Meble biurowe – jak zadbać o komfort użytkowników?

16 kwietnia '21


Dużo już wiadomo na temat tego, jak siedząca praca wpływa na zdrowie. Niestety wnioski płynące z badań na ten temat nie są optymistyczne. Kiedy spędza się przed ekranem monitora kilka godzin dziennie i nie zadba się o odpowiednia dawkę ruchu po pracy, to skutki dla naszego samopoczucia i kondycji mogą być opłakane. Nie ma co ukrywać — taki model pracy jest nieunikniony, ale na szczęście coraz więcej producentów i dostawców mebli dostrzega paląca potrzebę, by uczynić swoje produkty bardziej przyjaznymi dla użytkowników.

Ergonomiczne meble biurowe

O ergonomii w kontekście środowiska pracy mówi się coraz więcej i częściej. To dobrze. Każdy pracownik powinien mieć świadomość tego, że nie jest obojętne dla jego zdrowia, przy jakim pracuje biurku i na jakim siedzi krześle. Obowiązek zapewnienia swoim podwładnym bezpiecznego dla ich zdrowia i komfortowego miejsca pracy spoczywa na pracodawcy.

Jak zatem powinno wyglądać idealne stanowisko biurowe? Przede wszystkim musi być dostosowane do potrzeb i wymogów konkretnej osoby. Oczywiście trudno jest oczekiwać, że dla każdej z zatrudnionych przez siebie osób pracodawca będzie zlecał wykonanie mebli na indywidualny wymiar. Rozsądnym i korzystnym rozwiązaniem jest wybór takich mebli, które każdy użytkownik może dostosować do siebie.


sofa narożna VERSO

© Contino

Jakie biurka wybierać?

Bez biurka trudno sobie wyobrazić pracę w biurze. To na nim stoi monitor lub laptop, potrzebne do pracy dokumenty, artykuły biurowe i piśmiennicze, a nierzadko podłączony jest tam również telefon i różne inne urządzenia, takie jak drukarka czy skaner. Wielkość blatu powinna być zatem na tyle duża, by mimo obecności wszystkich tych przedmiotów, można było przy nim komfortowo pracować i mieć zapewniona swobodę ruchów. Jeśli chodzi o dostępne na rynku modele, to wybór jest naprawdę ogromny. Duży asortyment takich produktów ma w swojej ofercie firma Contino. Można tu znaleźć klasyczne i bardzo nowoczesne biurka o konstrukcji umożliwiającej regulację wysokości blatu, czy też biurka z blatem przesuwnym. Blat rozsuwany ułatwia dostęp do kanału kablowego, dzięki czemu łatwo można przyłączyć urządzenia i poprowadzić okablowanie.

Dopiero raczkującym, ale już widocznym trendem jest urządzanie biur z wykorzystaniem biurek, przy których można pracować na stojąco. Udowodniono, że taka pozycja jest o wiele bardziej korzystna dla zdrowia, dlatego coraz większa liczba pracodawców decyduje się wprowadzić takie meble do swoich miejsc pracy, póki co jako uzupełnienie tradycyjnych stanowisk. Do całkowitego wyeliminowania biurek, przy których się siedzi, jeszcze daleka droga i raczej nic nie wskazuje na to, aby miało to nastąpić w najbliższej przyszłości.

Innym trendem widocznym we wnętrzach biurowych jest przemycanie do niego mebli, jakie wcześniej przynależały raczej do przestrzeni domowej. Obecność drewnianych biurek w stylu skandynawskim jest coraz bardziej powszechna w biurowej rzeczywistości. Z pewnością ma to związek z tym, że wielu pracowników, którzy w ostatnim czasie realizowali głównie zdalny model pracy, przyzwyczaiło się do komfortowych i przytulnych warunków panujących w domu i tę bezpieczną, budzącą pozytywne skojarzenia przestrzeń chcieli przenieść do pracy. Takie meble także spełniają wymogi ergonomii. Często posiadają liczne funkcjonalne udogodnienia, takie jak zapewniające dodatkową przestrzeń do przechowywania szuflady pod blatem czy mobilne kontenerki i szafki przybiurkowe.

Czym kierować się przy wyborze krzeseł do biura?

O krzesłach biurowych można i trzeba mówić dużo, bo jest to mebel, na którym spędzamy ogromnie dużo czasu w ciągu dnia i to nie tylko w pracy, ale też w domu. Nie jest rzadkością, że część zadań, których nie udało się zrealizować w biurze, staramy się „nadgonić” w swoim domu. W obu przypadkach ważne, jest, byśmy mieli do dyspozycji naprawdę wygodne, stanowiące solidne podparcie dla naszego kręgosłupa siedzisko. I tu wybór także jest ogromny, a ostateczny wybór najlepszego wariantu uzależniony jest od naszych indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń. Jedni lubią twarde siedziska, bez tapicerki i miękkiej gąbki. Inni nie wyobrażają sobie spędzania czasu w pracy inaczej, jak w towarzystwie rozłożystego, miękkiego fotela, na którym w każdej chwili mogą pozwolić sobie na chwilę relaksu i odpoczynku.

fotele OXCO

© Contino

Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, ważne jest, by fotel czy krzesło biurowe przez nas wybrane było dobrej jakości. Przez dobrą jakość rozumiemy wykorzystanie solidnych materiałów, trwałość i przemyślaną konstrukcję, umożliwiającą zaadaptowanie mebla na swoje potrzeby poprzez regulację wysokości siedziska, podłokietników, zagłówka i innych elementów składowych. Wydawać się to może zbytkiem i niepotrzebnym zamieszaniem, ale wystarczy spędzić dzień na niewygodnym, przestarzałym krześle, by przekonać się, że to jednak naprawdę ważna i niebagatelna kwestia.


fotel LIFT

© Contino

Miejsca spotkań — konieczne w przestrzeni biurowej

Biuro to nie tylko miejsce pracy, ale też przestrzeń odpowiednia do organizacji najróżniejszych spotkań, zarówno zawodowych, jak i poniekąd towarzyskich. Nie ma chyba dziś biura, w którym nie znajdowałoby się osobne pomieszczenie, w którym pracownicy mogą spędzać przerwy kawowe czy też czas przeznaczony na spożywanie posiłków. W takich kantynach, czy też stołówkach można nie tylko uzupełnić zapasy energii, ale też po prostu socjalizować się i integrować ze swoimi kolegami i koleżankami z pracy. Ważne zatem, by było to miejsce przyjazne, przytulne, w którym spędza się czas miło i gdzie można oderwać myśli od obowiązków. Pomysłów na aranżacje jest wiele, począwszy od takich przypominających tradycyjne stołówki, z dużym stołem i rzędami krzeseł po obu jego stronach, a na takich zbliżających stołówkę pracowniczą do salonu w domu skończywszy.


Vank CELOO

© Contino

Zagospodaruj miejsce na spotkania z klientami

Zapraszanie klientów do siedziby firmy w celu przeprowadzenia rozmów biznesowych to częsta praktyka. Aby takie spotkania mogły przebiegać w sprzyjających warunkach, potrzebna jest do tego odpowiednio zaaranżowana przestrzeń. Standardem jest, że do tego typu konferencji, zebrań czy narad przeznaczone jest osobne pomieszczenie, ale nie zawsze jest taka możliwość. Jeśli ilość miejsca w biurze jest ograniczona, można zaaranżować komfortowe miejsce spotkań z kontrahentami wykorzystując nowoczesne rozwiązania, takie jak ścianki i systemy akustyczne. Mogą one przybierać różne formy, począwszy od modułowych boksów z drzwiami, a na siedziskach z bardzo wysokimi oparciami skończywszy. Ważne jest, że zapewniają poczucie prywatności, które jest niezbędne, jeśli przeprowadza się ważne, poufne rozmowy.


budki akustyczne KUBO

© Contino

Tych kilka pomysłów na aranżację biura i wybór mebli zapewniających pracownikom komfort oczywiście nie wyczerpuje tematu. Ciekawych rozwiązań ciągle przybywa i warto być na bieżąco z ofertami różnych producentów. Korzystnym rozwiązaniem może być także nawiązanie współpracy z takimi firmami, jak Contino, zajmującymi się nie tylko dystrybucją mebli biurowych wiodących polskich producentów, ale też świadczących usługi w zakresie doradztwa, projektowania i aranżacji biur.


Więcej informacji na stronie firmy Contino meble biurowe w portalu A&B.

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
AQUA – Stelaże podtynkowe i przyciski spłukujące
INSPIRACJE