnąć nawet więcej – kompozyt jest bardzo wytrzymały, tekstylia tworzą swojego rodzaju zbrojenie, a całość może być w 100% wielokrotnie recyklingowana, co zamyka cykl najtrudniejszych do utylizacji odpadów, jakimi są ubrania. Dziękuję LED Labs za udział w tym projekcie. Wraz z ich działem R&D, stworzyliśmy od podstaw produkt niezwykle ekologiczny i prezentujący najwyższy poziom jakości i wydajności.

Konkurs mody upcyklingowej Designers Play Sustain

© Led Labs

Stworzona oprawa oświetleniowa REC może być dodatkowo wyposażona w czujnik jakości powietrza, a jego stan może być wizualizowany za pomocą odpowiedniej barwy światła. Dzięki połączeniu innowacji w projektowaniu oraz nowoczesnej niskoemisyjnej technologii oświetlenia LED powstał produkt odpowiadający na wyzwania współczesnego świata.

Konkurs mody upcyklingowej Designers Play Sustain

© Led Labs

Upcykling to proces przetwarzania zużytych, używanych lub zbędnych materiałów w produkty o wyższej wartości lub jakości niż oryginalne. W odróżnieniu od recyklingu, upcykling polega na przekształcaniu odpadów w produkty o większej wartości estetycznej, funkcjonalnej lub ekologicznej. Przykładem właśnie takiego działania jest projekt Marka Lorensa, zrealizowany we współpracy z VIVE Innovation i technologią LUMINES LIGHTING od LED Labs.

Konkurs mody upcyklingowej Designers Play Sustain

© Led Labs

Marek Lorens

Architekt, przedsiębiorca, projektant budynków i wnętrz, właściciel biura projektowego. Zdobywał doświadczenie realizując projekty w najlepszych pracowniach w Warszawie, Wiedniu i Bawarii. Od 2007 r. współprowadzi pracownię Lorens AiD, a w 2017 roku założył Office Tailors. Zarządza zespołem projektantów, nadzoruje umowy oraz procesy administracyjne. Specjalizuje się w architekturze oraz projektach i realizacji wnętrz. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Grand Prix w konkursie na nowe centrum Warszawy oraz nagrody „Jeden z 7 cudów Polski National Geographic” za Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.

LED Labs

Polski producent, lider kategorii systemów liniowego oświetlenia LED oraz twórca jedynego na świecie narzędzia 3D do tworzenia zindywidualizowanych systemów oświetlenia liniowego – K3D Lumines Lighting. LED Labs zmienia sposób postrzegania oświetlenia LED, tworząc unikalne doświadczenia dla użytkowników i pozytywnie wpływając na świat oraz środowisko. Odkryj możliwości technologii LED z naszym portfolio marek: LED Labs Lighting, Lumines Lighting oraz Cobalt Electro. It’s EASY to be CREATIVE!

Fundacja Play Sustain

Fundacja Play Sustain działa na rzecz etycznej mody i kształtowania pozytywnych nawyków konsumenckich Polek i Polaków Partnerstwa, edukacja, ekologia– na tych fundamentach zbudowana jest Fundacja Play Sustain, która stawia przed sobą ambitne cele– realnego wpływu na zmniejszenie nadprodukcji tekstyliów i wdrożenia odpowiedzialnych nawyków konsumenckich.

VIVE Innovation

VIVE Innovation zajmuje się poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań umożliwiających 100% recykling tekstyliów. W ramach swojej działalności prowadzi badania, mające na celu wytwarzanie nowych produktów z przetworzonych włókien tekstylnych. Spółka stworzyła m.in. innowacyjny kompozyt tekstylny VIVE Texcellence, który łączy w sobie zalety tworzyw sztucznych i drewna – jest trwały, odporny na czynniki atmosferyczne i jednocześnie łatwy w obróbce. Jest ekologiczny – bazowy kompozyt składa się w 100% z surowców wtórnych (głównie odzieży) i w 100% nadaje się do ponownego recyclingu. Jego produkcja zostawia minimalny ślad C02 i doskonale wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego.

Konkurs mody upcyklingowej Designers Play Sustain

© Led Labs

Głos został już oddany

Materiał w architekturze — trendy 2024
Kompleksowe kosztorysy inwestorskie

TECTUS®
całkowicie ukryty system zawiasów

www.simonswerk.com
INSPIRACJE