PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Zamów wersję drukowaną

Stylowe rozwiązania architektoniczne w oknach

23 kwietnia '19


Sposób, w jaki wykorzystano okna w projekcie, często podkreśla jego wyjątkowość. Umiejętne zastosowanie przeszkleń może uatrakcyjnić elewację budynku, a także pozwala operować światłem zarówno w wymiarze praktycznym jak i stylistycznym. Tradycyjne formy i wykończenia często nie wystarczają do oryginalnych projektów. Wtedy z pomocą przychodzą nieszablonowe rozwiązania, nie tylko w zakresie kształtu okien.

Szklane narożniki i bezramowe łączenia

Szklane powierzchnie cieszą się zasłużonym uznaniem we współczesnej architekturze. Stylistyczny minimalizm dużych przeszkleń może wydawać się problematyczny w realizacji. W jaki sposób jednocześnie zapewnić stabilność i wymaganą przez użytkowników energooszczędność, nie tracąc przy tym na wyglądzie? Odpowiedzią są produkty Internorm, które do minimum redukują elementy konstrukcyjne. Okna wielkopowierzchniowe dają wspaniałe możliwości stylistyczne. Dodatkowo dzięki dekadom doświadczeń w produkcji okien firma Internorm tworzy nawet duże przeszklenia tak minimalistycznie, że są one niemal w całości wykonane są ze szkła. Dzięki temu architekci mogą uwzględniać w swoich projektach duże przeszklone ściany i narożniki szklane.

Idealny łącznik z naturą

Dużą popularnością cieszą się także tarasowe drzwi podnośno-przesuwne o dużych gabarytach stosowane w nowoczesnych projektach. U innych producentów często wiąże się z nimi dwojaka komplikacja: duża wysokość progu drzwiowego i słaba energooszczędność. Jednak i te bariery zostały przezwyciężone przez austriackich inżynierów. Zaprojektowany przez nich próg z włókna szklanego jest bardzo niski, odległość od powierzchni posadzki wewnątrz do górnej krawędzi szyny jezdnej wynosi zaledwie 12 mm. Drewniano-aluminiowa albo PCV-aluminiowa konstrukcja drzwi gwarantuje wysoką stabilność oraz ich pasywną izolacyjność cieplną Ud do 0,67 W/m2K.

Okna wprowadzające harmonię

Prawdziwym ukłonem dla natury są okna drewniano-aluminiowe. Drewno tworzące wewnętrzną część ramy wprowadza do pomieszczeń szlachetny klimat dzięki swojemu wyjątkowemu zapachowi i niepowtarzalnej fakturze. Szeroki wybór rodzajów drewna, wariantów wzorniczych i kolorów po obu stronach okna daje szerokie możliwości projektowania.

W stronę technologii

Innowacje oferowane przez Internorm obejmują takie rozwiązania jak zastosowana w oknach zespolonych technologia I-tec Zacienienie wykorzystująca energię słoneczną do zasilania żaluzji międzyszybowej. Żaluzja wyposażona w moduł fotowoltaiczny, nie wymaga podłączenia dodatkowej instalacji elektrycznej. Kolejną nowinką jest I-tec Wentylacja, która nie tylko pozwala na wietrzenie pomieszczeń bez otwierania okien – Wentylacja I-tec potrafi także za pomocą wymiennika ciepła ogrzać nowe powietrze starym i odzyskać nawet do 86% energii. W ofercie znajduje się również system I-tec SmartWindow, który pozwala na obsługę i sterowanie zintegrowanymi z oknem produktami przy pomocy tabletu lub smartfona. Obejmuje to między innymi sterowanie roletami, żaluzjami elektrycznymi na fasadzie oraz I-tec Wentylacją i I-tec Zacienieniem.

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE