PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Zamów wersję drukowaną

Efektowny kontrast bieli i czerni

25 kwietnia '19


Bardzo kontrastowe, a jednocześnie doskonale ze sobą współgrające. Czerń i biel zestawione ze sobą są zawsze efektowne, niezależnie w modzie, we wnętrzach czy w architekturze.

Zestawienie tych dwóch bardzo kontrastowych kolorów nigdy nie jest nudne. Dobrze odnajduje się zarówno we wnętrzach bardzo nowoczesnych, wręcz minimalistycznych, jak i tych klasycznych. Architektura także ceni elementy w bieli i czerni. Klasa, elegancja, design, efektowne wykończenie – takich cech nabierają budynki z czarnymi czy ciemnoszarymi oknami, skontrastowane w jasną elewacją.

Okna w modnym kontraście

Tworząc czarno-białą koncepcję kolorystyczną bryły domu oraz aranżacji wnętrz, warto wziąć pod uwagę element funkcjonalny i dekoracyjny zarazem, jakim są okna. Z białych i czarnych profili okiennych można stworzyć efektowną kontrastową kompozycję, podkreślającą charakter projektu. Co ważne, profile z PCW oferowane przez firmę VEKA mogą mieć inny kolor od strony zewnętrznej, a inny od wewnątrz, co ułatwia dopasowanie okien do wystroju wnętrza i jednocześnie do elewacji.

Elegancję i atrakcyjność czarno-białych połączeń można dodatkowo podkreślić ultramatowym wykończeniem powierzchni profili okiennych, jakie oferuje firma VEKA. Taka struktura nosi nazwę VEKA Spectral. Profile są delikatne w dotyku, mają głębokie matowe wykończenie, jakie dotychczas było niespotykane w oknach z PCW. Jednocześnie cechuje je bardzo duża odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz na zarysowania. Wykończenie Spectral jest oferowane w różnych kolorach – wszystkie w wersji ultramatowej: antracytowy, platynowo-szary, umbra, grafitowo-czarny, mlecznobiały, ciemnozielony, zielony monumentalny, granatowy oraz VEKA-biały.

W wersji Spectral można zamówić profile VEKA Softline 82, które należą do najnowocześniejszych profili okiennych. To profile posiadające bardzo wysoką efektywność energetyczną. Mają współczynnik przenikania ciepła o wartości 1,0 W/m2K. Przy zastosowaniu pakietu szybowego o współczynniku Ug=0,7 W/m2K okno będzie miało U równe 0,91 W/m2K, co odpowiada wymogom stawianym domom energooszczędnym. Z kolei z pakietem szybowym o Ug=0,4 W/m2K okno będzie miało Uw=0,7 W/m2K, co pozwala montować je w domach w standardzie pasywnym.

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE