Surowe ale przytulne – wnętrze rustykalne

03 marca '22

Niezależnie od odmiany styl rustykalny podkreśla surowe, naturalne piękno. Nie musimy jednak mieszkać w chatce z bali – wystarczy położyć nacisk na naturalne materiały i ekologię.

Drewno we wnętrzu nadaje rustykalnej, ciepłej atmosfery

Drewno we wnętrzu nadaje rustykalnej, ciepłej atmosfery

© Hans Isaacson

Rustykalny design jest ciepły i przytulny 

Projekt ma na celu stworzenie wygodnej i zachęcającej atmosfery. Duży kominek często będzie stanowić centrum salonu i choć wszystko jest nieco surowe, ciepłe kolory, rozmaite faktury w postaci tkanych koszy lub dywanów oraz naturalne tekstylia sprawiają, że jest on szczególnie przytulny.

Cegła i naturalne drewno to autentyczne materiały

Cegła i naturalne drewno to autentyczne materiały

© Chasity Cortijo

 Najważniejsze cechy wnętrza w stylu klasycznym

 Styl rustykalny przywołuje wrażenie dawnych czasów. Style projektowania, takie jak wiejski, toskański lub nadmorski, można również przypisać do tej kategorii. Ten rodzaj wystroju jest przeciwieństwem nowoczesnego lub współczesnego designu. Mimo że może nam się kojarzyć z czymś ciężkim i nie do końca wykończonym dzisiejsze rustykalne wnętrza posiadają świeżą i lekką estetykę.

Organiczne materiały

Podstawą w tym stylu jest użycie naturalnych materiałów. Oznacza to dużo drewna i kamienia wykorzystywanych zarówno w elementach mebli, jak i ścian. Często też wykorzystuje się wiekowe drewno nadające niezwykłej autentyczności. Na podłodze znajdziemy ekologiczne i naturalne materiały a tkaniny użyte we wnętrzach to na przykład płótno, len czy juta. W sypialni rozważmy pościel wykonaną z lnu lub bawełny organicznej, a wszystko to w neutralnych kolorach. Rustykalne wzornictwo w swej istocie opiera się na wykorzystaniu elementów organicznych w ich najbardziej naturalnym stanie.

Delikatna paleta kolorów 

Paleta kolorów trzyma się mocno neutralnych kolorów jak beże, biele, brązy i szarości. Jest tu także odrobinę miejsca na odważne barwy, jeśli tylko trzymają się ziemistych tonów. Wybierając kolor farby, sięgnijmy jednak po cieplejsze odcienie. Stworzą one przytulną atmosferę.

Surowe, autentyczne meble

Rustykalne meble i tkaniny mają w sobie odrobinę szorstkości. Projekt nigdy nie jest doskonały, ponieważ większość z nich jest wykonana z surowego drewna i kamienia, więc wydaje się, że jest trochę niechlujny lub niewykończony. Różnorodność kształtów, tekstur i kolorów z naturalnych materiałów sprawia, że meble są niepowtarzalne. Nie bójmy się wybierać elementów, które są nieco zwietrzałe lub zniszczone — rustykalny wystrój rzadko jest idealny, a zamiast tego przyciąga wzrok dzięki niedoskonałości i ziarnistości.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik  

 

Głos został już oddany

Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Bestsellery
Ergonomiczność i estetyka: najnowocześniejsze aluminiowe okucia okienne i drzwiowe
Oryginalne wanny, brodziki oraz zlewy emaliowane polskiej marki z tradycjami
Deszczownice i kaskady Aquatec – najprostszy sposób na domowe SPA we własnej łazience