PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Zamów wersję drukowaną

System świetlików dachowych – nowatorskie i ekologiczne rozwiązania

30 września '19

Aerożel Lumira®

Jest krzemianem należącym do grupy produktów aerożeli krzemionkowych. Jest to materiał, który idealnie izoluje przed ciepłem i skutecznie rozprasza światło. Około 95% jego objętości składa się z powietrza, dzięki czemu aerożel jest najlżejszym stałym materiałem na świecie.

Z uwagi na niską zawartość ciał stałych i bardzo mały rozmiar porów (ok. 20 nanometrów) Lumira® zapobiega bardzo skutecznie przewodzeniu ciepła i konwekcji.

Te wyjątkowe kombinacje cech oferują możliwość znacznego zminimalizowania masy, bez konieczności rezygnowania z doskonałej izolacji termicznej oraz akustycznej. Amorficzna krzemionka jest z natury bezpieczna do wszystkich zastosowań budowlanych. Aerożel jest chemicznie stabilny i odporny na promieniowanie UV, nietoksyczny, klasyfikuje się jako materiał niepalny i nie wytwarza dymu. Jest trwale hydrofobowy, czyli wodoodporny, półprzezroczysty odporny na wilgoć i nie generuje warunków do rozwoju pleśni i grzybów.

Dla wielu użytkowników szczególnie ważnym aspektem jest ogromna właściwość rozpraszania światła. Światło dzienne, które przenika przez aerożel Lumira, wypełniający panele, rozprzestrzenia się w równej dyfuzji po całym budynku. Poprzez to unika się odblasków i bezpośredniego skupienia światła słonecznego w jednym miejscu, poprawiając tym samym warunki oświetleniowe oraz komfort użytkowania pomieszczenia.

Produkty wypełnione aerogelem Lumira® mogą być równie interesujące dla nowych budynków, jak i obiektów remontowanych.

Panele poliwęglanowe

Są to przeźroczyste elementy z poliwęglanu spełniające najwyższe wymagania oraz dające wiele możliwości zastosowania. Produkowane są w kilku grubościach: 40, 50 oraz 60mm, w kolorach przezroczystym, mlecznym, brązowym (dymionym). Do paneli grubości 50mm oraz 60mm, dedykowany jest system profili aluminiowych ze zintegrowaną przekładką termiczną minimalizująca straty energii cieplnej – tzw. profile „ciepłe”. Wszystkie panele są pokryte na zewnętrznej powierzchni filtrem UV.

Panele przeznaczone są do wykonywania zewnętrznych oraz wewnętrznych przegród budowlanych (ściennych lub dachowych). Panele poliwęglanowe są często stosowane jako fasady zewnętrzne budynków magazynowych, produkcyjnych a nawet obiektów użyteczności publicznej. Bardzo dobrze nadają się do takiego wykorzystywania ponieważ materiał ten nie ma żadnych ograniczeń co do jego długości.

Wielką zaletą paneli poliwęglanowych jest łatwość ich montażu. Istotny jest również komfort użytkowania (łatwość konserwacji), a także brak mostków termicznych przy łączeniach płyt. W ścianach z paneli poliwęglanowych można dowolnie montować systemowe okna uchylne bez dodatkowych konstrukcji wsporczych. Naświetla ALUCO PANEL są znakomitym materiałem do termomodernizacji budynków.

Systemy oddymiania grawitacyjnego

Ratują życie w sytuacjach kryzysowych. takich jak: pożar lub wydzieliny trujących gazów. Dlatego bardzo ważnym jest, aby urządzenia wybierane do tego celu były jak najwyższej jakości a ich lokalizacja była starannie zaprojektowana każdorazowo uwzględniając indywidualną charakterystykę obiektu.

Kierując się troską o drugiego człowieka oraz żyjąc w przekonaniu, iż systemy oddymiania faktycznie ratują życie ludzkie, oferujemy szereg ponadstandardowych, kompletnych rozwiązań systemów oddymiania grawitacyjnego dla obiektów w których bezpieczeństwo stawia się na pierwszym miejscu.

Innowacyjne systemy świetlików dachowych

Zwiększają dostępność naturalnego światła wszędzie tam, gdzie liczy się przede wszystkim produktywność.Występowanie światła dziennego w miejscu pracy tworzy naturalną i przyjemną atmosferę. Ten pozytywny efekt opiera się głównie na czynnikach psychologicznych. Naturalne światło to nie tylko lepszy klimat roboczy i wynikający z tego wzrost produktywności pracowników, ale również oszczędzać energii, ponieważ zastępuje sztuczne światło.

Dlatego systemy świetlikowe są wysoko oceniane w nowoczesnej architekturze. W przypadku nowych lub remontowanych budynków właściciele dachów, projektanci i architekci od lat używają naszych systemów świetlików ponieważ produkty te cechują się wysokimi standardami oraz wysoką jakością. W połączeniu z naszymi systemami wentylacji grawitacyjnej dymowej oraz wentylacji codziennej świetliki dachowe stanowią idealne połączenie dla naturalnego, bezpłatnego oświetlenia, jak również odprowadzania dymu i ciepła w przypadku pożaru.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu stworzyliśmy systemy świetlików odpowiadających każdym warunkom użytkowym i architektonicznym. Dodatkowo system trójkątny ALUCO SKYLIGHT TR idealnie nadaje się do renowacji zabytkowych hal, nie zmieniając ich architektury. Systemy Aluco SKYLIGHT SL oraz ALUCI SKYLIGHT SP są to systemy ekonomiczne, które sprawdzają się już od ponad 20 lat.

Wentylacja Przemysłowa

Wentylacja mechaniczna w połączeniu z naturalną wentylacją jest jedną z najskuteczniejszych i najbardziej ekonomicznych form napowietrzania i wentylacji budynków dostępnych obecnie na rynku.

System wentylacji mechanicznej może przybierać postać zdecentralizowanych jednostek lub jako centralne napowietrzacze do wentylacji i ogrzewania budynków. W obu przypadkach typ przepływu powietrza może być decydujący dla uzyskania optymalnej wydajności.

Ważnym czynnikiem jest poziom wymiany powietrza w obszarze roboczym. Istotne jest, aby wchodzące powietrze dotarło do pracowników jako świeże i czyste. Powinno więc dostać się do obszaru roboczego na jak najniższym poziomie.

Zasadniczą zaletą systemu wentylacji mechanicznej jest kontrolowana wymiana powietrza o stosunkowo małej objętości gwarantująca maksymalną wentylację w obszarze roboczym. Potencjał oszczędzania energii jest ogromny. Nawet w bardzo gorących fabrykach możliwe jest wietrzenie przy użyciu naturalnych jednostek dostarczających powietrze.

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE