Zapraszamy na wykład Macieja Franty w ramach cyklu „Droga do zawodu”
Maciej Franta „Droga do zawodu”
11.VI, WTOREK: 15.00Politechnika Lubelska
DZISIAJ O 15.00Politechnika Lubelska
14.VI, PIĄTEK: 10.15Politechnika Rzeszowska
DZISIAJ O 10.15Politechnika Rzeszowska
event-timer
maximize

Napęd zamiast klamki

29 września '19

Świeże powietrze dzięki naturalnej wentylacji

Współcześnie prawie 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach – przez większość dnia jesteśmy zamknięci w domach lub miejscach pracy. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę powietrze wewnątrz budynków może być nawet do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń może powodować problemy z koncentracją, gorsze samopoczucie, a nawet poważne problemy zdrowotne.

Mogłoby się wydawać, że powietrze, którym oddychamy w domach lub biurach jest wolne od zanieczyszczeń. Okazuje się jednak, że lista czynników szkodliwych dla naszego zdrowia jest bardzo długa. Począwszy od nadmiaru dwutlenku węgla przez preparaty chemiczne, farby, meble z tworzyw sztucznych po alergeny takie jak kurz czy sierść. Niewystarczające lub mało wydajne wietrzenie pomieszczeń sprawia, że oddychamy zanieczyszczonym powietrzem przez większość dnia. Długofalowe skutki dla stanu zdrowia naszego społeczeństwa są trudne do przewidzenia. Szkodliwość zbyt długiego przebywania w zamkniętych pomieszczeniach jest jednak zauważalna po najprostszych symptomach takich, jak bóle głowy, zaczerwienienie i zmęczenie oczu, katar, suchość w gardle. Liczne badania wskazują także na związek pomiędzy jakością powietrza, którym oddychamy a wzrostem liczby alergii czy chorób układu oddechowego.

Świeże powietrze dla zdrowia

Regularne przewietrzanie pomieszczeń to najprostszy, a zarazem najskuteczniejszy sposób na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy wewnątrz budynków. Rozwiązaniem coraz częściej pojawiającym się w projektach, zarówno obiektów komercyjnych, jak i prywatnych realizacji, jest automatyka okienna. Napędy instalowane zamiast tradycyjnej klamki pozwalają zautomatyzować pracę okien i zintegrować je z systemem zarządzania budynkiem. Dzięki temu możemy zaprogramować uchylanie okien w określonych godzinach, np. nocą, aby wychłodzić budynek i zmniejszyć koszty użycia klimatyzacji. Możemy także ustawić wietrzenie cykliczne – przez 10 minut co godzinę lub w większych odstępach czasu. Takie systemowe rozwiązanie daje nam lepszą kontrolę nad cyrkulacją powietrza i poprawia jej efektywność.

Napęd zamiast klamki

Do celów naturalnej wentylacji najczęściej stosuje się napędy łańcuchowe lub napędy okuć okiennych. O automatyce okiennej warto pomyśleć już na etapie wyboru okien, wtedy bowiem mamy możliwość zastosowania napędu ukrytego w profilu. Jeżeli stolarka jest już zamontowana, rozwiązaniem będzie napęd nawierzchniowy. Co ważne, napędy okienne D+H można lakierować na dowolny kolor, również spoza palety RAL, idealnie dopasowany do profili okiennych. Dzięki temu siłowniki nie odznaczają się na tle konstrukcji okna.

Trzy najciekawsze rozwiązania do automatyki okiennej :

  • Automatyka okienna na każdą kieszeń
    Montowany nawierzchniowo napęd z serii VCD to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w systemach naturalnej wentylacji. Rozwiązanie sprawdza się w każdym typie stolarki, w wariancie montażu na ramie lub skrzydle okiennym. Siłownikiem otworzymy trudnodostępne okna połaciowe lub duże przeszklenia pionowe. VCD może także stanowić alternatywę dla manualnych otwieraczy naświetli.
  • Najcichsze napędy na rynku
    Naturalna wentylacja, która odbywa się bezszelestnie i której nie widać, jeszcze lepiej sprzyja budowaniu dobrego klimatu w pomieszczeniach. Smukła obudowa napędów z serii CDC sprawia, że nawet przy montażu nawierzchniowym nie odznaczają się na tle konstrukcji okna. W wariancie montażu wewnątrz profilu są praktycznie niewidoczne. Konstrukcja została udoskonalona pod kątem akustyki, dzięki czemu praca okien jest wyjątkowo cicha.
  • Trzy w jednym
    BDT-Advanced to napęd, ryglator i centrala w jednym. Urządzenie jest montowane w miejscu tradycyjnej klamki i pozwala w zautomatyzowany sposób realizować trzy funkcje okna: ryglowanie, otwieranie do pozycji uchylnej i otwieranie do pozycji rozwartej. Dodatkowo, za pomocą panelu dotykowego możemy zaprogramować wietrzenie czasowe lub cykliczne. Rozwiązanie sprawdzi się w pomieszczeniach użytkowanych przez dzieci lub osoby starsze – opcja pełnego rozwarcia wymaga odbezpieczenia kluczykiem, a czujnik przeciążenia zabezpiecza przed ewentualnym przytrzaśnięciem.

Okna otwierane zdalnie

Sterowanie pracą okien wyposażonych w napędy odbywa się za pomocą aplikacji na telefonie lub tablecie, ale także z poziomu przycisku lub pilota. W przypadku BDT-Advanced mamy do dyspozycji panel dotykowy bezpośrednio na urządzeniu. Napędy zintegrowane z systemem zarządzania budynkiem dają możliwość monitorowania pracy i aktualnej pozycji skrzydeł zdalnie – będąc poza domem możemy włączyć przewietrzanie wybranych pomieszczeń lub sprawdzić, czy na pewno zamknęliśmy wszystkie okna przed wyjazdem. Napędy D+H współpracują z urządzeniami takimi, jak czujnik wiatru i deszczu, wilgotności powietrza czy smogu, co pozwala na rozbudowę systemu o bardziej zaawansowane funkcje.

Automatyzacja pracy okien to coś, co jeszcze do niedawna wydawało się abstrakcją. W dobie, kiedy większość dnia spędzamy wewnątrz budynków naturalna wentylacja nabiera szczególnego znaczenia. Odpowiednio zaprogramowane wietrzenie poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach, a my zyskujemy wygodne, bezobsługowe okna, których pracę możemy kontrolować z poziomu aplikacji na telefonie lub tablecie.

Głos został już oddany

Materiał w architekturze — trendy 2024
LS Dark — żaluzje zaciemniające
INSPIRACJE