Światło

01'13

Światło

01'13

temat numeru
światło

 

Jeśli czytają Państwo te słowa, oznacza to, że pogłoski o końcu świata okazały się jednak mocno przesadzone. A skoro Natura postanowiła dać nam jeszcze szansę, najnowszy numer A&B poświęcamy fundamentalnemu dla życia na Ziemi zagadnieniu światła. 

O tym, jak ogromny wpływ ma ono na zdrowie i dobre samopoczucie człowieka, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jak ważną rolę światło naturalne odgrywa w percepcji architektury, opisuje natomiast w swoim obszernym eseju Barbara Stec. Odwołuje się w nim do projektów takich mistrzów architektury światła jak Le Corbusier, Peter Zumthor czy Kengo Kuma. Jego lekturę gorąco Państwu polecamy. 

Bardzo istotna dla jakości życia jest także przestrzeń publiczna naszych miast, której — jak zwykle — poświęcamy sporo uwagi. O jej metamorfozach w przeciągu ostatnich dziesięcioleci odzwierciedlających zachodzące przemiany społeczne bardzo ciekawie opowiada Dorota Wantuch-Matla. Publikujemy także rozmowę z Janem Gehlem, dzięki któremu miasta stają się bardziej przyjazne swoim mieszkańcom. 

I właśnie takiej przyjaznej przestrzeni, wypełnionej dobrą architekturą i światłem życzymy Państwu i sobie w tym nowym roku.

 

Katarzyna Barańska 

 

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE