Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Wojciech Kowalewicz w cyklu 10 pytań do Architektów Krajobrazu

17 lutego '23

„10 pytań do architekta krajobrazu” to nowy cykl krótkich rozmów inspirowany serią „10 pytań do…”. Tym razem nasza uwaga zwrócona jest na architektów i architektki krajobrazu. W dzisiejszym odcinku o swoim podejściu do projektowania opowiada architekt krajobrazu Wojciech Kowalewicz.

1. Architektura Krajobrazu to w jednym zdaniu to…

... dziedzina projektowania, która w dalszym ciągu przez wielu jest nieznana, pogardzana lub mylnie postrzegana, jako projektowanie ogrodów lub zieleni.

2. Najbardziej niedoceniany aspekt architektury krajobrazu to...

... podejście środowiskowe do projektowania przestrzeni miejskich, integrujące zarówno zagadnienia z zakresu ekologii, planowania przestrzennego jak i kultury.

3. Najbardziej inspirująca przestrzeń dla Ciebie to?

Z zawodowego punktu widzenia — najbardziej pasjonujące wydają się krajobrazy zdegradowane i poprzemysłowe, ze względu na potencjał oraz wyzwania projektowe, jakie oferują.

4. Najważniejsza książka związana z architekturą krajobrazu?

Dwie pozycje uważam za równie ważne dla mnie: "Planting: A New Perspective" autorstwa Pieta Oudolfa i Noela Kingsbury, oraz "Recovering Landscape: Essays on Contemporary Landscape Architecture" autorstwa Jamesa Cornera.

5. Najbardziej inspirująca postać?

Niewątpliwie Steven Delva i spektakularny sukces jaki osiągnął wraz ze swoją pracownią DELVA Landscape Architecture + Urbanism w ciągu ostatniej dekady na rynku holenderskim.

Niemniej jednak wpływ na moją świadomość jako projektanta, kształtuje szereg innych współczesnych architektów krajobrazu z Holandii, Danii, Anglii, Niemiec i Polski.

6. Proces projektowy rozpoczynam od…

...właściwego zrozumienia szeroko pojętego kontekstu projektu oraz jego celów, możliwości i potrzeb klienta, a także potrzeb społeczności będących w przyszłości głównymi beneficjentami docelowej przestrzeni.

7. Ulubiony moment w czasie pracy to…

... chwila satysfakcji i pewnego rodzaju dumy, gdy widzisz efekt końcowy swojej pracy nad projektem. Moment, w którym zdajesz sobie sprawę, że realizacja inwestycji, jakość jej wykonania, a także jej późniejsze użytkowanie i funkcjonowanie w przestrzeni, jest wypadkową decyzji, które od samego początku świadomie podejmowałeś wraz z zespołem projektantów.

8. Najważniejsza realizacja w twojej karierze to?

Dotychczas, najważniejszym zrealizowanym projektem, nad którym pracowałem wraz z zespołem w pracowni S&P Architektura Krajobrazu, jest projekt zagospodarowania przestrzeni dla kompleksu mieszkaniowo-biurowo-usługowego „Forum City” w centrum Jekaterynburga w Rosji. W rezultacie udało nam się stworzyć szereg wysokiej jakości przestrzeni miejskich i półpublicznych, głównie w formie intensywnych zielonych dachów, funkcjonujących w warunkach wymagającego klimatu zachodniej Syberii.

9. Ważny projekt do wykonania w przyszłości to?

Skala zniszczeń i cierpień społeczności Ukrainy, spowodowane militarną agresją Rosji, daje wystarczająco wiele powodów, aby wykorzystać know-how specjalistów z naszej branży. Chciałbym wziąć udział w takie inicjatywie i również na płaszczyźnie zawodowej pomóc Ukraińcom w odbudowie nowoczesnych i zrównoważonych miast i krajobrazów.

10. Ulubiona roślina to?

Bogactwo świata roślin i różnorodność siedlisk jest zbyt duża, aby przywiązywać się emocjonalnie do konkretnego gatunku.

zapytał Wiktor Bochenek

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE