Środowisko i kultura pracy

03'19

na okładce:

środowisko i kultura pracy

proj.: Kapka Kaneva

Środowisko i kultura pracy

na okładce:
03'19

na okładce:

środowisko i kultura pracy

proj.: Kapka Kaneva

Małgorzata TOMCZAK

środowisko i kultura pracy

Badania, które obserwujemy w ostatnim czasie, coraz częściej dowodzą, że powszechna praca zdalna, przynajmniej w sektorze kreatywnym, jest już faktem dokonanym. W tej chwili już nie tylko start-upy, ale też duże korporacje coraz częściej oferują swoim pracownikom pracę poza przysłowiowym biurkiem. Niemniej jednak tak szybko, jak zmieniają się warunki pracy, tak szybko zmienia się też kultura jej przestrzeni.

W tym numerze pokazujemy zarówno miasteczko pracy, jakim niewątpliwie jest Cupertino (właściwie dostępny jego fragment), jak i czarny kubik w belgradzkim szkieletorze. Skrajnie różne przestrzenie dopasowane do skrajnie różnych potrzeb. Ale o to przecież chodzi — żeby szyć architekturę na miarę potrzeb, możliwości i oczekiwań. Temat jest oczywiście głęboki i szeroki, jednak nie zmieni to faktu, że wciąż będą powstawać tradycyjne biurowce, których inwestorzy będą walczyć o najlepsze dostępne działki w mieście. Ach, to ten wciąż dobrze się mający atawizm ekonomiczny! — można by skwitować. Może i tak, w każdym razie zagadnienie dotyczące biurowców nieustannie jest aktualne, bo w każdym dużym mieście wciąż powstają coraz to ciekawsze i nowocześniejsze biznes parki — cały czas jest na nie zapotrzebowanie. Liczą się już nie tylko sam biurowiec, ale też zielone przestrzenie dookoła, strefy relaksu, restauracje i przestrzenie publiczne, które są wartością dodaną do inwestycji. Właściwie to dobrze, bo tworzą one miasto, ale nam zdecydowanie bliższa jest idea pracy zdalnej, gdzie nie mamy możliwości znudzić się nawet najlepiej zaprojektowanym biurem.

Spis treści

wydarzenia

W trosce o ekologię [14]

Debata A&B pt. „Ekologia, zrównoważony rozwój, innowacyjność. Wyzwania architektury w XXI wieku”
Jakub ŁUKASZEWSKI


Z napędem 4DD [16]

4 Design Days w Katowicach
Katarzyna MIKULSKA


Strumień pamięci [20]

Andrzej M. Chołdzyński w cyklu „Spotkanie z Mistrzem”
Marek KASZYŃSKI


Dom Eschera [24]

Wystawa pt. „Escher X nendo. Between Two Worlds”
Katarzyna JAGODZIŃSKA


Nie(d)oceniona [28]

Wystawa pt. „Downtown. Denise Scott Brown”
Marta JEDLIŃSKA


Niech żyje zwyczajność! [32]

O sukcesie normalności w holenderskiej architekturze mieszkaniowej
Zuzanna MIELCZAREK, Zofia PIOTROWSKA


Downtown ANDERSIA [38]

Konkurs „Akademia A&B” 2019
Mikołaj ZAJDA


newsboard [40, 44, 46]

recenzje, patronaty, zaproszenia, aktualności firmowe


Architektura nad Niemnem [40]

Recenzja książki pt. „Kowno. XX–XXI wiek. Przewodnik architektoniczny”
Eliza Makowska


 
 

temat numeru

moodboard [52]

#przestrzenie biurowe
#miejsca pracy
#biura
#dasię #niedasię
#środowiskopracy


Zadra [62]

Biurowiec PIĘKNA 49,
proj.: Grupa 5 Architekci
Maciej KAPOŁKA


KW składzie wina [76]

Biuro BBDO,
proj.: ZAmpone architectuur
Katarzyna MIKULSKA


Moje biuro, moja twierdza [88]

Fjordenhus,
proj.: Studio Olafur Eliasson
Marta KULAWIK


Publicystyka: Sztuka w przestrzeni pracy [102]

Katarzyna JAGODZIŃSKA


Konkurs: Miasto, być może, odzyskane [110]

Konkurs realizacyjny na zagospodarowanie placu Orła Białego w Szczecinie wraz z koncepcją zagospodarowania w obszarze wyznaczonym placem Żołnierza Polskiego, ulicami Farną i Sołtysią, ks. kard. S. Wyszyńskiego i Tkacką
Olga CHOMSKA


 
 

Podgląd numeru

Prenumerata

„Architektura & Biznes” ma już 27 lat!

Uznawany za jeden z najlepszych magazynów dla architekta i projektanta w Polsce. Wyróżnia nas nieszablonowy, odważny sposób prezentacji architektury oraz elegancki i wyszukany layout. Jesteśmy otwarci i niezalezni. Nasze teksty są szeroko komentowane w środowisku. Piszą dla nas najlepsi krytycy z kraju i ze świata. W cyklu rozmów A&B prezentujemy wywiady z najlepszymi architektami na świecie m.in. z Kengą Kumą, SANAA, Alejandro Araveną, Peterem Zumthorem i innymi. Jesteśmy otwarci na współpracę ze studentami, od lat prezentujemy najlepsze dyplomy w ramach Akademii A&B.

W każdym numerze A&B prezentujemy najciekawsze realizacje architektoniczne z kraju i ze świata. Publikujemy reportaże o nowo zrealizowanych budynkach z rzutami, przekrojami i rysunkami koncepcyjnymi. Od 2006 roku organizujemy coroczny konkurs o Nagrodę im. Macieja Nowickiego na najbardziej innowacyjną architekturę w Polsce. Omawiamy najważniejsze wydarzenia ze świata architektury, m.in. Biennale Architektury w Wenecji, Nagrody Miesa Van der Rohe, polskie festiwale architektoniczne i poświęcone dizajnowi, warsztaty studenckie i wiele innych istotnych wydarzeń na świecie. Nie zapominamy też o mistrzach architektury, których sylwetki przypominamy lub odkrywamy na nowo.

Dbamy o bazę prenumeratorów, sprzedajemy w Empikach. Wierzymy, że dobra jakość musi mieć swoją cenę.

 

 

Wybierz poniżej pomiędzy prenumeratą zwykłą a studencką
[zakup prenumeraty studenckiej wymaga konta z aktywnym profilem „Student” — można go ustawić podczas rejestracji lub w ustawieniach istniejącego konta użytkownika po zalogowaniu TUTAJ]