PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Zamów wersję drukowaną

Nawierzchnie z betonu architektonicznego

14 kwietnia '23

Krajobraz i otoczenie budynków

O betonie architektonicznym zwykliśmy myśleć jako materiale na elementy pionowe elewacji czy wnętrz. Tymczasem doskonale sprawdza się również jako nawierzchnia o efektownej fakturze.

Nawierzchniowy beton architektoniczny

Jest materiałem zaprojektowanym z myślą o spełnieniu szczególnych wymagań co do wyglądu. Z kolei przeznaczenie i zewnętrzny charakter eksploatacji nakładają wysokie oczekiwania co do parametrów trwałościowych. Estetyka i trwałość to cechy, które łączą w sobie betony nawierzchniowe z eksponowanym kruszywem, czyli produkty z rodziny DECO STONE oferowane przez CEMEX.

Eksponowanie kruszywa to operacja polegająca na usunięciu zaczynu cementowego na powierzchni elementów. Dzięki temu nawierzchnie DECO STONE uzyskują niezwykły wygląd i fakturę – szorstka powierzchnia jest antypoślizgowa, cechuje ją bardzo dobra przyczepność, a z drugiej strony poprzez użycie wyselekcjonowanego kruszywa i zabarwienie betonu można otrzymać atrakcyjny efekt estetyczny.

Do betonów tego rodzaju stosuje się z reguły kruszywo łamane o ustalonej kolorystyce. Na przykład jasnoszare granity czy czarne kruszywo bazaltowe. Czasem stosuje się również wysokiej jakości kruszywo żwirowe – wielobarwne, o obłym kształcie ziaren.

nawierzchnia DECO STONE

nawierzchnia DECO STONE

© CEMEX

Płukanie czy młotkowanie

Proces eksponowania kruszywa można wykonać dwojako, w zależności od oczekiwanego efektu. Pierwsza opcja to wypłukiwanie, czyli proces polegający na użyciu powierzchniowych opóźniaczy wiązania, które natryskiwane są na świeżo ułożoną powierzchnię betonu. Po około 24 godzinach usuwa się niezwiązaną warstwę zaczynu, odsłaniając kruszywo i nadając nawierzchni oczekiwany wygląd. Operacja ta jest wykonywana przy użyciu myjek.

Nieco inną, coraz popularniejszą formą eksponowania kruszywa jest młotkowanie, czyli obróbka mechaniczna już stwardniałego betonu. W przeciwieństwie do spłukiwania, które odbywa się dzień po betonowaniu, młotkowanie wymaga większej wytrzymałości betonu, dlatego wykonuje się je po kilku tygodniach.

Obydwie metody pozwalają na wykonywanie dużych, monolitycznych płyt. Linie dylatacji pojawiające się co kilka metrów nadają im cechy wielkoformatowej powierzchni. Wykonywanie bezpośrednio na budowie eliminuje koszty transportu i montażu, a także koszty obrzeży czy krawężników, które w tej technologii są niepotrzebne.

nawierzchnia DECO STONE

nawierzchnia DECO STONE

© CEMEX

Dlaczego warto stosować eksponowanie kruszywa? Chodzi nie tylko o względy wizualne, ale również o trwałość. Górna powierzchnia elementów betonowych jest najbardziej podatna na uszkodzenia wynikające z trudnych warunków eksploatacji – złuszczenia, wykruszenia, niejednorodne zużycie. Natomiast jeżeli tę górną, najsłabszą warstwę usunie się już na etapie wykonawczym, odsłaniając kruszywo i mocną, trwałą matrycę cementową, zapewni się wieloletnią trwałość i niezmienną kondycję nawierzchni. Zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym.

Gdzie najlepiej sprawdzają się nawierzchnie z eksponowanym kruszywem?

Nawierzchnie DECO STONE mają niemal nieograniczoną paletę zastosowań. Nadają się zarówno jako ciągi dla pieszych, jak i pod ruch samochodowy. Wykonuje się z nich chodniki, alejki, tarasy. Bardzo dobrze sprawdzają się w strefach wejściowych do budynków czy w przestrzeniach rekreacyjnych: na bulwarach, skwerach i placach.

Dowiedz się więcej
kontakt: Marek Dmochowski, tel: 691 393 125

Więcej informacji na stronie firmy CEMEX Polska Sp. z o.o. w portalu A&B.

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE