19. edycja międzynarodowego konkursu „Saint-Gobain Architecture Student Contest”; etap krajowy

rozstrzygnięcie konkursu

kwiecień 2024

organizator

Saint-Gobain

lokalizacja

Międzynarodowy

opis

18 i 19 kwietnia br. odbywał się ogólnopolski finał organizowanego przez Grupę Saint-Gobain konkursu dla studentów — Architecture Student Contest 2024.

Zadaniem konkursowym był projekt osiedla mieszkaniowego w Helsinkach, na terenie będącym częścią Uniwersytetu Helsińskiego. Studenckie propozycje miały uwzględniać istniejące elementy krajobrazu, plan rozwoju ośrodka akademickiego, a także oczekiwania i potrzeby rozmaitych użytkowników wskazanego obszaru. Projekty, jak podkreślają organizatorzy, miały nawiązywać do zrównoważonego rozwoju, obejmować redukcję śladu węglowego, zastosowanie cyrkularnych materiałów budowlanych, a także integrację z otoczeniem naturalnym i społecznym.

Jury (w składzie Ewa P. Porębska, Marcin Szczelina, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, oraz przedstawiciele Saint-Gobain — Michał Ciesielski, Monika Rezulak i Piotr Wereski) oceniało zgłoszone prace, przyznając: 60% punktów za nowy budynek (z czego 30% stanowiła ocena architektury z uwzględnieniem takich aspektów jak układ przestrzenny, doskonałość koncepcji oraz integracja z otoczeniem; kolejne 30% punktów stanowiła ocena zrównoważonego budownictwa i jego kluczowych składników, czyli między innymi redukcji śladu węglowego i kwestii cyrkularności zastosowanych materiałów). W przypadku renowacji istniejących obiektów punkty rozdzielane były po równo za architekturę i zrównoważone budownictwo, każdy z wątków oceniany był na poziomie 20% ogólnej oceny.

Podczas finałów w Warszawie do kapituły konkursu dołączył Jan Chwedczuk z pracowni APA Wojciechowski Architekci jako przedstawiciel Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys. Jurorka, która oceniała prace w fazie eliminacji do finału krajowego, typując wraz z pozostałymi członkami jury 10 finałowych projektów, z uwagi na inne obowiązki na rozpoczęciu wydarzenia w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego spotkała się ze studentami w formie on-line.

I miejsce i wyróżnienie w kategorii „Design” zdobyły Aleksandra Tądel i Magdalena Strauchmann z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej za projekt „RURBAN HABITAT”. Zwyciężczynie awansowały tym samym do globalnego finału, który odbędzie się w czerwcu w Helsinkach.

II miejsce zdobyli Klaudia Bibrowska, Agata Czugała i Kacper Klaus (Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej) za pracę „VIK”, a III miejsce i wyróżnienie w kategorii „Innowacje” przyznano Marii Królak, Zofii Zielinskiej i Danielowi Miklisowi (Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej) za projekt „ResiNEST”. Wyróżnienie w kategorii „Zrównoważony rozwój” otrzymali Martyna Chudalewska, Agata Szubert i Lucjan Jaszczak (Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej) za projekt „Sunrise Avenue”.

I miejsce i wyróżnienie w kategorii „Design”

Aleksandra Tądel, Magdalena Strauchmann

II miejsce

Klaudia Bibrowska, Agata Czugała, Kacper Klaus

III miejsce i wyróżnienie w kategorii „Innowacje”

Maria Królak, Zofia Zielinska, Daniel Miklis

Wyróżnienie w kategorii „Zrównoważony rozwój”

Martyna Chudalewska, Agata Szubert, Lucjan Jaszczak

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE