Drabinka pojedyncza – rustykalny dodatek wkomponowany w stylowe wnętrza

13 lipca '22

Niekiedy, nawet niewielkie zmiany w ustawieniu przedmiotów, lub też drobne dodatki potrafią sprawić, że wnętrze staje się świeże, aranżacyjnie odmienione i przyjemniejsze. Jednym z takich elementów jest drabinka opierana, która jako element ozdobny, ale też praktyczny pojawia się w naszych wnętrzach coraz częściej.

Drabinka opierana we wnętrzu

Drabinka pełniąca funkcję wieszaka

© Pexels

Przedmiot niezobowiązujący

To element łatwo przenośny, dlatego jeśli nie sprawdzi się on w jednym miejscu, możemy przestawić go do innego pomieszczenia, gdzie wkomponuje się lepiej. Odnajdzie się zarówno w łazience, sypialni, w salonie czy też na korytarzu. Równie ciekawie będzie wyglądał na balkonie, albo werandzie. Może pełnić funkcję zarówno ozdobną, jak i ułatwiać nam codzienne funkcjonowanie.

Drabinka opierana we wnętrzu        Drabinka opierana we wnętrzu

Stara, wysłużona drabina, pełniąca funkcję ozdobną

© Pexels

Jaką drabinkę wybrać?

Najcenniejsza będzie tu stara, wysłużona drabinka, odziedziczona po poprzednich pokoleniach. Przedmiot z duszą możemy odpowiednio wyczyścić i wyeksponować jako swoistą pamiątkę rodzinną. Jeśli posiada ona odłamany albo przetarty z powodu użytkowania szczebelek, będzie się tym lepiej prezentowała. Takie nieidealne przedmioty są po prostu intrygujące.

Jeśli jednak postanowiliśmy zakupić drabinkę, należy określić materiał i styl, do jakiego ma ona pasować. Na rynku znajdziemy zarówno te drewniane, albo bambusowe, o nieregularnej formie, które skomponują się idealnie z wnętrzami w klimacie boho, wabi-sabi czy rustykalnym, proste – odpowiednie dla stylu prowansalskiego, skandynawskiego albo minimalistycznego, lub też metalowe, które doskonale wpiszą się w postindustrialne lofty.

Wprowadzając taki dodatek do łazienki, warto zwrócić uwagę na to, by był wykonany z materiału odpornego na wilgoć. Dzięki temu unikniemy zabarwień na ręcznikach.

 Drabinka opierana we wnętrzu         Drabinka opierana we wnętrzu

Pojedyncze drabinki w różnego typu pomieszczeniach

© Unsplash/Pexels

Jak zaaranżować drabinkę?

Najbardziej popularne wykorzystanie pojedynczych drabinek to forma wieszaka, który posłuży nam do odłożenia odzieży wierzchniej, parasola albo kapelusza.

Drabinka może też tworzyć swoistą półkę. W tym przypadku dobrze, by była przytwierdzona do ściany lub do podłogi. Oparta konstrukcja, może stanowić podstawę do ustawiania na niej książek, albo układania ręczników w łazience.

Drabinka opierana we wnętrzu

Drabinka, jako element praktyczny

© Pexels

Może być również przedmiotem, na którym powiesimy lampki choinkowe, ozdoby dekoracyjne, albo jako kwietnik, na którym zawiesimy doniczki z roślinnością o długich pędach, zwisających albo pnących się. Niektórzy tworzą z niej podstawę do zawieszania sentymentalnych drobiazgów – pocztówek, zdjęć albo rysunków.

Drabinka może też po prostu pomagać nam w codzienności, spełniając swoją podstawową funkcję. Sprawdzi się ustawiona przy wysokiej półce, bądź pokaźnej biblioteczce.

Opracowanie: Liwia Sus

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery
Twoja strefa relaksu!
Lamele na pierwszym planie
Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy