I Nagroda — MC Architekci Marcin Czyżewski

Wyniki studialnego konkursu na projekt Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim

I Nagroda
25 000 zł brutto

autor
MC Architekci Marcin Czyżewski


opinia jury

Projektowany obiekt harmonijnie wpisuje się w teren poprzez taras na dachu schodzący rampą do poziomu terenu. Prostokątny rzut i zwarta bryła samego budynku jest energooszczędna. Mimo to budynek sprawia wrażenie lekkiego — wtapiającego się w krajobraz. Wrażenie to jest spowodowane zastosowaniem narożnego przeszklenia i zastosowania na elewacji blachy perforowanej.

Przestrzeń rampy i podcień przejmują funkcję publicznego placu (z dużą ilością zieleni i trybunami na rampie), a jednocześnie podcień pod rampą łącząc się z salą wielofunkcyjną, powiększa jej przestrzeń. Na uwagę zasługuje pełne uwzględnienie w projekcie istniejącej zieleni i wkomponowanie jej w elementy zagospodarowania i bryły budynku (wątpliwość może budzić kwestia przetrwania drzew wkomponowanych w dedykowane otwory rampy).

Część wejściową tworzy duży hol wysoki na dwie kondygnacje, gdzie wewnętrzne schody kręcone prowadzą na przestrzeń piętra stanowiącą antresolę ze zlokalizowaną na niej klubokawiarnią.

Taras na dachu spełnia różnorodne funkcje. Zielony dach to ekologiczny ogród edukacyjny, część przy wyjściu z klatki schodowej stanowi ogródek kawiarni z lekką obudową i systemem rozsuwanego zadaszenia.

Zewnętrzna fasada o niskiej przezierności, która tworzy pustkę powietrzną pomiędzy zewnętrzną fasadą a warstwą izolacyjną ściany, ogranicza straty ciepła.

Duża sala ekspozycyjna na piętrze połączona jest z pomieszczeniem sportu i rekreacji poprzez ściankę rozsuwaną co powoduje elastyczne wykorzystanie tej przestrzeni.

Wymagania Zamawiającego co do funkcji i programu zostały w znacznym stopniu spełnione (funkcje podstawowe i uzupełniające), a układ przestrzenny projektu umożliwia modyfikację dla potrzeb użytkownika obiektu.

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE