Konkurs studencki na najciekawszy projekt przestrzeni do mieszkania
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Stąpając po historii

21 października '19

Wydarzenie: Stąpając po historii — spacer po Śródmieściu śladami posadzek
Miejsce zbiórki: przed wejściem do Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej, plac Politechniki 1
Czas: 27 października 2019 r.,
start o godzinie 10.00 (spacer potrwa ok. 1,5 h)

Dodatkowe informacje: Strona wydarzenia na Facebooku


Spotykane w kawiarniach, obiektach sakralnych i czynszowych kamienicach, piękne, choć często nadgryzione zębem czasu. Produkowane kilkadziesiąt lat temu w fabrykach firmy Dziewulski i Lange, której tradycje kontynuuje dzisiejsze Opoczno, różnorodne płytki ceramiczne stały się elementem historii zapisanym na posadzkach otaczającej nas przestrzeni. Do dziś zachowały się w wielu miejscach na mapie Warszawy i innych miast Polski. W codziennym biegu nie zwracamy na nie uwagi — jednak będzie ku temu okazja podczas pewnego wyjątkowego spaceru.

Płytki z historią

Historia płytek ceramicznych i firmy Dziewulski i Lange zaczęła się już w 1883 r., w Opocznie. Początkowo spółka wytwarzała czerwoną cegłę i inne wyroby ceramiczne, wkrótce jednak rozpoczęła produkcję płytek kamionkowych do wykładania podłóg, które szybko zdobyły uznanie klientów i na długo zapisały się w historii. Od początku swojego istnienia firma produkowała wyroby ceramiczne na najwyższym poziomie, a ich jakość była potwierdzana licznymi nagrodami. Spółka podążała za europejskimi trendami, stawiając przy tym na profesjonalizm i kreatywność, a przy opracowywaniu wzorów korzystała z talentów prawdziwych artystów.

Wyjątkowe wzornictwo

Charakterystyczne wzory sygnowane znakiem firmy Dziewulski i Lange to między innymi łączone z kwadratowymi dekorami płytki ośmiokątne, wzorzyste, układane w „kobierzec” z motywami geometrycznymi czy z secesyjnymi dekoracjami roślinnymi, a także kultowe „gorseciki” czy „iryski”. Nie można również zapomnieć o projektach wzorów wyłanianych w ramach konkursów dla architektów, takich jak dąb, klon czy nenufary. Dzięki wysokiej jakości materiałów do dziś można oglądać realizacje z ich wykorzystaniem w obiektach Warszawy, Gdyni, Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Opoczna i wielu innych miast.

Spacer śladami zabytkowych posadzek

Każdy z nas będzie mógł na nowo odkryć piękno podłóg ułożonych z płytek firmy Dziewulski i Lange. Już 27 października w Warszawie odbędzie się wyjątkowy spacer, podczas którego uczestnicy będą mogli zapoznać się z historią zapisaną w posadzkach warszawskich kamienic czynszowych, budynków użyteczności publicznej oraz obiektów sakralnych. To niebywała okazja do poznania miasta z zupełnie nowej perspektywy oraz szansa na to, aby docenić piękno zabytkowych podłóg i związanych z nimi tradycji. Śladami tych wyjątkowych płytek poprowadzi nas Adrian Sobieszczański — historyk, varsavianista i licencjonowany przewodnik warszawski oraz twórca autorskich, tematycznych spacerów po stolicy. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Hereditas, której misją jest ochrona dziedzictwa kulturowego. Fundacja od kilku lat prowadzi działania w zakresie ochrony historycznego detalu architektonicznego, w tym płytek posadzkowych. Patronat nad wydarzeniem objęła marka Opoczno.

Wspierając inicjatywę spacerów śladami przedwojennych posadzek, chcemy budować świadomość tego, jaką niosą za sobą historię. Ta idea jest nam bliska — marka Opoczno, jako kontynuator firmy Dziewulski i Lange, przykłada dużą wagę do takich wartości, jak szacunek dla tradycji czy przywiązanie do jakości i detalu. Właśnie dlatego chcemy przybliżyć szerszemu gronu odbiorców temat opoczyńskiego dziedzictwa ceramicznego. Coraz więcej osób zaczyna się interesować historycznymi posadzkami, czego pozytywnymi efektami są ich częstsze rewitalizacje bądź uzupełnianie. Niestety, w prywatnych kamienicach wciąż wiele z nich jest niszczonych i usuwanych. Warto dbać o popularyzację ich wartości historycznej i estetycznej — być może m.in. dzięki temu nie znikną całkowicie z naszego otoczenia — mówi Małgorzata Matuzewicz, Brand Marketing Manager marki Opoczno.

 

Opoczno
jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najstarszych marek płytek ceramicznych w Polsce. Jej tradycja sięga 1883 roku. Dostarcza swoim klientom produkty najwyższej jakości, a także inspiruje i pomaga budować wizję wymarzonej przestrzeni całego domu. Opoczno tworzy kolekcje, które odzwierciedlają wzory, faktury i powierzchnie zainspirowane pięknem natury i różnorodnością świata. Produkty tej marki mogą stworzyć niepowtarzalny klimat wnętrza: salonów, kuchni, łazienek, sypialni, schodów, przedpokoju, jak i otoczenia domu: elewacji, tarasów, balkonów, podjazdów i ogrodów. Płytki Opoczno charakteryzuje współczesny design, będący efektem współpracy z architektami i projektantami oraz pasji do poszukiwania pomysłów zgodnych z najnowszymi trendami wzorniczymi, oczekiwaniami klientów i ich marzeniami o pięknych wnętrzach. Opoczno to najwyższa jakość, którą potwierdza wieloletnia tradycja i zaufanie klientów.

Głos został już oddany

Okna dachowe FAKRO GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy
Okna dachowe FAKRO GREENVIEW – nowy standard na nowe czasy

VERTO®
system zawiasów samozamykających

www.simonswerk.pl
PORTA BY ME – konkurs
INSPIRACJE