Boho – styl artystycznej bohemy

28 lutego '22

Boho łączy elementy z różnych epok i kultur, to wyjątkowy kalejdoskop wzorów kolorów, faktur. Jest wręcz idealny dla tych, którzy chcą, aby ich domy były pełne życia, kultury i ciekawych przedmiotów. Takie wnętrze to muzeum całego życia właściciela. Jego estetyka jest sprzeczna z nowoczesną wrażliwością, a do tego również niezwykle kreatywna, beztroska i niekonwencjonalna.

Makrama na ścianie i naturalne akcesoria nadają przytulny i osobisty klmat

Makrama na ścianie i naturalne akcesoria nadają przytulny i osobisty klimat

© Allyssa Strohmann

Artystyczne życie bohemy

Projektowanie wnętrz w stylu bohemy rozpoczęło się w XIX wieku w Paryżu we Francji. Styl został zainspirowany przez artystów, pisarzy, wykonawców i nomadów, którzy wierzyli, że kreatywność jest cenniejsza niż pieniądze. Oryginalna Nazwa „boho” (od słowa „bohema”) nawiązuje właśnie do tej francuskiej grupy ludzi. Dzięki kompilacji ich kultur, ideałów i odmowie całkowitej adaptacji, nieumyślnie rozpoczęli trend w projektowaniu, ale także modzie. Styl bohemy, nazwany na cześć tych koczowniczych artystów, miał na celu obalenie standardów piękna poprzez odrzucenie zasad i przyjęcie niekonwencjonalności.

Sypialnia boho jest przytulna i delikatna

Sypialnia boho jest przytulna i delikatna

© Shche_ team

Najważniejsze cechy wnętrza w stylu boho

Boho jest definiowane przez brak struktury, zamiast tego dominują tu beztroskie warstwy wzoru, tekstury i koloru. Sednem estetyki bohemy jest jej wyjątkowość i osobiste podejście do projektowania. Wnętrze nie jest zaprojektowane dla przyjemności innych osób, ale dla dobrego samopoczucia domowników.

Moc kolorów i wzorów

Kolorystyka tego stylu jest raczej ciepła. Powszechne używane są kolory ziemi i natury, jednak przeplatają się one z bardziej wyrazistymi akcentami. Pomyślmy o głębokich brązach, zieleniach i szarościach jako kolorach bazowych. Dla złamania tych ciepłych kompozycji kolorystycznych jako akcenty wkraczają często intensywne barwy jak na przykład nasycony fiolet, ognista pomarańcza czy elektryczny błękit. Przeplatanie się różnych kolorów to cecha charakterystyczna tego stylu.

Można tu także swobodnie mieszać wzory i tekstury. Nie obawiajmy się używania stylów, które niekoniecznie pasowałyby do siebie w konwencjonalny sposób. Użyjmy barwionych tkanin i wzorów z całego świata, aby nadać przestrzeni poczucie egzotyki. Dla urozmaicenia faktur we wnętrzu warto na ścianie powiesić piękny kilim obok zdjęć i dzieł sztuki. Pamiętajmy, że chociaż nasycony kolor jest charakterystyczny dla stylu boho, biel może przydać się jako tło dla bogatszych tonów. Będzie ona świetnym kontrastem i sposobem na połączenie mieszanki wzorów i kolorów.

Naturalne materiały

Jako przeciwieństwo minimalizmu, nowoczesności i elegancji, projekt Boho można by określić „im więcej, tym lepiej”. Materiały dekoracyjne muszą być tu sprytnie łączone i dopasowywane. Podstawą są przede wszystkim materiały pochodzenia naturalnego — dywany z juty lub sizalu czy zasłony z lnu, lub bawełny. Często elementy w takich aranżacjach wyglądają na lekko zużyte – nieuszkodzone czy brudne, ale też niebłyszczące i nowe. Frędzle, szydełka i makramy często ozdabiają poduszki, zasłony i dywaniki, które tworzą przytulne, miejsce spotkań.

Unikatowe przedmioty

Autentycznych prawdziwie pasujących do tego stylu mebli nie znajdziemy w zwykłym sklepie. To skarby ostrożnie wyselekcjonowane przez lata, każdy z nich powinien być wyjątkowy i opowiadać historię. To również niezła przygoda dla poszukiwaczy, fanów targów staroci, a nawet lokalnych wiat śmietnikowych. Odnowione przez nas meble, będą wyjątkową pamiątką. Ponieważ pokój w stylu boho powinien mówić do nas: „usiądź i zostań na chwilę”, meble o prostej linii wykończenia i nowoczesne błyszczące materiały nie będą tu pasować. Wybierzmy wygodne elementy, takie jak szezlongi, leżanki lub kanapy o wyrazistych kolorach.

Nastrojowe oświetlenie

Nastrojowe, dyskretne oświetlenie będzie idealne, aby dopełnić przyjazną atmosferę. Zamiast oświetlenia głównego ulokowanego nad głowami, lepiej rozlokować kilka lamp podłogowych i stołowych dodając do tego wszystkiego latarnie i świece.

Kwiaty o ciekawych liściach urozmaicają wnętrze

Kwiaty o ciekawych liściach urozmaicają wnętrze

© Nadezhda Spasibenko

Konieczna zieleń

Zieleń to życie! Kwiaty i zielone liście to elementy, które niezwykle ożywią wnętrze. Postawmy na półce piękną monsterę, a w makramowym kwietniku ulokujmy wiszącą paproć. Taki zabieg nie tylko urozmaici pomieszczenie, ale także poprawi jakość powietrza, więc im więcej, tym lepiej. Nawet jeśli nie jesteśmy znawcami i mamy problem z regularnym dbaniem o rośliny, możemy wybrać te gatunki, które są łatwe w utrzymaniu. Będą to na przykład sukulenty – szeroko dostępne w wielu kolorach i teksturach. Nie dość, że ich wygląd jest spektakularny, to często wymagają tylko niewielkiej ilości światła i okazjonalnego podlewania.

Wyjątkowe akcesoria

Wypełnijmy swoją przestrzeń kolekcją tkanin, wzorów, książek, dzieł sztuki, luster, elementów vintage lub wspomnień z podróży, a pojawi się szykowny chaos. Dla dodania indywidualnego charakteru dodajmy pamiątki rodzinne, ręcznie robione przedmioty lub meble z minionej epoki. Akcesoria powinny być osobiste, więc wykorzystajmy to, co najbardziej kochamy. Pomimo całej swojej anarchii, swobodnego kształtowania i projektowania, boho ma pewne wspólne motywy, za którymi można podążać, aby stworzyć bez wysiłku eklektyczną przestrzeń.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik  

 

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Bestsellery
Elastyczny komfort cieplny i funkcjonalny, nowoczesny design od firmy Zehnder!
AMT Roofs to innowacyjne i najwyższej jakości rozwiązanie dla obróbek dachów i tarasów
Lustra oryginalne z natury