PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Zamów wersję drukowaną

Matowa czerń – nowy trend czy powrót klasyki?

05 maja '20

Co wybrać – czerń, szarość czy biel w łazience?


Czarny pasuje do wszystkiego, ciemne barwy pomniejszają optycznie wnętrza, czarny jest ponury i przygnębiający, czerń to klasyka i sprawdzi się w każdym pomieszczeniu… Teorii jest wiele, tylko która prawdziwa? I której rady słuchać projektując łazienkę?

Pamiętajmy, że łazienka to wyjątkowe pomieszczenie, bo choć zazwyczaj metrażowo jest najmniejszym w domu czy mieszkaniu, jej zaprojektowanie zajmuje najwięcej czasu. Z jednej strony planując ją marzymy o wnętrzu nowoczesnym, nawiązującym do najnowszych trendów, ale z drugiej mamy świadomość, że kolejna zmiana w tym pomieszczeniu nastąpi za kilka, a może nawet kilkanaście lat. Jak pogodzić te oczekiwania? Jak równocześnie postawić na najmodniejsze rozwiązania i klasykę? To proste: wybrać czerń czyli mega trend nadchodzących miesięcy.

Szarości czy czernie w łazience?

Obecne od kilku lat szarości w tym roku wyraźnie ciemnieją — stają się mocniejsze i w 2020 przemieniają się w czerń. Oczywiście monochromatyczna łazienka, cała w czerni to rozwiązanie dla bardziej odważnych. Można jednak wprowadzić ten trend do wnętrza poprzez drobniejsze elementy, w końcu czarny doskonale komponuje się z każdym kolorem.

Jakie dodatki do łazienki wybrać?

Można zacząć od opraw oświetleniowych, ram luster czy uchwytów meblowych. Warto też oczywiście postawić na baterie łazienkowe w matowej czerni, np. Narva KFA Armatura. Strefa umywalki wyposażona w mocny czarny akcent może stać się centralnym punktem łazienki.

Czerń czy biel
w łazience? - bateria Morganit do wnętrza w stylu loftowym

Loft – czerń i styl industrialny we wnętrzu

Inspiracją dla takiego połączenia były mieszkania urządzane w starych fabrykach. Ogromna przestrzeń, wysoki sufit, beton i surowe wykończenie — to charakterystyczne elementy stylu loftowego. Styl industrialny to świetna inspiracja form, faktur i minimalizmu, którą można wykorzystać podczas urządzania bądź odświeżenia wnętrza. Czerń pasuje do tego stylu jak ulał.

Do łazienki w stylu industrialnym doskonale wkomponuje się linia baterii Morganit marki KFA Aramatura. Jej prosta, a zarazem wyróżniająca się forma podkreśli charakter modnych surowych wnętrz. Kubiczny uchwyt jest wyróżnikiem wzornictwa linii Morganit, ale co ważne jest dzięki swojej formie bardziej ergonomiczny — nie ślizga się w mokrej dłoni.


Czerń we wnętrzach — jeszcze bardziej klasycznie

Ciemna kolorystyka daje też spore pole do popisu w zakresie łączenia stylu nowoczesnego z klasycznym — teksturalne czarne płytki w połączeniu z białymi, np. rustykalnymi meblami z pewnością stworzą ciekawy duet. Z kolei duża, industrialna deszczownia doskonale skomponuje się z prostymi, ponadczasowymi, przykładowo szarymi płytkami.

Czarna, matowa armatura – wykończenie szlachetne i atrakcyjne

Świetnym rozwiązaniem będzie na przykład czarna deszczownia Moza Black z najnowszej oferty marki KFA Armatura. Liczy się również wykończenie, obecnie z pewnością należy postawić na mat. Czarna powłoka linii Moza powstaje w innowacyjnym procesie produkcyjnym, na który składa się kilkanaście etapów. Efektem tego jest nie tylko głęboki, intensywny i co ważne matowy kolor, ale również wysoka odporność na uszkodzenia. Co więcej, ergonomiczne pokrętła ustawione względem użytkownika pod kątem 45 st. ułatwiają regulację strumienia i temperatury wody, a przełącznik natrysku jest zintegrowany z blokadą, natomiast wysokość drążka regulowana. To wszystko sprawia, że Moza jest w pełni funkcjonalnym rozwiązaniem.

A może… łazienka na biało?

Jeśli należymy do tych bardziej odważnych i wybierzemy do łazienki czarne płytki, może warto dla kontrastu wybrać białą ceramikę i białe baterie? Fajnym wyborem będzie kolekcja Angelit, którą wyróżnia szczególnie innowacyjna bateria wannowa. Wyeliminowano w niej przełącznik natrysku, co sprawia, że wygląda świetnie, łatwo się czyści i dłużej będzie bezawaryjnie działać.

Idealne rozwiazanie dla łazienki?

Niestety nie istnieje. Każdy ma inny gust, inne oczekiwania, budżety… a trendy są po to, aby się nimi inspirować, a nie kopiować. Czerń w łazience jest jak mała czarna (sukienka) — zawsze modna, ale i ponadczasowa. Można z jej pomocą tworzyć różnorodne kombinacje, od luksusowych po proste, codzienne stylizacje. Każdy może stworzyć z jej pomocą wnętrze, które najlepiej będzie do niego pasować.

 

Więcej informacji o firmie Armatura Kraków SA w portalu A&B.

Głos został już oddany

Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE