PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Korzystaj z darmowej wersji online

Aranżacja open space – kompendium wiedzy

15 lipca '21

Sposób na biurową przestrzeń.
Z cyklu „Modne meble, elastyczne oświetlenie — trendy 2021”


Za aranżacją biura z wykorzystaniem koncepcji open space przemawia wiele argumentów. Co ciekawe — jej początki sięgają końca XIX wieku i o ile w początkowej fazie rozwoju to rozwiązanie pozostawiało wiele do życzenia, to stopniowo, dzięki wprowadzaniu przemyślanych rozwiązań i eliminowaniu niedostatków, udało się doprowadzić do tego, że współcześnie jest najchętniej wykorzystywaną metodą organizacji przestrzeni do pracy.

Open space — argumenty za

Sposób urządzania wnętrz, który jest przedmiotem rozważań w niniejszym artykule, ma liczne zalety, ale chyba najważniejszą jest to, że pozwala znacząco obniżyć koszty związane z wynajmem przestrzeni biurowej. Skalę tych oszczędności najłatwiej uzmysłowić sobie na przykładzie dużych korporacji zatrudniających dziesiątki, jeśli nie setki pracowników. Gdyby chcieć każdemu z nich zapewnić osobne biura lub choćby umieścić ich w kilkuosobowych pomieszczeniach, to potrzeba by było o wiele większej powierzchni. Open space to także synonim ergonomicznego i efektywnego zagospodarowania każdego centymetra dostępnej przestrzeni. Zaletą takich biur jest również to, że bardzo łatwo jest je przearanżować i w razie potrzeby dostosować do chwilowych potrzeb.

biurka Type Ubiurka Type Ubiurka Type U

biurka Type U

© Contino

Nie do końca prawdziwe jest powszechne mniemanie, że wybór aranżacji open space jest uzasadniony wtedy, gdy firma zatrudnia wielu pracowników. Po części tak oczywiście jest, ale o wiele bardziej istotną kwestią, niż liczba osób znajdujących się na co dzień w biurze, jest styl pracy. Zespoły kreatywne czy też dynamicznie działające grupy pracowników, dla których ważna jest sprawna i płynna wymiana informacji, o wiele bardziej cenią sobie możliwość funkcjonowania w otwartej przestrzeni, niż ci pracownicy, którzy potrzebują maksymalnego skupienia. Dla programistów, prawników, księgowych oraz innych zawodów opartych w znacznej mierze na indywidualnej pracy praca w open space byłaby udręką i ograniczałaby efektywność do minimum.

Podstawowe zasady urządzania otwartych biur

Istnieją bardzo szczegółowe wytyczne dotyczące urządzania biur typu open space, dla których uzasadnieniem są przede wszystkim zachowanie ergonomii, bezpieczeństwa i komfortu pracy. Właśnie z tych względów każdy z pracowników powinien mieć do dyspozycji co najmniej 13 metrów sześciennych przestrzeni i 2 metry kwadratowe wolnej podłogi (to znaczy niewspółdzielonej ze sprzętem i meblami biurowymi). Przejścia w biurze muszą być na tyle szerokie, by można się było po nich swobodnie poruszać — w przełożeniu na konkretne wartości oznacza to 0,6 m szerokości dla przejść jednostronnych i 2 m szerokości dla przejść dwukierunkowych. Jeśli chodzi o wysokość wnętrza, to w przypadku pomieszczeń, w których pracują 4 osoby lub mniej, wystarczy, że będzie ona wynosiła 2,5 m. Jeśli pracowników jest więcej, wtedy biuro musi mieć co najmniej 3 m wysokości.

regały GATOregały GATOregały GATO

regały GATO

© Contino

Odpowiednie meble w open space
mają kluczowe znaczenie

W biurach open space — o czym wcześniej była już mowa — ważne jest położenie nacisku na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Mogą w tym bardzo pomóc odpowiednie meble biurowe. Wielofunkcyjne biurka, przy których nie tylko wygodnie się pracuje, ale w których można w wygodny sposób przechowywać wszystkie potrzebne do pracy rzeczy, dokumenty i bez przeszkód korzystać ze sprzętów biurowych, to absolutna podstawa. W biurach open space ważne jest zachowanie jednolitego charakteru, więc i biurka dla wszystkich pracowników muszą być praktycznie identyczne. Jak pogodzić to z potrzebą dostosowania ich do indywidualnych potrzeb zatrudnionych? Odpowiedź jest jedna — muszą to być modele z możliwością regulacji i zmiany parametrów zgodnie z wymaganiami konkretnych osób. Idealnie jest, gdy biurka mają możliwość podniesienia lub obniżenia wysokości blatu. Ważne, by w blatach znajdowały się dyskretne przepusty na kable oraz zamontowane w specjalnych listwach gniazdka, do których można podłączyć telefon, komputer bądź lampkę. Bardzo duży wybór nowoczesnych biurek oferuje firma Contino, która jest nie tylko dystrybutorem mebli renomowanych marek, ale świadczy także usługi w zakresie projektowania i aranżacji.

biurka EVRObiurka EVRObiurka EVRO

biurka EVRO

© Contino

Inny ważny mebel do open space to fotel. W jego przypadku również istotną właściwością jest wygoda i funkcjonalność. Wziąwszy pod uwagę fakt, że w biurach open space pracuje się w sposób dynamiczny i częste siadanie i odchodzenie od biurka jest na porządku dziennym, krzesła biurowe muszą być mobilne, wytrzymałe i odporne na zniszczenia.

Jednym z częściej podnoszonych wobec koncepcji open space zarzutów jest ten, że nie zapewnia on należytej ochrony przed hałasem i gwarem. Istnieje sposób, by — nie rezygnując z otwartej przestrzeni — zapewnić pracownikom komfort akustyczny. Tym sposobem są ścianki akustyczne i innego typu przesłony, którymi można odseparować na stałe lub czasowo biurka poszczególnych pracowników od siebie.

Kolorystyka — aranżacja biura open space

To, że kolory mają wpływ na produktywność i samopoczucie, to fakt powszechnie znany, ale warto o tym przypominać, szczególnie w kontekście urządzania wnętrz biurowych. Koncepcja open space zakłada wykorzystanie neutralnych, przyjaznych dla wszystkich barw, które nie rozpraszają, nie wzbudzają zbyt dużych emocji i nie dają wrażenia przytłoczenia. Najlepiej sprawdzają się zatem jasne odcienie — złamana biel, jasne szarości, ewentualnie beże. Aby wnętrze nie sprawiało wrażenia szpitalnej sali, powinno się oczywiście wprowadzić do niego akcenty kolorystyczne. Najczęściej „przemyca się” je w meblach. Ściany i podłogi powinny pozostać neutralne. Warto także pomyśleć o kilku choćby dekoracyjnych detalach — grafiki na ścianach, donice z kwiatami albo ciekawe oświetlenie to może być dobre rozwiązanie.

modułowe meble KUBIKImodułowe meble KUBIKImodułowe meble KUBIKI

modułowe meble KUBIKI

© Contino

Open space — czyli wspólna przestrzeń
nie tylko do pracy

Współczesne myślenie o pracy bardzo skupia się na dobrostanie pracowników. Im lepiej czują się oni w pracy i im bardziej komfortowe warunki się im zapewni, tym większa jest ich efektywność i zaangażowanie w realizację powierzonych im obowiązków. Nie będziemy tu poruszać kwestii benefitów i bonusów, ale skupimy się na tym, jak urządzając biuro, można zadbać o ich potrzeby. W biurach open space, gdzie wszyscy są przyzwyczajeni do wspólnej pracy, konieczne jest także stworzenie przestrzeni do wspólnego odpoczynku. Przerwy w pracy są konieczne i one także muszą być spędzane w sposób umożliwiający integrację i interakcje społeczne. W dużych firmach podczas planowania przyszłych biur projektuje się nie tylko miejsca do przygotowywania i spożywania posiłków, ale też wspólnego relaksu. Pomieszczenia, gdzie wspólnie można pograć na konsolach, w ping-ponga albo poleżeć na hamaku lub wygodnie ułożyć się na miękkich pufach to już w dzisiejszych czasach standard. Jeśli tylko możliwości budynku na to pozwalają, warto także pomyśleć o udostępnieniu pracownikom przestrzeni na otwartym powietrzu. Dobrze, gdy jest to taras albo dach wieżowca, na którym znajdują się wygodne sofy, leżaki i inne siedziska i gdzie można zregenerować siły, napić się dobrej kawy lub zdrowego napoju, poczytać książkę lub pobyć w towarzystwie kolegów czy koleżanek.

biurka DUO Xbiurka DUO Xbiurka DUO X

biurka DUO X

© Contino

Podczas projektowania przestrzeni open space warto korzystać z doświadczenia i umiejętności profesjonalistów, takich jak osoby z Contino. Wtedy ma się pewność, że będzie ona spełniała wymogi wszystkich korzystających z niej osób.

 
Więcej informacji na stronie firmy CONTINO MEBLE BIUROWE w portalu A&B.

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
AQUA – Stelaże podtynkowe i przyciski spłukujące
INSPIRACJE