PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Korzystaj z darmowej wersji online

Smart Home i Smart Panel

25 listopada '19


Domy inteligentne, to nie tylko produkt dla zamożnych osób. Rozwój technologii sprawił, że systemy Smart Home stają się coraz bardziej popularne i dostępne. Dlatego też w przypadku, gdy koszt systemu nie przekracza 1% całkowitych kosztów budowy, nie powinno się mówić o barierze finansowej, ale raczej o braku świadomości wśród użytkowników i instalatorów. Możliwości oraz zalety zastosowania Smart Home i Smart Panel przybliży jeden z wiodących polskich projektantów oraz producentów systemu automatyki budynkowej.

SMART HOME GRENTON

Rozwijany od 2010 roku system Smart Home Grenton charakteryzuje się rozbudowaną funkcjonalnością oraz stabilnością pracy systemu. Może być rozwijany w topologii przewodowej, jak i bezprzewodowej (Z-Wave). W ofercie znajdziemy moduły instalowane na szynę DIN, jak i moduły podtynkowe (przewodowe oraz bezprzewodowe). Możemy również uruchomić system jako kombinację modułów przewodowych oraz bezprzewodowych.

W ofercie firmy znajdują się podstawowe moduły, które wykorzystują systemy automatyki budynkowej, czyli moduły wyjść przekaźnikowych oraz ściemnianych. Dodatkowo instalatorzy otrzymują do dyspozycji moduły wejść binarnych, wejść/wyjść 0-10 V oraz wejść 1W, które pozwalają na podłączenie m.in. różnego typu czujników. Grenton oferuje też dedykowane moduły do sterowania roletami oraz lampami LED RGB.

Na szczególną uwagę zasługuje rozbudowana gama modułów integrujących system Grenton z innymi systemami. W ofercie znajdziemy moduły pozwalające na komunikację po protokołach MODBUS oraz HTTP. Producent oferuje moduł GATE ALARM, który pozwala na dwukierunkową komunikację z systemem SATEL.

Uruchomienie systemu Smart Home wiąże się z wykonaniem instalacji w standardzie Smart, a następnie z prawidłową konfiguracją systemu. System Smart Home dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb użytkownika. Instalatorzy otrzymują oprogramowanie Object Manager, które jest narzędziem pozwalającym na szczegółową konfigurację systemu. Realizacja podstawowych funkcji systemu Smart Home odbywa się niezwykle szybko, prosto i intuicyjnie. Object Manager posiada rozbudowane funkcje, pozwalające na wdrożenie najbardziej zaawansowanych algorytmów sterowania.

Elementem, którego nie może zabraknąć w systemie Smart Home, jest aplikacja na telefon lub tablet. Zostały przygotowane interfejsy do sterowania domem na system Android, jak i iOS. W bardzo szybki sposób, można dostosować interfejs dla każdego z domowników oddzielnie.

SMART PANEL

System Smart Home Grenton komunikuje się z użytkownikami przez aplikacje i interfejsy. Mogą to być klasyczne łączniki, szklane Touch Panele oraz najnowsze rozwiązanie, jakim jest Smart Panel.

Smart Panel jest dotykowym panelem sterującym wyposażonym w 4 przyciski oraz wyświetlacz OLED. Dodatkowo w panelu zainstalowano czujniki: natężenia światła, temperatury, gestów oraz zbliżenia. To wszystko znajduje się w niezwykle estetycznej obudowie o rozmiarach 80x80mm, która z zewnątrz pokryta jest szkłem hartowanym o grubości 4mm. Smart Panel montuje się w klasycznej puszce elektrycznej i wymaga doprowadzenia magistrali komunikacyjnej (np. UTP/FTP).

Podstawowa konfiguracja Smart Panelu pozwala na zaprogramowanie każdego przycisku w indywidualny sposób. Dodatkowo panel wykrywa czas naciśnięcia przycisku i uzależnia od tego wykonywaną funkcję, np. krótkie naciśnięcie przycisku powoduje włączenie/wyłączenie lampy, a dłuższe przytrzymanie tego samego przycisku umożliwia płynne ściemnianie lub rozjaśnienia lampy. Smart Panel rozróżni cztery różne czasy naciśnięcia przycisku, a ponadto może wykryć podwójne lub potrójne kliknięcie.

Dzięki posiadanemu wyświetlaczowi, przy każdym przycisku możemy wyświetlać ikonę, symbolizującą daną funkcję. Przycisk ma możliwość pracy w trybie przycisku monostabilnego, jak i bistabilnego. W przypadku tego drugiego, ikona również może się zmieniać, w zależności od tego czy urządzenie na wyjściu jest włączone czy wyłączone.
Wyświetlacz może pracować w dwóch trybach – buttons oraz freedraw. W trybie buttons jest on podzielony na 4 obszary, na których wyświetlają się ikony każdego przycisku. Tryb freedraw zamienia wyświetlacz w jeden ekran o rozdzielczości 127x63, na którym możemy wyświetlać napisy, liczby oraz rysować linie.

Dzięki pełnej integracji z systemem Smart Home Grenton, na wyświetlaczu mogą pojawić się dowolne wartości, np. temperatury z innych pomieszczeń, a dzięki modułowi GATE HTTP możemy wyświetlić prognozowaną temperaturę, poprzez ściągnięcie tych wartości z Internetu. Na naszym wyświetlaczu mogą pojawiać się również indeksy giełdowe.

Wbudowany w Smart Panel sensor gestów wykrywa 4 gesty: góra, dół, lewo i prawo. Do każdego z tych gestów można przypisać bezpośrednio komendę z rozkazem. Ponadto każde wykonanie gestu może nas przenieść na kolejną „stronę” Smart Panelu. Oznacza to w praktyce, że na jednej stronie możemy mieć 4 przyciski, którymi sterujemy czterema niezależnymi źródłami światła. Po wykonaniu gestu, przechodzimy na drugą stronę, na której możemy sterować roletami w pomieszczeniu itd. Daje to ogromne możliwości instalatorom na dostosowanie systemu do potrzeb domowników. Z jednego miejsca mogą sterować wszystkimi wybranymi przez siebie obszarami. Panel, który ma 4 przyciski, staje się panelem 8, 12 lub więcej klawiszowym.

WINDA CZEKA, DO ZOBACZENIA PIOTRZE

Smart Panel jest nieodłącznym elementem systemu Smart Home Grenton. Pozwala on na wykorzystanie wszystkich możliwości systemu. Wyświetlacz może wyświetlać ikony, ale również teksty oraz komunikaty. Dzięki rozbudowanej integracji systemu Smart Home Grenton możemy z poziomu Panela np. zamówić windę, a jej przyjazd zostanie zakomunikowany na wyświetlaczu Smart Panela. Rozwiązanie takie zostało wdrożone w jednym z apartamentowców, który został wykonany w oparciu o system Grenton.

Doposażając dodatkowo system Smart Home Grenton w Beacony, system rozpozna, że z domu wychodzi konkretna osoba i pożegna ją – „Winda czeka, do zobaczenia Piotrze.”
Smart Panel to ogromny przeskok w technologiach realizujących systemy Smart Home. Jego zalety zostały docenione podczas targów BUDMA 2018, na których zdobył Złoty Medal.

Narzędzie cechuje się bardzo dużą elastycznością i możliwością zmian konfiguracji. Opisywane wcześniej strony można dowolnie zmieniać w przyszłości, nadając im zupełnie inne funkcje.

Grenton zaprasza na szkolenia, w celu poznaniem systemu Smart Home Grenton i narzędzia Smart Panel.

Głos został już oddany

Materiał w architekturze — trendy 2024
LS Dark — żaluzje zaciemniające
INSPIRACJE